Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Strigam catalogul pinguinilor


Recommended Posts

  • Răspunsuri 951
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neața! 

 

Superb, superb a fost concertul! Am ajuns cu 10 min dupa ora 8, dar cânta inca intro, am avut timp sa stam la coada la buda si apoi sa mancam.

 

Pana asteptam mâncarea a inceput sa cânte, eu m-am dus sa ma bâțâi, apoi am mancat la o masa de unde auzeam bine. Si tot concertul am cântat si dansat cot la cot cu suedezii.

 

L-au chemat de trei ori inapoi, ultima data credeam ca nu mai vine, l-am aplaudat infocati pana la final.

 

Tare ma bucur ca am mers, un concert aparte, s-a ținut afara cumva, intr-o sura veche amenajată ca sala de concerte, stiu ca se tin an de an concerte aici. Dar numai suedezi, inclusiv pe Gotland vin numai suedezi. Doar n-o vedeți pe SIA venind la tara :)). 

 

Nu mai spun cat de frumos era afara, la 22.30 s-a terminat si era lumina, locul e plin de case vechi, se vedea marea, idilic. La 00.30 cand am ajuns acasă era lumina inca, crepuscul, v-am mai zis ca ador vara gotlandeza? :) si chiar imi pare rau ca plec in concediu :). As fi rămas aici. Vara viitoare trebuie sa organizez așa cumva...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao, ciao! Va mai amintiti de mine, nuuuu? :)))) Am revenit acasa, si deci am net!

Nu mai citesc din urma ca e mult prea mult!

Felicitari tuturor puilor de pinguini care au luat bac-ul sau au intrat la liceu sau facultate!

Vacanta a fost frumoasa, iar Amalfi cu contrastele specific italiene. De la peisajele absolut fabuloase, oraselele pitoresti, la casele scorojite, mizerie si uneori jecmaneala. Am vizitat mult, de ne-au durut picioarele, ne-am balacit in ape ca smaraldul, am urcat si coborat mii de scari la plaje de vis, am fost in croaziere,am mers pe drumuri inguste, "printre doi maslini :)))",ne-am bucurat ca am fost cu tot familionul. Praga ff aglomerata, Dresda aboslut minunata... mi-a parut rau ca nu am mai avut o zi sa stam acolo.

Drumul in RO mi s-a parut, de data asta, mult mai usor. Au facut cateva bucati de autostrada, si parca altfel se vede RO (scapi de drumul infiorator de la Nadlac pana la Deva...).

Pentru ca inainte de plecare, ma plangeam de intoarcerera copiilor din RO, tb sa va spun, ca de fapt este mult mai nasol decat credeam. Cum ziceam acum cateva saptamani, copiii cu cetatenie dubla sunt considerati romani in Ro, si nu pot pleca fara insotitor. Cum am avut problema cu SAS-ul si insotitorul, a tb sa ii iau bilet mamei si sa sa ii fac procura mamei sa scoata copiii. Aici incepe circul... Au schimbat procedura la notariat pt "declaratia de scos copiii din tara". Iti fac procura numai pe baza de buletin rom, sau pass romanesc, vor certficatele de nastere ale copiilor, si certif nostru de casatorie...Am umblat la 8 notari, toti ne-au refuzat pt lipsa actelor romanesti...Degeaba le-am explicat situatia, cu dubla cetatenie, cu faptul ca nu mai am acte valabile romanesti... Cu chiu cu vai, am gasit un notar care a inchis ochii, si ne-a facut procuri ca pe vremuri. Un altul ne-a spus ca de fapt s-a dat o lege care nu mai cere procura pt cetatenii cu dubla cetatenie dar cum inca nu a fost publicata in monitorul oficial, nu a intrat inca in vigoare....Si mi-au confirmat si cei de la control frontiera....Poate pana la anu'se publica....

 

Cam atata pe scurt! Ma duc la citit de emailuri! Sa aveti o sapt minunata!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua și de la mine.

 

Miha, mă bucur că ați ajuns la concert. M-am uitat și eu aseară puțin pe youtube după cântărețul tău și am găsit o melodie unde erau scrise și versurile. Vreau să spun că mi s-a părut o limbă așa de complicată, că te felicit că ai învățat-o  [flo2] .

 

Ella, cred că de abia aștepți să plecați :). Eu aștept să ne povesteși saga exportului și importului mașinii.

 

Rufus, zic și eu ca tine, de ce să nu se ducă la examen? Of, copiii ăștia, greu cu ei  [:)] .

 

Alexandra pleacă azi la Barcelona cu cumnată-mea (fratele meu nu poate pleca de la muncă), aveau biletele luate din timp. Deci o să primească rezultatele la contestații acolo. Apoi se întoarce, pleacă în Polonia într-o tabără de vară, apoi la Lecce în Italia tot într-o tabără de vară (ambele programe Erasmus), apoi pleacă la facultate. Aseară am avut o discuție de o jumătate de oră cu cumnată-mea, era tare supărată pe rezultatul de la bac și eu încercam să-i explic că nu e gaură în cer, copilul e bun, știe și că nu are rost să fie supărată pentru că nu e nici o miză referitoare la examenul ăsta (dacă depindea ceva de el, da, merita să se supere, dar așa chiar nu are rost!).

 

Strumfi, mi-e dor de poveștile tale și de mica Ladybird :).

 

Mă duc la ale mele.

 

O zi frumoasă!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Strumfi, mi-e dor de poveștile tale și de mica Ladybird :).

 

 

 

Sa stii ca e o Ladybird, ca asa s-a si numit clasa ei acum in Reception: Ladybirds. Din septembrie trec in Year 1 si se vor numi Buttercups  [il]  Azi dupa scoala avem " Meet the new teacher day" si abia astept, desi stiu cine ii va fi profa, dar tot sunt curioasa cine va avea ca asistente. 

 

Povesti nu am, nici poze. Adica am, dar nu mai plictisesc lumea pe aici. [:p]  Poate doar sa iti ofer o felie de tort, made by Sophia cu ajutorul lui mami, la dorinta espresa a domnisoarei, si sa te invit la o cafea si sa vezi buburuzele la mine in gradina [olala] dar fara pisoi ca ti-i confisca my  [bat] , the real one!!! [:-)))]  pe toti!  

 

Si va fac pofta [soricel]  si plec afara ca e tarziuuuuuuuu si am o gramada de rezolvat pana la 3.30! 

 

[fuga] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...