Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Karo, si noi am primit , doar ca foarte schematic , ori noi tot speram la mai mult. Azi, ziua 2, speram sa aflam si ceva despre calitate. A fost bine, ne-au spus ca sunt toti 5 , aia fecundati, dar stii cum e ... 

Am un endometriom pe unul dintre ovare. Nici nu mai stiu ..el.a fost desoperit initial vara trecuta, inainte de primul fiv.mi-au zis ca e un folicul care nu s-a retras si ca o sa dispara intr-o luna-doua . La fiv doi , in oct, acelasu dr nu a mai mentionat nimic. Eram sigura ca a disparut . Duoa esec, am facut pelerinaj pe la Sibiu ( ispasoiu), Albu. Amandoi m-au intrebat daca stiu ca am un endometriom. Am facut ochii mari si ei au zis ca e un chist  pe ovarul stang. Atunci am confirmat, stiam , doar ca nu am vazit-o  ca pe o mare peobl. Imi spusese primul medic sa ma linistesc si linistita am ramas. Acum l-a remarcat Tayfun si mi-a zis despre tratament si l-a semnalat ca pe o probl serioasa. Inteleg ca endometrioza e un stadiu mai avandat si eu , cu endometriomul asta, fara tratament, intr-acolo ma indrept .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aceeasi poveste si la mine,endometriom pe ovarul stang,stiam de el dar in Ro mi s-a spus ca nu endometrioza e cauza infertilitatii.Despre calitatea embrionilor nu am aflat nici eu nimic pana in ziua 3.Din cauza acestui endometriom si eu voi avea la fet probabil acelasi tratament ca si tine respectiv 2 injectii cu lupron depot inainte de a incepe estrofemul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cri,raportul th1/th2 nu se face in Ro,l-am facut acum in Turcia.Anca,eu am primit vesti in fiecare zi despre embrioni,pe atunci lucra Iulia la ei.In ziua 3 ne-a chemat si Tayfun sa ne zica despre evolutia embrionilor si despre schimbarea planului initial.Mare atentie totusi,cand am fost acum la consultatie,Tayfun mi-a explicat tratamentul pt fet,personalizat pt mine iar Galina mi-a scris o alta schema.Daca nu insistam sa mearga sa il intrebe pe doctor plecam acasa cu o schema gresita.

Karo, după părerea ta, este mai bine sa fac ambele (nk și th) în Turcia sau sa încerc nk aici și dacă sunt anomalii sa fac th1/th2 acolo?  Luni, pe  13 am programare pt un consult la dr Tayfun 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca in mod normal in ziua 5 tre sa ajunga la blasto. Am auzit cazuri cand au lasat pana in ziua 6.

 

Eu la fet am avut estrogeni cate 2 pastile/zi parca pana in ziua 8 cand am facut si prima eco si i am transmis grosimea endometrului, iar din ziua 8 am luat cate 3 pastile pe zi de estrogeni pana in ziua 14 cand a tb sa fiu la el. Din ziua 2 am avut si prednol 16 mg/zi. Normal ca am luat si metafolinul (acid folic) si din proprie initiativa in ziua 10 am facut si o punga de intralipid. A si tot din prima zi de estrogeni am facut si clexane de 0.4. Daca e sa iti dea si prograf iti va prescrie el din ziua 14 cand tb sa fi la el la eco

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai asa sa fie!  Eu vreau sa ma grabesc . Pe de-o parte nu mai am rabdare, pe de alta facusem si o histeroscopie la inceputul lunii ianuarie. Austriecii mi-au zis ca ideal e sa fac fiv imediat dupa. Nu pot sa fac transfer, dar macar sa fac cat mai repede posibile , poate mai exisalta efecte pozitive.n-or creste sinechiile alea ca iaraba

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...