Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Alex , usoara si totusi foarte grea intrebarea ta ![;)] Nu stiu daca o sa pot exprima prin cuvinte ce inteleg eu prin libertate si cate varinate are ea ,cum este ea inteleasa de fiecare partener sau de fiecare om , dar o sa incerc , cu toate ca nu stiu cat de bine stau acum cu inspiratia dupa o zi intreaga la serviciu ...dar nu ma pot abtine sa nu raspund . Deci.... Cred ca fiecare om are o camaruta ascunsa a sufletului sau unde "depoziteaza " sentimente ascunse , dorinte , vise dintre care unele se implinesc altele raman pentru o alta viata , daca aceasta exista ...nu stiu . Nu pot sa vorbesc la general ,asa ca o sa ma refer la mine , la modul meu cum inteleg libertatea ... si pot sa spun ca ma simt libera sa imi doresc ce vreau , sa visez samd , iar partenerul de viata , oricat si-ar dori nu imi poate "tria visele " , adica sa spuna asta ai voie sa visezi , asta nu ....pentru ca eu consider ca sunt singura stapana a vietii mele si o traiesc asa cum doresc. Si ma mai simt libera dintr-un punct de vedere ....sotul meu niciodata nu mi-a reprosat ceva din gelozie , penttru ca ma cunoaste foarte bine emotional ( asta pentru ca i-am povestit cate in luna si stele ) si stie ca nu sunt "cladita " sa pot insela , asa ceva nu pot face , in primul rand din respect pentru mine .Deci , libertate cat imi doresc .....Problema este ca eu nu imi doresc libertatea de care pot beneficia , ca urmare a ceea ce simt , a educatiei , a dorintei de a trai demn, dar cel mai importat este faptul ca inca nu simt dorinta de libertate in casnicia mea , imi place siguranta si stabilitatea [;)].In cazul in care relatia nu ar mai merge , atunci .... LIBERTATE pentru amandoi , oricat de mult ai iubi un om nu poti sa-l privezi de dreptul la libertate daca dragostea nu mai este cea care te tine legat. (Sper ca am reusit , cat de cat, sa expun in cuvinte ceea cea am gandit ....)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu degeaba ai scris sub nume loving my freedom, nu? [:D] sunt de acord cu libertatea intr-un cuplu, atata timp cat nu se intelege prin ea dezlegare la dezmatz... [hot]
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/88c5"]Vladutz[/url][pis] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=1b96&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/my_photos"]Bubulina[/url][pis] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/fram11/album?.dir=/62de"]Maritza[/url][pis] [url="http://new.photos.yahoo.com/fram11/album/576460762322546381"]Fulgushor[/url][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roxanae
Da-i celui/celei de langa tine libertate cat sa se simta fresh,dar si libertate cat sa nu poata trai fara tine.
[flo] cam asa...e ft fina granita de la o libertate care energizeaza cuplul pana la una care il destrama eu sunt adepta libertatii, dar cu masura, si mai cred ca daca iubesti din suflet, nu prea ai chef sa petreci concediul fara persoana iubita zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum zicea si Erich Fromm: "Iubirea matura spune: Am nevoie de tine fiindca te iubesc, in timp ce iubirea imatura spune: Te iubesc fiindca am nevoie de tine". Eu cred ca iubirea adevarata nu ingradeste niciodata libertatea nimanui. Eu ma simt libera si atunci cand imi petrec 24 de ore din 24 cu sotul meu, iar el se simte la fel. Eu cred ca acea capacitate de a ne simti liberi este de natura interioara. Unii o confunda cu singuratatea si cu lasarea optiunilor deschise, dar aceia nu vor sti niciodata ce este adevarata dragoste. Fugind dupa o libertate iluzorie ei pierd sansa de a trai adevarata intimitate plina de iubire.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ************************************************ Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Luna1 Foarte geu insa nu imposibil zic eu. Sunt prea optimista? Cred ca de cele mai multe ori libertatea este tocmai acel liant de care partenerul are nevoie sa ramana langa tine mereu.
[flo]Asa ma gandesc ca simt si eu si tocmai de asta, tocmai acum, simtindu-ma liber ma simt "legat".[^] Dar, practic, voi cum va simtiti? Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E o nebuloasa libertatea asta! Eu cred ca exista o libertate a cuplului diferita de cea a individului. Astfel, in individ luat separat intr-un cuplu poate spune"vreau sa fiu liber sa aleg" -desi a ales odata, ca sa mai incerce pe altcineva in numele libertatii; iar partenerul are posibilitate de a fi liber sa nu ii convina situatia si e liber sa iasa din acel cuplu. Asta nu e ideea de baza intr-un cuplu! Cred ca partenerii intr-un cuplu se simt cu adevarat liberi atunci cand nu au nevoie de altceva decat de ei insisi. Cand isi pot petrece week-end-urile sau concediile separat dar se simt bine doar impreuna atunci sunt cu adevarat liberi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Libertate insemna sa il respecti pe celalalt ,sa ii acorzi momentele de singuratate pe care le doreste(sau nu), sa ii respecti dorintele si parerile.In momentul in care va dori sa plece fara sa tina cont de parerea ta, sau de faptul ca te supara insemna ca acea relatie intra intr-un impas sau cher nu mai exista. Personal nu cred in relatiile "deschise" , cele in care se merge separat in concedii sau chiar cu alti parteneri ,cele in care fiecare decide cum doreste fara sa tinem cont de parerea partenerului. [url="http://community.webshots.com/user/ubi19"]Razvan(07 martie 2004)[/url][testoasa] si mami[vampa] Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si totodata se mai spune : " in dragoste si in razboi e permis orice"... daca ar dori sa plece vreodata, eu as lupta mai intii...evident ca si in dragoste si in razboi exista invingatori si invinsi. daca ma gasesc intr-un final in tabara invinsilor, da, il las sa plece (dar nu inainte de a incerca sa il retin)...in alta ordine de idei, personal, in cuplu, libertatea = neingradire (aici intra raspunsul la intrebarile 1 si 2 - evident ca ii putem da libertare, dar limitele sunt impuse probabil diferit de la cuplu la cuplu)...dar nu inseamna ca libertatea = renuntare. Ce ne tine legati? Daca sunt intrebata brusc: " de ce ma iubesti?" , nu stiu ce sa raspund. poate pt ca la mine nu e prea rationala iubirea , presupun... motivele sunt nenumarate, dar odata insirate isi pierd din semnificatie... de ce? pentru ca. pur si simplu. asa. ne leaga ceva. concret iar nu as putea specifica ce... o promisiune? copiii? ambitiile comune? o tresarie? o privire? o soapta? un vis? un dor? cuvintele nerostite inca? o lacrima? un zimbet? ce conteaza, atita timp cit exista aceasta legatura. M
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...