Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

"Daca iubesti pe cineva, lasa-l sa plece...". Eu as zice "...lasa-l liber". I-am spus iubitei mele ca daca vreodata vrea sa plece, este libera sa o faca. Asta ptr ca eu sunt cu ea, ptr ca asta imi doresc. Nu ma tine nimic legat. Si la fel as vrea sa simta si ea. Si totusi, ce inseamna a fi liber intr-o relatie? Putem sa ii dam partenerei/partenerului libertate? Si daca noi ne simtim legati de ea/el, ce ne tine legati? Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Libertate de miscare? Interesant subiect. La tara, in unele parti, cainele este legat pe sarma, se poate spune ca are o libertate, nu?[:)] Pe mine ma tine legat promisiunea pe care i-am facut-o sotiei mele. Ea se bazeaza pe asta. Nu-i vorba, ambii am mai promis odata, altora, si nu ne-am tinut de cuvant. O fi altfel acum? Libertatea nu inseamna numai posibilitatea de a pleca oricand. Inseamna putere de decizie, manifestari spontane, libertate in spirit, posibilitate de exprimare proprie, inclusiv de critici. De fapt, pentru mine, posibilitatea de a accepta resemnat si, eventual cu zambetul pe buze, chiar de complezenta, plecarea persoanei iubite, in spiritul libertatii, nu este o varianta rezonabila. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o relatie sunt importante doua lucruri: increderea si pastrarea propriei identitati. Daca reusesti sa-ti construiesti relatia pe aceste 2 baze importante restul vine de la sine. O relatie bazata pe gelozie si dragoste egoista este din start sortita dezbinarii. Asa ca "lasa-l liber!" Concret: in afara de dragoste ne tin impreuna o multime de alte sentimente si fapte impartasite. Ne-am construit fiecare o libertate in cadrul relatiei. Acea libertate de care vorbea Rufus. In afara de asta fiecare simte nevoia sa socializeze dincolo de cuplu. Restaurantele, filmele, chiar si minivacantele cu prietenele mele si ale lui cu prietenii au fost benefice pentru cuplu. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multe certuri intre doi oameni care "se iubesc" vin din lipsa de libertate, lipsa de spatiu, nevoia de a simti ca cuiva ii "pasa" de tine, chiar si dandu-ti o palma. Ne e frica sa fim liberi, independenti, solitari, dar eu cred ca atunci cand vom descoperi fericirea in a fi liberi, atunci vom descoperi si fericirea de a fi cu cineva. Adica sa fim la fel de fericiti si cand suntem cu cineva si cand suntem singuri. Ne leaga frustrarile, fricile, nevoile noastre. Un exemplu de libertate - sa te bucuri sincer pentru sotul/sotia ta atunci cand e admirat/a si de altcineva, cand vorbeste si se simte bine in compania altor persoane in afara de tine. Mi-ar placea sa ajung la starea de libertate...as fi cred mai responsabila de actiunile mele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cind libertatea mea e mai normala decit a lui/ei, nu mai e libertate. Libertatea individului a devenit o metafora. Liberatea individului este atit de ingradita de miile de ani de "civilizatie" incit a ramas doar un fel de-a spune ca vrem sa redevenim ce-am fost dar nu stim cum sa o facem. Si ca intrebare: de unde pina unde tine libertatea? [:D] Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danielab: este vorba de libertatea in cuplu. Cei care reusesc sa formeze un adevarat cuplu nu intra niciodata in competitie si nici nu isi pun intrebari daca este mai liber unul decat celalalt. Si este vorba de libertatea aceea frumoasa si morala. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by viviana
danielab: este vorba de libertatea in cuplu. Cei care reusesc sa formeze un adevarat cuplu nu intra niciodata in competitie si nici nu isi pun intrebari daca este mai liber unul decat celalalt. Si este vorba de libertatea aceea frumoasa si morala. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Pai libertatea in cuplu nu "seamana" cu cea a individului (sau nu tine cont de aceasta)? Sau e acelasi lucru, sau nu e, sau este dar intervin niste limite. Foarte complicat sa filosofezi (eu deocamdata mi-am prins urechile) fiindca incerc sa tin cont si de logica si de progres al umanitatii si de religie si de valorile actuale si de inca multe altele. Si tot n-am inteles: este libertatea individului acelasi lucru cu libertatea individului intr-o relatie (oficiala sau nu)? Si daca nu, atunci ce inseamna? Ca o relatie ii ingradeste libertatea? Daca eu iubesc pe cineva, am dreptul sa-i "interzic" sa plece, tocmai in numele iubirii ce se presupune ca e "indelung rabdatoare"? Cind iubesti iti doresti sa ti se intoarca iubirea, sa fie reciproca. Cum e chestia asta? Egoista? Altruista? Normala? Obligatorie? Si daca nu ti se intoarce, ce faci? Il opresti pe celalalt sa plece din viata ta fiindca exista un act si un juramint? Juramintul ii ingradeste libertatea? Pffff, ce de-a intrebari, intr-o simpla zi de marti[:D] Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Libertatea celuilalt...exista, si exista independent de noi. E problema noastra daca vrem sa o recunoastem sau nu, dar ea exista. Daca el sau ea doreste sa iasa din relatie - de tot, pentru o noapte, pentru o ora - e absolut liber sa o faca. Noi putem stabili doar daca o face cu sau fara acordul nostru. Lucru care nu afecteaza oricum libertatea individuala. Pina la urma, nimeni nu e proprietatea nimanui, si singurl mod in cae il putem "lega" pe celalalt este sa-l legam cu sforile proprii: adica sa fim atit de dezirabili pentru el sau ea incit sa nu doreasca nimic altceva. [:D] Greu de realizat, nu? Elise & [url="http://www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
Pina la urma, nimeni nu e proprietatea nimanui, si singurl mod in cae il putem "lega" pe celalalt este sa-l legam cu sforile proprii: adica sa fim atit de dezirabili pentru el sau ea incit sa nu doreasca nimic altceva. [:D] Greu de realizat, nu? Elise & [url="http://www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo"]BBLisa[/url]
Foarte geu insa nu imposibil zic eu. Sunt prea optimista? Cred ca de cele mai multe ori libertatea este tocmai acel liant de care partenerul are nevoie sa ramana langa tine mereu. Insa libertatea respectiva este stabilita in cuplu si interpretata diferit. Aici exista moda de a petrece concediile separat, independent pentru a impartii apoi impresiile. E destul de comun in cele mai multe cupluri. Noi fara sa discutam vreodata am descoperit ca aceasta libertate nu este pentru noi, nu ne-o dorim. Desi in timp i-am spus sotului meu ca poate calatori undeva cu prietenii daca de asta are nevoie mi-a zis ca nu se simte confortabil intr-o astfel de relatie. La noi libertatea este alta, acceptata si dorita strict de noi, nu cea din definitie neaparat. Luna [gravi]17 sapt+ Cosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Libertatea exista, ne nastem cu ea, o simtim, o gustam, o traim zi de zi, o mangaiem, o rasfatam, o interpretam, o filosofam, ne dam in vant dupa ea, o gandim la fiecare pas pentru ca are valori inestimabile si reprezinta suveranitatea individului. In rest tine mai mult de fiecare individ in parte si fie ca ne place fie ca nu, de conveniente. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...