Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Strigam catalogul pinguinilor


Recommended Posts

Tot va citesc de dimineata, sa apuc sa scriu si eu ceva pana se inchide capitolul.

 

Kari, ma bucur ca ai revenit, aduci intotdeauna la intoarcere un suflu si idei noi. Eu la cursul tau nu as fi facut nimic din tema, as fi fost prea jenata, mai ales la chestiile alea cu cerutul de diverse, mi-e imposibil. La imbratisari insa cred ca m-as fi bagat, la copii si oameni in varsta sigur. Este o energie deosebita care se transmite, nu ma mir ca acel batran a lacrimat. Si mie mi se intampla la fel cand copiii de la scoala vin si ma imbratiseaza spontan si ii strang si eu in brate.

 

Yagmur, ma bucur ca Turbo merge in atatea locuri, nu-i bai ca nu a facut tot traseul din parcul de aventuri. Copiii sunt diferiti si au abilitati diferite. Ma bucur si ca mama ta e mai bine din spusele Aminnei. Sa treaca timpul cat mai repede pana la concediu.

 

Anya, ai lasat pozele cam o ora si nu am mai apucat decat cateva peisaje, intr-un citat al Danielei (mentionez ca poate vrei sa le stergi si de acolo). Frumos, imi aduce aminte de Creta...si de hotelul unde am stat. Tot asa catarat pe stanci. Cand am rezervat, numele trebuia sa ne dea de gandit, Panorama. Dar noi am fost incantati ca scria ca plaja e la 50 sau 100m. Da! dar pe verticala! Trebuia sa coboram si, mai ales, sa urcam inapoi vreo mie de scari pana la plaja amarata a hotelului.... Tot in perioada asta a anului, erau vreo 40 de grade... Pana la urma am inchiriat o masina tot restul vacantei si am vizitat diverse alte plaje, ca nu se putea.

Pitoresti coastele astea abrupte ale Italiei, Greciei. De cand am vizitat insa Caraibele m-am indragostit iremediabil de plajele line si piscinele naturale.

 

Strumphi, acum inteleg de ce nu ai mai dat pe aici cu lunile...asa o gradina, un colt de paradis, nu creste singura...ce minunatii de flori, o incantare. Eu am recunoscut o begonie, mi-s tare dragi, alaturi de impatiens sunt florile cele mai robuste pentru ghiveci/jardiniere, eu le am in balcon an de an.

Am pus deoparte reteta de tort sa o fac intr-o zi ploioasa, este sigur yummy si mi-a placut reteta ca e simpla, cu putine ingrediente.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 951
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viviana, you and me both, cheers! Vara am mereu in casa apa tonica just in case si ne facem cinste cu cate un gin din cand in cand. Gordon s, si as mai incerca Bombay, sticla (sau ginul?) de culoare bleu, cica ar fi f. bun.

 

Azi am avut zi administrativa-gospodareasca. DImineata am jucat un pic tenis pana a inceput sa ploua cu galeata. Acasa rufe, ordine, curat in balcon unde se imputise apa intr o piscinuta a baiatului. Apoi mancare, o oala mare de supa de rosii pe care avem de gand sa o mancam rece, si o tava de lasagna. Ma gandeam ca de f mult timp nu am mai facut mancare dupa gusturile copilului ci doar dupa ale noastre asa ca am transpirat de zor sa-i fac lasagna lui draga. As mai face dulce prajitura cu afine, dar trebuie sa gasesc timp si pt asta.

Acum zac in pat, ma dor talpile.

 

Macar nu calc....purtam tricouri si sorturi anti-sifonare in vacanta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum despre premonitii... Cred in ele pentru ca le am, foarte rar e drept dar verificate. Am avut un vis premonitoriu cu o saptamana inainte de a se pierde primul meu finut de botez, la cateva luni de viata. Este un vis pe care mi-l amintesc si acum dupa mai bine de 30 de ani, in cele mai mici detalii. Unii din noi suntem receptivi la undele energetice generate de apropierea unui eveniment, asa cum unele animale detecteaza apropierea cutremurelor. Poate nu e cea mai fericita comparatie, nu stiu, unii oameni au niste canale de comunicare deschise in alte dimensiuni.

 

Revenind la chestii mai pamantesti, Strumphi ma intrebai de plombele lui Eric. Il duc la control la dentist anual, incepand de anul trecut, deci de la 3 ani. Are dintii frumos formati si dezvoltati dar nu se spala foarte bine, nu are inca tehnica si are tartru pe dintisori in spate, la nivelul gingiei. Il mai ajut si eu si acum exersam cu ata dentara (din aia fixata pe betisor de plastic, deocamdata). Dentista mi-a explicat ca odata aparute, cariile se dezvolta f rapid la copii. Eu am o experienta personala neplacuta, din copilarie am avut dintii f. prosti, mergeam des la dentist dar cu amintiri urate, dureri mari, etc. Nu vreau ca el sa treaca prin asta.

A-propos, cine poate sa ma lamureasca, cum  e cu sigilarea dintilor? Se poate face si la dintii de lapte? Dentista lui mi-a spus ca se face numai la molarii definitivi dar nu sunt convinsa. Aveam o amica virtuala, la odiseea lui Eric, dentista in Ro, care spunea ca a sigilat dintii copiilor ei,spunea asta acum vreo 2 ani deci la 3 ani ai fetitei cele mici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ref la acte, aveam copiile puse in torpedou si originalele in poseta cu permisul meu- in Ro. Aici tin doar copiile in masina. Am lasat si noi masina descuiata de vreo 2 ori in Buc si nu am patit nimic, in schimb si lui B si mamei mele le-a spart masina (geam/ fortat yala) in aceeasi parcare din fata blocului. Deci cu masina descuiata- nu dispare nimic, cu ea incuiata- se sparge...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ioana, ce parinti frumosi ai! Fiindca te stiu priceputa in ale florilor, pun si eu o intrebare. Am un trandafir copacel, si a dat un un vlastar pe tulpina, are vreo 70cm (vlastarul). Ma gandesc ca tb sa il tai, este corect? Crezi ca daca il plantez se prinde? .

 

Da, ca sa isi pastreze forma de copacel se taie orice lastar care e mai jos de 'coroana'.

 

Sincer nu stiu... Este verde sau visiniu? Taie-l la vreo 25 se cm de la varf, usureaza-l de frunze si lasa-i doar 1-2 perechi de frunze sus. Pot sa caut instructiunile complete pe net sau sa o intreb pe bunica mea, ca ea asa ii inmulteste.

 

 

S. U. P. E. R. B in Amalfi! [olala]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...