Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu adolescentii in vacanta


Recommended Posts

Noi avem noroc ca am avut mereu gusturi comune cu copiii :).

 

Cea mare a venit cu noi pana dupa 18 ani, nu in toate concediile pt ca din pacate o împărțeam vacantele de vara cu tatal ei, dar a fost cu noi vacantele de iarna dupa 15 ani cand a avut curaj sa spună ca nu mai merge in Ro.

 

Cea mica inca e interesată de concediile cu noi, desi ar vrea sa rămână acasă cu caii :).

 

Mereu am planificat impreuna concediile, astfel încât sa aibă si ea partea ei de distracție. Si cum spuneam, ne plac tuturor piscinele, marea, plaja, parcurile de distracții. Combinate cu plimbari prin orașe si muzee. Care au fost interesante mereu, avem noroc de un copil interesat de geografie, istorie, lume.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Interesant și util topic. Mă regăsesc într-o mulțime de postări. :))) La mine e complicat rău dacă merg cu amândoi acum în concediu. Fiică-mea, adolescentă, dependentă de iPhone... vrea piscină, eventual un parc de distracții... și, paradoxal, vizitat orașe... Tudor, la 4 ani ai lui...parc de distracții, bălăceală... În mașină sunt dezastru amândoi în spate. Cel mic o chinuie pe Eli, ea se enerveză etc... și eu trebuie să am atenție distributivă. Anul ăsta, pentru că au fost tot felul de evenimente care ne-au zăpăcit și programul și bugetul, o să procedăm așa:

 

-câteva zile la mare sau la munte (la o pensiune cu piscină musai) toți 3.

-Tudor pleacă cu tati al lui și cu familia acestuia la mare o săptămână.

-eu cu Eli mergem o săptămână pe undeva prin Europa să vizităm... încă nu știu ce, cum unde, caut de zor o ofertă last minute, pentru că până acum am tot așteptat să treacă examenul ei...

 

-Dacă mai rămâne ceva pe fundul sacului, cred că o să plec și eu vreo trei zile pe undeva, cu o prietenă, după ce amanetez copiii la bunici, așa, ca să îmi treacă de toate...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A... o chestie care m-a surprins plăcut... weekendul tecut, după aflarea rezultatelor lui Eli, am decis spontan să ne urcăm în mașină și să mergem la Durău, să urcăm pe Ceahlău. Mă felicit pentru faptul că am avut ideea să o luăm cu noi și pe prietena ei, Teo... Fiică-mea a fost mai cooperantă ca oricând... și am făcut un traseu de 10 ore până sus la Cabana Dochia, fără să comenteze nimic... ba chiar a doua zi, deși era ruptă de oboseală a zis că i-a prins bine efortul, după stresul cu examenul. Faptul că a avut companie de vârsta ei cred că a contat mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi distractia ochilor dati peste cap a inceput pe la 12 ani. Pana atunci toate bune si frumoase. Vacanta anului trecut, petrecuta intr-o insula relativ mica din Grecia, a fost putin placuta pentru toata lumea.

 

Pe scurt - nu, nu nu. Nu intrat in apa, nu plimbare, nu vizitare, ochii dati peste cap, nu vorbit cu noi, pufnit...am avut tot repertoriul. A vrut doar sa stea in camera cu ochii in tableta/telefon (norocul lui ca a avut internet la hotel).

Si anul acesta ne-a anuntat ca daca mai mergem in Grecia, el ramane acasa cu bunicii.

Asa ca decat sa imi ratez concediul mult asteptat, am hotarat sa mergem undeva de comun acord. Si am ales o destinatie cu parcuri de distractie, muzee si magazine.

Astept cu interes...

Cat priveste drumurile cu masina, la noi maximul este de 3 ore. Petrecute exclusiv cu ochii in tableta si cu castile pe urechi.

 

ce ati ales, ca si noi suntem in cautare de idei?  Doua adolescente la bord...

 

editez ca sa intreb daca Edenland si Therme merita drumul sa petrecem acolo cate o zi la fiecare.

Stiti alte parcuri de aventuri/distractii interesante? Il stim pe cel de la Brasov, dar am vazut ca mai sunt si altele. Nu vrem tot acolo.

 

Ne gandim la Transalpina, ce cazari sunt pe traseu sau cum recomandati?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce ati ales, ca si noi suntem in cautare de idei?  Doua adolescente la bord...

 

editez ca sa intreb daca Edenland si Therme merita drumul sa petrecem acolo cate o zi la fiecare.

Stiti alte parcuri de aventuri/distractii interesante? Il stim pe cel de la Brasov, dar am vazut ca mai sunt si altele. Nu vrem tot acolo.

 

Ne gandim la Transalpina, ce cazari sunt pe traseu sau cum recomandati?

 

 

Din Europa cel mai mult s-a distrat la Paris. Bifeaza toate criteriile lui : parc de distractii, muzee si restaurante (asta este topul preferintelor).

 

La Edenland si Therme s-a distrat. Dar doar daca mergeti cu prietenii copilului. De fapt la noi asta este secretul distractiei, sa mai luam un copil cu noi. Cum nu putem sa o facem in concediile in strainatate, in tara eu mi-am propus sa nu mai plec vreodata fara un prieten. 

La Edenland distractia a durat cam 5 ore, pana au terminat de facut toate traseele. Au si paintball, au mai stat si acolo vreo 2 ore. Trebuie insa sa va duceti la ora deschiderii, la 10:00, caci apoi se aglomereaza.

Cat priveste Therme, eu sunt fan declarat. Idem, cu minim un prieten dupa noi - ei s-au jucat la topogane, noi ne-am relaxat. Mai veneau din ora in ora sa raporteze ca sunt bine si atat. Au salvamari care ii supravegheaza atent (pentru cei care nu stapanesc inotul stati fara grija). Preturile sunt mai mult decat decente.

Nu cred insa ca aveti ce face o zi intreaga. La noi s-au plictisit de fiecare data dupa 3 ore, deci programul/tariful de 3,5 ore este ideal pentru ei. Si daca puteti, duceti-va in timpul saptamanii sau seara tarziu daca este week-end. Noi ne ducem doar dupa ora 20:00, cand coada la topogane se reduce la maxim 2-3 persoane. Am inteles ca in week-end, cand este aglomerat, pot sa stea si 10-15 minute pana apuca sa se dea pe topogan. Si nu este de dorit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce ati ales, ca si noi suntem in cautare de idei?  Doua adolescente la bord...

 

editez ca sa intreb daca Edenland si Therme merita drumul sa petrecem acolo cate o zi la fiecare.

Stiti alte parcuri de aventuri/distractii interesante? Il stim pe cel de la Brasov, dar am vazut ca mai sunt si altele. Nu vrem tot acolo.

 

Ne gandim la Transalpina, ce cazari sunt pe traseu sau cum recomandati?

Scuze, acum am vazut ca sunteti din Brasov...

 

In opinia mea, nu merita drumul de la Brasov la Bucuresti pt Edenland sau Therme. Stiu ca sunt si in Brasov optiuni similare. Aventura Parc este mai mare decat Edenland (si parca mie mi-a placut mai mult) iar Aqua Parcul vostru nu mi se pare cu mult diferit de Therme.

 

Ca si idei, incercati o croaziera. Inca mai sunt linii maritime ce considera copii pe cei sub 18 ani, deci un saving important, mai ales cu 2 adolescente. Nu au timp sa se plictiseasca - ziua viziteaza orase noi si seara spectacole.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, acum am vazut ca sunteti din Brasov...

 

In opinia mea, nu merita drumul de la Brasov la Bucuresti pt Edenland sau Therme. Stiu ca sunt si in Brasov optiuni similare. Aventura Parc este mai mare decat Edenland (si parca mie mi-a placut mai mult) iar Aqua Parcul vostru nu mi se pare cu mult diferit de Therme.

 

Ca si idei, incercati o croaziera. Inca mai sunt linii maritime ce considera copii pe cei sub 18 ani, deci un saving important, mai ales cu 2 adolescente. Nu au timp sa se plictiseasca - ziua viziteaza orase noi si seara spectacole.

 

multumesc.

 

interesanta ideea cu croaziera. Nu m-am gandit. Ceva linii maritime cu raport pret/calitate bun?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc.

 

interesanta ideea cu croaziera. Nu m-am gandit. Ceva linii maritime cu raport pret/calitate bun?

 

Noi am fost cu Costa Cruise si MSC. Similare din toate punctele de vedere. 

Cu plecari din Roma. Deci usor de ajuns cu zboruri relativ ieftine. Iar pachetul pentru 7 nopti de croaziera (2 adulti + 1 copil) ajungea la maxim 1300 euro. Nu stiu care sunt preturile anul acesta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copila noastra (13 ani) ne-a anuntat anul trecut ca de anul asta nu mai merge cu noi in vacante si ca ea vrea sa-si petreaca vacantele la bunici, in Romania (anul asta a fost in tara in aprilie, merge acum in vara aproape 5 sapt, in oct 2 si in dec/ianuarie 2..eu ma bucur ca inca merge cu placere la bunici). Asa ca in aprilie am fost plecati 2 saptamani fara ea. Dupa ce i-am povestit cum a fost, a decis sa mearga peste 2 ani cu noi (am fost in Vietnam si ne-a placut ft mult, asa ca mai mergem acolo peste 2 ani).  

 

In tari exotice am luat-o dupa ce a implinit 7 ani, de la 10 ani eu merg cu ea in vacante mama-fiica  [:)] anul asta mergem la Paris cateva zile, la anul la Londra. 

 

Anul trecut am fost plecati cu ea si o prietena de-a ei la Venetia cateva zile, apoi doar eu cu ea si cu o nepoata tot la Venetia...asa ii place...in tari exotice insa nu-mi pot asuma riscul sa iau pe cineva strain cu mine la varsta asta...mi se pare ft mare responsabilitatea.

 

Ea sta singura acasa cand noi plecam pe undeva o zi sau doua. Daca vrea sa mearga cu noi, e bine venita, daca zice nu, ramane acasa. 

 

Noi asa impacam si capra si varza  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana de curand a fost usor, asa ca a apucat si fii mea sa vada lumea (desi n a inteles nimic din ea),  din Orlando pana in Maldive sau in Kenia. 

 

Acum s a terminat cu distractia si la noi. Planificam vacantele in functie de ea - unde s ar simti ea bine, cel mai probabil cu alte fetite de varsta ei. Asa ca ne adaptam programul de concedii in functie de preferintele altora, dar sincera sa fiu imi creste inima de bucurie sa vad cat de fericita e ca are alti copii cu care sa socializeze. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...