Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Strigam catalogul pinguinilor


Recommended Posts

  • Răspunsuri 951
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

,.......

Am fost mereu ordonata, asta cred ca e meritul maica-mii...desi nu sunt prea sigura...eu degeaba stau cu gura pe Marcia...mama zice ca depinde de aluat [:D]

 

Cred că  depinde foarte mult de aluat  [:D]  Eu sunt dezordonată, n-am copiat-o pe mama, în timp ce soră-mea ii seamănă 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Să dea Domnul!

Să înțeleg că la română avea stresul cel mai mare?

Da. avea stress cu subiectul III cu eseurile si ca daca greseste alegerea romanului.

 

Cu toate ca avea schema facuta de profesoara de la meditatii: fiecare roman unde se incadreaza.

 

La Real la subiectul III a fost "tema si viziunea despre viata intr-un roman interbelic". Erau vreo 4-5 romane aparute in perioada interbelica din care se aleaga.

 

Si cu toate ca incadrarile sunt clare, se gasesc in toate manualele, li se spune exactt ce e ala "roman interbelic" multi s-au incurcat si au ales Morometii.

 

Morometii a aparut in 1967, actiunea se petrece inainte de razboi si dupa razboi, dar nu se incadreaza la roman interbelic.

Acuma astia care au ales Morometii au facut petitie cum ca subiectul a fost ambiguu.

 

Dar nu este adevarat, subiectul a fost foarte clar.

 

La romanul psihologic la fel: nu exista decat 2, amandoua Camil Petrescu: Patul lui Procust si Ultima moapte....

 

Silvi are colegi care au ales Ion si colegi care au ales Baltagul, dar majoritatea au ales bine.

==

A vorbit cu profesoara ei de meditatii care i-a spus ca va lua intre 8-9. Nu sub 8, nu peste 9.

Daca ia 7 sa faca contestatie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu v-am povestit de menu.

Portiile au fost mici, dar ok asa ca daca am avut masa din 2 in 2 ore au fost indestulatoare.

Dar prezentarea lor excelenta.

S-a inceput cu ceva aperitive. Toate cremele, icrele, pateurile, salata de peste au fost puse in aluat de tarta cu gust deosebit.

 

Apoi a fost pastrav cu legume la gratar pe piure de mazare si morcovi - piureurile astea au fost foarte bune - legumele la gratar nu mi-au  placut pentru ca aveau intre ele si telina apio.

 

Dupa peste, sorbet de menta sa treaca gustul.

 

Sarmale, 2 vitza, 2 varza acra cu mamaliguta, varza, ardei iute si smantanica.

 

Friptura de vita cu un sos demential si sparanghel, rulou de porc umplut cu spuma de patrunjel si cartofi umpluti cu branza si spuma de smantana si salata verde.

Tort.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! 

 

Am ajuns acasă si m-am apucat de lasagna, mama nu stie sa faca. Adică ajuns acasă dupa job si dupa o tura in oras sa vedem politichia si sa mancam cina. Noi Adulții, ca Silvia a fost la examenul de "carnet" de calarit la concursuri. L-a luat cu bine, a facut cateva simulări pe net, a zis ca a fost greu dar s-a bucurat ca l-a luat. A fost cea mai mica ca si vârsta, majoritatea erau peste 20 de ani. 

Si ca atare, va merge saptamana viitoare cred, la concurs de sărituri. 

 

Monica, Linnea e calul pe care il are in chirie. 

 

Vivi e rece la noi, brrr, nu am mers la piscina...o sa vad zilele viitoare...

 

Ma bucur pt fete ca au stiut la bacalaureat, mult succes mai departe! 

 

Ella ce bine ca ai rezolvat cu masina! 

 

Eu am un singur nume si sunt unicat in familie. Mama, tata, sora mea, sotul, fetele mele, toata lumea are cate doua nume. 

Mama zice ca a fost șocul atat de mare ca nu am fost baiat, cand m-am nascut, ca nu se gândiseră la nume de fata si de asta au uitat sa imi pună doua nume :). Eu nu ma supar, ca nu ma poate chema nimeni altfel. Si diminutive de niciun fel de la numele meu, nu imi plac. Dar la altii da :). Si fetele le chem pe diminutive :). 

 

Maine mergem sa o ascultam pe Miriam Bryant, vine in concert si e gratuit, dar noi nu intram ca e un club in aer liber. O sa stam afara daca nu e tare frig. 

 

Somn usor! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...