Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Strigam catalogul pinguinilor


Recommended Posts

[pk]  Ce ti-e si cu copiii astia!

 

 

Bine mei, si atunci de ce mi-ai zis ca nu vrei sa-ti pice asta? Sa ma innebunesti de cap?

Nu i-am zis ei nimic, doar voua va zic.

[pk]  [pk]

 

 

 

Cine ne-ar mai scoate peri albi, daca nu ei?! [biz]  ( pe langa barbat? [:D]

 

Bravo Silvia!!!!! [bis] 

 

Viviana, acum e timpul sa te relaxezi putin ! Cheers!!! [cheers] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 951
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună ziua și de la mine!

 

Am văzut subiectele la BAC, nepoata mea e la uman. Unul dintre subiecte i-a picat și la oral (cel cu rolul lecturii în dezvoltarea personală). Să vedem ce face la romanul psihologic. Mulțumesc celor ce i-au urat baftă [flo2]. Paranteză: pe ea o cheamă Alexandra Laura, noi acasă îi spunem Alexandra. La grădiniță erau așa multe Alexandre, încât educatoarele i-au zis Laura (să nu se încurce când strigau Alexandra :)). La școală la fel, tot multe Alexandre, așa că ea a rămas Laura pentru școală și Alexandra în familie. Eu nu i-am zis niciodată Laura :), așa că atunci când am citit că Strumfi îi urează Laurei baftă era să trec mai departe, noroc că a scris în paranteză că era vorba de nepoată-mea :). Mulțumesc tuturor că v-ați gândit la noi. 

 

Mai trec pe aici.

 

[:)] Asa sunt  eram eu Mihela pentru toti din familie si am inceput sa fiu strigata Laura la scoala, pt ca era primul nume si mai erau si alte Mihaele. In continuare, parintii, surorile, unchi/matusi ma striga Mihaela, toti ceilalti ma stiu de Laura.  Putin confunzant asa .. dar in adolescenta mi-am crosetat tot felul de scenarii in cap, eu Mihaela, o personalitate  comuna si eu Laura, cea rebela  si nebunica (era doar diferenta intre cum ma comportam acasa, unde ai mei erau parinti destul de stricti si cum reactionam la scoala si in grupul de prieten unde ma simteam mai 'eu'). Latura "nebunica" s-a definitivat in facultate si a invins pana la urma  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

La noi e un soare foarte fierbinte, dar nu stiu cat o tine. In weekend a fost o vreme tare schimbatoare. Sambata a fost pe dos vremea, furtuna, ploi torentiale, soare, vant nebun... si ieri ceva mai cald si nori, dar fara ploi si furtuni. Noptile sunt destul de racoroase cat sa dorm cu plapuma. Nu imi doresc canicula, dar nici asa rece, ca totusi e iulie. Sambata vantul a fost asa rece ca eu eram cu geaca pe mine, dar Sophia si Nick ca 2 englezi veritabili erau in tricou. 

 

Nu stiu ce mi-a declansat iar durerile de cap, dar de joi seara continuu ma lupt cu ele. Cel putin de vineri si tot weekendul, culminand cu aseara/ieri, mi-au iesit ochii din cap. Imi venea sa il bag in congelator ori intr-un butoi cu apa rece. Nu m-a ajutat nici un fel de pastila ori crema. Am crezut ca innebunesc cu adevarat.

 

Sambata am fost plecati intr-o gradina botanica unde era un Wild Food festival si pe seara am ajuns in lanul cu levantica, dar precum de 4 sapt tot ploua si e frig, nu era inflorita ca anul trecut sau acum 2 ani. Mai dureaza cred pe putin 2-3 sapt pana va fi in full bloom. Am tras-o pe mandra in cateva poze si ne-am carat acasa ca eram rupta de oboseala si imi venea sa imi desurubez capul. Ieri dupa pa o noapte nedormita nu mai voiam sa merg nicaieri, dar precum ii promisesem Sophiei ca mergem la castel, m-am dus. La vreo 2.5 ore de Londra, mi-a picat capul in piept de somn, oboseala, durere... numai am stat cu ochii inchisi tot timpul, nu suportam nici lumina, nici macar muzica/povestile Sophiei de le ascultam in masina.... nu vedeam bine momentul cand ajung inapoi acasa sa ma intind sa pun capul pe perna. In drum inapoi spre Londra ne-a dus Nick sa vedem casa si satucul unde a crescut si unde socrii mei acum renoveaza si marest casa. Un satuc cu nu mai mult de 10 case, uitate de lume, nici drumul nu e mare, e doar pe un sens si tre` sa te bagi mai in sant sa faci loc daca trece vreo masina din sens opus. E sus pe un deal, cu o biserica veche tare si mica, de piatra.. si vis`a`vis e casa copilariei lui Nick. Ce mult mi-a placut... e sus pe deal si drumul are pe margini tei batrani si stufosi... si precum teiul e acum in floare, minunat mirosea. Casuta nu e gata inca, spera socrii la Craciun, dar precum vremea a fost tare capricioasa luna iunie, cred ca nu reusesc sa termine tot, deja lucreaza de peste un an la ea. Mi-a placut ca fiecare casa are numele ei, nu exista strazi sau numere la case.... doar Hill Top Cottage , Rose Cottage, The Lodge, Manor House, Moat House...  Abia astept sa termine renovatul sa o vad cum va arata cand e gata. 

 

Hm... parca mai voiam sa scriu ceva, nu mai stiu. Ma doare capul si imi vine sa ma dau cu capul de pereti la propriu.

 

Ah da, mi-am adus aminte. Azi vecinul de la stanga mi-a spus ca se muta din Londra, pleaca in LIverpool. Si numai ce ne imprietenisem si Sophia avea partenere de joaca. Nu stiu cum sa ii spun ca Emma&Chloe pleaca. Nu-si mai permit sa plateasca chirie atat de mult aici si isi doresc sa isi cumpere casa dar e mult prea scumpa o casa precum asta in care stau acum sa o cumpere, aproape de 1 milion de lire. In Liverpool a spus ca si-ar permite sa isi ia o casa cu jumatate din cat costa aici si nu mai vor sa dea 2.500 lire chirie cand ar putea sa plateasca mortgage mult mult mai putin la o casa in Liverpool. Chiar imi pare rau ca pleaca ca-s niste oameni tare tare faini si ne intelegeam bine. Sper sa se mute o familie in locul lor, nu niste tinerei amatori de party uri. Oricum, asa cum zicea si el, la cat costa chiria unei case nu cred/e ca isi permit studentii sa plateasca atat. Of.. nu stiu cum o sa primeasca vestea Sophia.. 

 

Inca una si ma duc la treaba mea. Maine scoala Sophiei e iar inchisa. De data asta fac greva profii. Numai scoala nu s-o face pana pe 21. Toata lumea are un chef nebun... 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu Alexandra, zicea că a scris la subiectul cu personajul dintr-un roman psihologic despre Vitoria din Baltagul și am avut o dezbatere lungă dacă Baltagul e sau nu roman psihologic  [fri] .

Silvia a invatat si la scoala si la meditatii ca Baltagul nu e roman psihologic.

Dar nu se stie niciodata.

Trebuie sa vedem ce zic astia la bareme.

 

A fost aceeasi discutie la simulare cand le-a dat roman al experientei/psihologic si multi au ales Baltagul si le-o zis atunci ca nu e bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fratelo are primul prenume George, al 2lea Bogdan...noi acasa ii spunem Bogdan, restul lumii ii spune George...la scoala ii spuneau Jack, cumnata il alinta cu Gicu  [:D] asta cand o supara...si nepotul e tot Gicu, cand o enerveaza.

 

Pe mine ma mai cheama si Luminita  [ph34r] de la gradi si pana l-am cunoscut pe-al meu, mi se spunea Micky...doar meditatorul meu de mate imi spunea Luminita (asta pt ca avema inca o Mihaela in grupa, iar lui numele de Micky nu-i placea)....la gradi am fost 2 Mihaele, asa ca pe mine m-au numit asa...la aproape 30 de ani insa, m-am gandit ca nu prea mai imi sta bine cu Micky  [:D] asa ca am revenit la Mihaela  [:I]

 

Al meu are doar un prenume, Markus...dar pt mine suna rece, asa ca-i spun Marco.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in pauza de masa sa iau numerele pt export...a durat exact 10 min de cand am intrat la ei pe poarta si pana am iesit cu numerele  [:)] nu era nimeni la ghiseul pt export, am dat actele, am primit actele noi, am fost sa platesc la casa, iar apoi am ridicat numerele...cu tot cu drumul pana acolo am facut 30 min [pk]

tipul de la ghiseu m-a intrebat daca am copie facuta dupa talonul vechi; i-am spus ca da, raspunsul lui a fost ca ce bine ar fi sa fie toata lumea ca mine  [ph34r]

 

Avand numerele, am facut si factura proforma si contractul de vanzare-cumparare...asa ca toate documentele sunt in ordine, TVA-ul pt import in UE e platit, doar trebuie sa merg la vama sa ridic documentele.  

 

Am un biblioraft facut cu actele masinii, originale si copii, puse in mape de plastic...imi place sa le am ordonate, sa nu stau sa caut si sa nu gasesc ceva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...