Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Alex imi place tema....asta e leit-motivul relatiei mele: a iubi inseamna a avea increderea si puterea de a oferi libertate celuilalt. Daca insa ar dori sa plece? as observa intai daca mai are sentimente pt mine si atunci as lupta,daca nu ...de ce sa-l retin?pt ca sufar eu? e egoism si as suferii oricum si cu el langa mine daca mintea lui este in alta parte. Nu as vrea sa fiu inteleasa gresit...nu ma refer la nepasare...aia doare...ma refer la libertatea de a-ti pastra vechii prieteni,de a te exprima deschis in relatie (sa poti spune si face orice fara sa-ti fie teama ca exista interpretari),sa oferi parerea ta si nu sa o impui,libertate de miscare,de opinii (sa accepti parerea diferita a celuilalt fara un nod in gat).etc...ar fi multe de spus. In ce priveste concedii facute separat...cu asta as fi de acord numai daca situatia obliga (unul nu scapa de la servici de ex.si e obligatoriu de mers cu copilul intr-un anumit loc). Altfel eu personal nu as putea concepe un concediu (de 1,2 sapt)singura sau cu prietenele doar. O iesire seara in oras cu fetele la o cafea sau sotul cu prietenii lui la un ping-pong e normal.Insa daca il iubesti pe celalat iti doresti sa petreci timpul cu el astfel ca tot la program comun ajungi. ar fi multe de adaugat ...... diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Initial creeata de Alex2
"Daca iubesti pe cineva, lasa-l sa plece...". Eu as zice "...lasa-l liber". I-am spus iubitei mele ca daca vreodata vrea sa plece, este libera sa o faca. Asta ptr ca eu sunt cu ea, ptr ca asta imi doresc. Nu ma tine nimic legat. Si la fel as vrea sa simta si ea. Si totusi, ce inseamna a fi liber intr-o relatie? Putem sa ii dam partenerei/partenerului libertate? Si daca noi ne simtim legati de ea/el, ce ne tine legati? Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Poate te-ai exprimat gresit, poate nu.. poate subconstientul iti joaca feste. Libertatea pe care o lasi partenerei e una, libertatea de a pleca e alta! Daca i-ai spus asa ceva, e ca si cum ai fi pus-o deja pe liber, adica tu nu mai ai nevoie de ea, daca si ea va simti vreodata la fel, e libera sa plece! Norocul tau ca nu a facut-o. Sau ghinion? Poate nu esti atat de legat de ea cum iti inchipui cand esti treaz. Poate in adancul tau te simti liber sa pleci oricand, dar deocamdata iti e comod si cald in cadrul relatiei pe care o ai. Intrebi ce ne tine legati intr-o relatie... Zici ca nu te tine nimic legat... Si eu cred ca celalalt nu ne tine legati prin nimic! Asa cum spui si tu. Nimic din ce este, cum vorbeste, cum se imbraca, ce face, nimic din toate astea nu ne leaga. Atunci CE? Modul cum noi le simtim pe toate astea, adica sentimentele noastre ne leaga, si nu ma refer la dragoste, ci la orice sentiment, de placere, de liniste, de libertate. Daca suntem NOI INSINE alaturi de o persoana, nu suntem obligati sa ne controlam prea mult, daca ne simtim la fel ca si cum celalalt e o parte din noi, atunci deopotriva suntem legati si avem libertatea intreaga! Paradoxal, nu? A fi liber intr-o relatie pentru mine asta inseamna. Sa am posibilitatea sa ma simt tot eu, poate mai implinita, poate altfel, dar aceeasi, impacata cu mine. Sa dam libertate partenerului? Bull! Noi nu putem DA libertate cuiva, decat daca mai intai l-am supus! Altfel, fiecare se naste liber, traieste liber si ar trebui sa moara la fel. Acum, daca e sa despicam firul in patru si sa spunem: are libertatea SA... faca, spuna, etc. Asta e deja altceva. E negocierea unor conditii si a unor reguli de convietuire, astfel incat amandoi partenerii sa se simta, la urma urmei, intregi. Insa la finalul acestor negocieri rezultatul poate fi dezastruos: adica fiecare sa incepem sa vedem ce NU ni se permite si deodata sa ne simtim ingraditi, controlati... asa ca ne luam libertatea de a pleca ori de a ne revolta. Ma opresc, ca imi prind urechile, cand de fapt totul se rezuma la "sunt impacata cu mine insami, sunt libera! Legaturile mele cu cei dragi sunt exclusiv in mintea si sufletul meu, ei au propria identitate. Eu ii iubesc si le sunt alaturi no matter what!". Gandacel [gravi] 33+ si Bogdanel (14.11.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gandacel [flo] frumos mesaj, la fel ca multe alte mesaje care am avut onoarea sa le citesc in putinul timp de cand sunt pe forum. Da, si mult adevar in ele. Pe de o parte ai dreptate, poate nu sunt "atat" de legat de ea, dar ptr prima data simt ca-mi este respectat libertatea, si asta ma face sa ma simt legat, sa simt eu ca desi nu ma retine nimic si nu ma contrange nimic, constientizez valoarea ei si a relatiei cu ea. Cat despre a tine pe cineva legat pe cineva, atunci cand am inteles ca nu putem prin nici o metoda sa legam pe cineva de noi, a fost o eliberare ptr mine. Iar dandu-i ei posibilitatea de a alege, e ca si cum am primit intr-un fel confirmarea ca, la fel ca si mine, e decizia ei de a sta "aici", fara sa fie motivata de ceva anume. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

" I-am spus iubitei mele ca daca vreodata vrea sa plece, este libera sa o faca." si, adica, de ce nu ar fi putut sa plece ? pentru faptul ca-i dai voie crezi ca ar face-o cu inima mai usoara? apoi zici:" Iar dandu-i ei posibilitatea de a alege, e ca si cum ..."...si iarasi ma intreb: pai nu ea alege? Pe mine, sincer, m-ar fi usor ingrijorat generozitatea ta.Cum adica "poti sa pleci, daca vrei..." Mi s-ar fi parut o aluzie nu prea fina...Pai normal ca plec, daca nu mi-e bine intr-o relatie, cu sau fara voia "dumnealui" Poate io-st mai ciudata, dar eu m-ash fi suparat... scuze ca ti-am analizat postarile, dar ma macina chestia asta[:D], no offence, incerc sa inteleg V “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rememorez o discutie..."intotdeuna ne folosim de oameni", chiar si fara scopuri meschine, sau "te iubesc sau am nevoie de tine". Sau "de ce iubim"..."ptr ca..." si "ptr ca...". Ptr fiecare situatie din viata noastra avem o motivatie, daca stam sa analizam fiecare secunda pe care o traim. Victoria, no offence, dar nu mai analiza postarea, n-o sa intelegi, si daca vei intelege totusi, lamureste-ma si pe mine. [:D] Ma macina mai mult decat pe tine. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa-mi adun eu ideile la ora asta si sa inteleg faptul... Am avut nevoie sa stiu eu c-o pot lasa libera si in acelasi timp sa fie o confirmare ca indiferent de decizia ei, eu nu am sa (pot) fac(e) nimic. Repet, ptr prima data nu m-am simtit constrans cu nimic si asta ma face sa ma simt legat de ea. Poate avem nevoie sa imi constientizez neputinta si in acelasi timp sa primesc confirmarea. Libertatea intr-o relatie...da, ati dezbatut atat de frumos fiecare parte a acestei libertati, ce as mai putea eu sa adaug? Libertate nu inseamna ca ne facem concediu separat, dar inseamna ca putem avea fiecare pare de timp numai ptr noi fara ca acest lucru sa ofenseze partenerul. Libertate inseamna ca sunt eu, asa cum am fost inainte de a incepe relatia, si ca ma simt acceptat asa cum sunt, fara a fi nevoie sa fac schimabri majore, fara initiativa mea, inseamna sa o accept asa cum o stiam, fara a-i pretinde ca ceva nu e bine. Libertate inseamna acceptarea deciziilor ei, si cand nu sunt de acord, ceea ce ptr mine este mare lucru. Poate ca dincolo de a ma simti liber in relatia mea, a doua minune este aceptarea libertatii partenerei mele. Iar asta o face sa fie deosebita. Nu, liberate nu inseamna ca suntem liberi de a avea relatii cu alte persoane (nici nu e cazul) si nu inseamna nici ca "esti liber sa-ti iei jucariile si sa pleci". Si ce e cel mai important ptr mine, inseamna eliberarea mea, faptul ca pot gandi asa. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum descrii tu libertatea ,alex 2 ,descrii cum iubesti acum . Desi e mai greu sa poti iubi pe cineva asa ,o iubesti . I-ai dat "libertatea" tocmai pentru a te convinge daca esti iubit la fel. In inconstiient eu nu ii dau libertatea asta ,dar in realitate vreau sa se simta ca e liber :sa ma iubeasca mult ,putin sau deloc. Mai ales cand sunt si copii la mijloc si ani de convietuire impreuna ,ni se pare ca nu mai avem libertate. Eu sunt varsator ,prin definitie am nevoie sa nu ma simt "legata",desi nu reusesc sa ma bucur de libertatea pe care o "am ",din diverse motive subiective. Daca nu inteleg ambii parteneri ,libertatea ,la fel ,se creeaza o teama continua ca celalalt nu iubeste destul ca sa ramana. Sa fii impacat cu tine insuti ,cred ca asta-i libertatea unica pe care o putem avea ,restul depinde de adaptarea celor doi in cuplu ,de cum se simt ei iubiti si pot trai impreuna. Ca il las liber i-am zis de multe ori dar am gresit spunandu-i cu cuvintele astea ,credea ca nu am nevoie de el ,ca pot trai foarte bine fara .Nu asta am vrut sa spun dar asta se intelege de majoritatea oamenilor. Libertatea unui barbat e diferita de cea a femeii. Daca avem deja copii e mai complicat sa fii liber. Eu nu cred ca as mai putea sa ma simt libera ,niciodata ,dar impacata cu mine si viata mea ,da . Suntem liberi ,prin nastere ,dar tot prin nastere ( a copilului) ,devenim legati pentru totdeauna. Putem sa ne traim viata impreuna sau separat ,asa nu tine de libertate,ci de dragostea pe care o simtim in libertate (a sufletului si mintii) Intr-adevar e greu de explicat ,dar am plecat de la ideea ta ,asa mi-a zis si mie la inceput,ca sunt "libera" ,acum ii zic eu lui . S-au petrecut multe si ne-am schimbat poate ? Dar avem inca ,proaspat in minte ,un gest facut de un cuplu de prieteni,care nu-si ofera nici un pic de libertate reciproca.Si suntem de comun acord ca aia nu mai e iubire libera .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Alexandru, eu i-am spus sotului meu acelasi lucru la inceputul relatie noastrea, acum ....7 ani.Poate eram intr-o faza in care ma saturasem de tipare, de "lupta" pentru iubire, acceptare, de toata stradania de a fi intr-o relatia si de a te lupta ca ea sa mearga. Ma gandeam atunci ca si acum ca daca nu merge de la sine, daca nu te simti liber si totusi incatusat nu are rost sa te amagesti. Acum suntem deja casatoriti de 5 ani si avem un bb de un an si suntem inca[:D] impreuna. In momentul de fata chiar este plecat de 5 luni in alta tara pentru a-si face specializarea, i-am dat "libertatea" de a se perfectiona profesional. Nu am stat pe ganduri o clipa, desi a picat intr-un moment destul de prost dar m-am gandit ca daca nu o face nu va fi fericit si ca fiecare trebuie in viata sa isi urmeze visul. Dar sincer cred ca nu poti sa faci asta...sa oferi cuiva libertate decat daca o simti cu adevarat ...daca simti ca asta trebuie sa faci.Spun asta pentru ca in urma cu mai multi ani nu as fi fost nici eu in stare sa o fac. Nu ma gandesc niciodata la nimic rau de genul: daca ma inseala, daca nu ma mai iubeste.Daca o sa se intample asta voi trai aceste sentimente la momentul respectiv, nu stau acum sa ma gandesc la asta[:D]. Nu cred ca m-am priceput prea bine sa explic de ce fac asta sau de ce cred eu in aceasta nevoie de libertate pentru nu e ceva ce tine de rational, e ceva ce tine de sentimente. Cred ca trebuie sa iubim liberi, sa facem asta pentru ca asta simtim...sa ne implinim visele si sa pastram intotdeauna o particica de suflet numai a noastra. Silvi si bebe Alain 19.01.2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strict referitor la cuplurile NEcasatorite(prieteni). Libertatea in cuplu e excelenta,dovedeste maturitate si stabilitate emotionala si e perfect atat timp cat nu e confundata cu..frica de "a te lega la cap"-a e citi frica de angajament,de casatorie in speta. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...