Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna Alisa,

 

Si eu incerc sa ajung in Turcia, pt a 2 procedura fiv, din pacate. Pana acum am luat legatura cu biroul de aici al Acibademului si mi-au trimis un email cu informatii standard, printre care si costul procedurii. Initial la telefon mi s-a spus ca nu stiu inca pretul exact,dar ca era in jur de 3500 eur, iar acum se recalculeaza si ca va fi mai ieftin pt ca fac conversia din lire turcesti (acum in cadere libera) in eur si cel mai exact voi afla din mailul lor.

 

Cand am primit e-mailul, era trecut 3000 EUR, pretul primei consultatii fiind de 150 eur scazandu-se din pretul final Fiv, in cazul in care vrei asa ceva inainte de fiv.

 

Asta e tot ce am primit de la ei, pana acum...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! 

Preturile s-au modificat incepand  cu 1 ian 2017, doar ca nu am prea multe amanunte deocamdata. Procedura fiv standard este acum 3000 euro la care se aplica acel discount de 10 % daca se foloseste card bcr sau cec . Eu sunt acum la Istanbul  si , pe masura ce avansam cu procedura, va mai spun ce alte preturi s-au modificat .

 

Succes ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, incurajatoare sunt preturile medicamentelor, mult mai ieftine comparativ cu cele din Romania .

Pe noi Gabriela nu prea ne-a lamurit cu preturile procedurilor si nici veniti aici nu am aflat prea multe . Raspunsul este : depinde de nuamarul de ovocite . Eu maine am punctia , asa ca dupa o sa am si mai multe informatii . 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Succes maine la punctie si sa fie cat mai multe si sanatoase.

 

Daca nu te superi, te rog sa ne impartasesti mai multe din experinta acestui fiv. 

Stiu ca e al 3 lea si problema era legata de nr si calitatea ovicitelor si o anumita mutatie care nu a permis un raspuns corect la stimulare. Ce a fost diferit acum in tratamentul de stimulare? Ai reactionat mai bine acum? Ai inceput stimularea in ziua a 2a? 

 

Ce analize ai facut in plus acum? Trombofilie, cariotip ambii parteneri, nk? Am citit si de rap th1/th2, care nu stiu ce e si voiam sa te intreb daca sunt in cadrul aceleeasi analize pt nk, imunofenotipare limfocitara, si care se face la victor babes?

 

Ma bucur ca mai scrie cineva care e "in focuri", imi da speranta. Activitatea de aici era cam moarta si am crezut ca s-a stins aura din jurul dr Tayfun.

 

Toate deciIile le iau sau voi lua pt urmatorul fiv pe baza a ceea ce scrieti voi aici.

 

La prima procedura, pot sa zic ca m-am dus bou si m-am intors vaca, si acum dau marunt din buze... Am vrut sa merg pe mana doctorului suta la suta, sa nu stiu de nimic si sa-mi creez stresuri suplimentare. Numai ca incep sa cred ca am gresit strategia si de aceea incerc sa imi fac acum un dosar cat mai stufos, mai bine analize in plus, decat un fiv in plus...

 

La primal fiv dr a gresit din start, am inceput protocol lung, cand eu aveam nr de foliculi antrali mic si doar pe un ovar. Am facut toata stimulare, dar a decis sa nu fac punctia, ci peste 2 luni sa reincep stimulare a dar pe protocol scurt. Am avut rezultat mai bun, 6 ovo, 5 fertilizate, dar doar 1 la stadiu de blasto, zic ei, dupa mine si poza pe care mi-au dat-o, nu chiar. Drept urmare, la eco de sase sapt, sac gestational gol.

Nu am realizat asta de la inceput, abia dupa ce v-am citit pe voi...

 

Asa ca iti multumesc pt detalii si tie si fetelor care au transmis informatii pretioase!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,fetelor.Anca,mult succes la punctie!Kitty,eu ma pregatesc de transfer in Turcia si am fost zilele trecute la o consultatie.Tayfun nu prea ia in seama imunofenotiparea limfocitara facuta la noi.Eu o aveam facuta la fiv si desi nk au fost 15% nu am primit tratament.Acum am facut la ei si panelul nk si raportul th1/th2.Au costat aproape 200 de euro,mult mai putin decat costau anul trecut.Consultatia a fost si ea mult mai ieftina decat anul trecut,aprox 120 euro in conditiile in care mi-a facut si o histerosonografie.Poate pretul fivului a crescut putin dar eu zic  ca la final tot ajungi mai bine ca in Ro mai ales ca asa cum spunea si Anca pretul medicamentelor de stimulare este cam la jumatate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Karo pt raspuns.

 

Deci cel mai bine ar fi intai sa-mi fac o programare la Tayfun sa discut face-to-face cu el cazul meu si sa-i rog sa fac acolo aceste analize. Mi-e frica sa nu zica ca nu e nevoie si poate tocmai asta sa fie o cauza a esecului...

 

Am mai facut de capul meu profilul pt trombofilie, la CMMB unde era inclusa si o consultatie la hematolog. Mi-au iesit 2 mutatii, MTHFR homozigot si PAI 4G/5G dar hematoloaga mi s-a parut saracuta cu duhul... I-am zis ca as vrea sa incerc afara de data asta si ea mi-o recomanda pe dr Moisa + acid folic. Iar eu din ce am inteles de pe net, exact acidul folic trebuie sa-l ocolesc si sa iau forma activa a lui, in caz de MTHFR...

 

Ma mai gandeam la cariotipul genetic, pe analiza asta se uita? Are rost sa o fac in RO?

 

Cu cazarea cum ai facut? Ai stat toata perioada in Istanbul sau ai facut drumuri RO-TR? Stimularea ai inceput-o in ziua 2,3 sau 22/23 a ciclului anterior? Nici asta nu mi-e clar...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cariotipul genetic eu nu l-am facut pt ca nu mi s-a recomandat.Trombofiliile la fel,le-am facut de abia in sarcina obtinuta la acest fiv,mi-au iesit v leiden heterozigot,mthfr amandoua mutatiile hetero,factor XIII hetero,pai 5g/5g,epcr prezente alelele a2,a3.Sarcina s-a oprit din evolutie la 8 saptamani.La consultatia de acum Tayfun a zis ca in Ro se pune accent prea mult prea trombofilie si ca mai ales in trim 1 de sarcina oprirea din evolutie din cauza trombofiliei este un subiect controversat.Pt mthfr eu iau acum taxofit care contine metafolin natural (asta pt ca am citit aici nu ca mi-ar fi zis hematologul care tot acid folic mi-a dat!).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...