Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Strigam catalogul pinguinilor


Recommended Posts

  • Răspunsuri 951
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata!

Bafta multa Silvia, Tea, Alexandra! Cand aud de istorie la bac....ma apuca disperarea. Nu cred ca as putea sa invat atata, mi se pare criminal. Mate, fizica, da!

Mihaela, am intrat pe link si am vazut. Pana la urma te-ai hotarat la iacht?? [:D]

Ella, e normal sa nu ai chef...Eu nu stiu cand o sa plec in concediu si tot nu am chef de treaba [:D]

Viviana, nervi tari! [flo2]

 

Ieri am primit de la Radu in decurs de vreo ora vreo 20-25 SMS-uri care sunau asa: vreau caine!, pleasssse (cu foarte multi de s), te roggggg, por favor, prego, bitte, s'il vous plait. Cam astea. La un moment dat imi scrie ca a epuizat limbile  [:D] , dupa aceea sa-i spun motivul pentru care nu vreau si ultimile au fost vreo 2-3 cu te rogggg . Acum e suparat pe mine  [batcap] 

Mi-e mila de el...

 

vivi, incearca sa negociezi un compromis cu el. mai exact, incercati sa luati acasa, de proba, pentru cateva zile, un catel de la un adapost sau organizatie pentru protectia animalelor. genul acesta de adoptie permite sa duci inapoi animalutul daca din varii motive nu se produce acomodarea, atat din partea animalutului, dar si a stapanilor.

noi asa am procedat cand ne-a barait fii-mea la cap ca vrea pisica. atunci cand a vazut ca nu e chiar asa simplu si usor sa-si asume responsabilitatile de ingrijire (ea credea ca a avea pisica egal joaca si smotoceala), a fost de acord sa ducem pisicuta inapoi la adapost. stiu, poate a fost crud cum am procedat, dar altfel nu scapam de tocatul la cap cu "vreau pisica, promit ca am eu grija de ea".

in week-endul acesta, la parcul bucov, are loc o expozitie-concurs canina, cred ca gasesti mai multe detalii pe net. stiu de la un coleg ce are un caine-lup si se duce cu el la concursul de frumusete :-). vezi sa nu prinda de veste despre evenimentul acesta, ca daca va duceti, mai rau o sa te toace la cap cu catelul...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tin minte ca si ale mele fete au avut așa "puseuri" de iritații cam pe la un an. N-am gasit explicația, am testat alte creme si scutece si au trecut. Nu stiu daca de la schimbat creme, sau doar așa a fost. La noi a mers tare bine crema de gălbenele. Stiu ca Silvia așa pe la un an, nu i-a mai mers cu crema de bb, am schimbat-o cu asta de gălbenele si a fost bine. Cred ca mâncarea de om mare :), are nevoie la ieșire de alte creme de protecție :).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina uite eu așa ceva nu as putea sa fac...sa iau un caine sau pisica de la adăpost si sa il/o duc inapoi. Ca incerc cu pisica/câinele unor prieteni da. Noi insa nu am avut de la cine. Așa ca am trecut direct la fapte, cand ne-am hotărât. Dar am intors pe toate părțile problema. Si ne-am asumat ca Silvia nu se va implica așa cum spune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina uite eu așa ceva nu as putea sa fac...sa iau un caine sau pisica de la adăpost si sa il/o duc inapoi. Ca incerc cu pisica/câinele unor prieteni da. Noi insa nu am avut de la cine. Așa ca am trecut direct la fapte, cand ne-am hotărât. Dar am intors pe toate părțile problema. Si ne-am asumat ca Silvia nu se va implica așa cum spune.

 

si noua ne-a fost extrem de greu sa procedam asa, dar altfel nu aveam cum s-o convingem pe fii-mea ca nu este cazul sa ne luam pisica.

eu am avut pisica timp de 5-6 ani, inainte s-o nasc pe fii-mea. am dat-o la scurt timp dupa ce am nascut, nu mai faceam fata stransului de par si pisica era evident nefericita pentru ca nu prea i se mai acorda atentie. ni s-a rupt inima, dar ne-am dat seama ca ii va fi mai bine in alta parte. si chiar asa a fost.

fii-mea a depasit momentul renuntarii la pisicuta de la adapost, tragand o concluzie inteleapta: "cand ma fac mare, o sa fiu medic veterinar, si o sa-mi iau cate animalute o sa doresc si o sa ma joc si cu animalutele care vor veni pentru a fi tratate la cabinetul meu".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat pe subiectele la istorie: frumos dar mai greu decat inainte (pe vremea mea [:D]) cand se folosea doar memorarea bruta.

Da, asa e. am vazut si eu subiectele. Nu ma pot pronunta.

 

Par usoare, dar nu este chiar asa. La subiectul II de exemplu la un subpunct trebuie sa argumenteze printr-un fapt istoric, sa gaseasca conectorii sa prezinta o cauza si efectul ei si sa scrie o concluzie. In general conectorii astia nu sar in ochi de la prima vedere si profesorii ar trebui sa pistoneze pe acest asppect.

Al ei de la clasa a pistonat pe invatat ani pe dinafara si dupa cum ai vazut in subiecte NU se cer nicaieri ani. Doar secolul si sa se pastreze ordinea cronologica a faptelor. Atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu plang la filme, la carti nu...si la diverse reportaje mai plang.

 

Aseara am vazut ultima parte a unui reportaj, despre escrocherii in vacante...hoti de buzunare, preturi  [zirea] in restaurante, marfuri falsificate...ajunsesera si la Roma, unde majoritatea hotilor de buzunar sunt romani...de fapt, erau pustoaice romance  [batcap] pe primul loc la hoti de buzunare e insa Barcelona, apoi vine Praga si pe locul 3 e Roma.

 

In Italia, daca cumperi marfuri falsificate (vanzatori ambulanti pe plaja de ex) platesti amenda 200 euro. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...