Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Alisa eu am luat ubiquinol aproape 1 an. Cu 3 luni inainte de fiv luam cate 3 capsule de ubiquinol/zi. Pe langa el am mai luat myo inositol, profertil female, omega, magne, femibion 1. Cam asta imi aduc aminte acum. Si eu am c677 homozigot si stiu ca asta inseamna ca nu asimilez acidul folic sintetic si ca urmare iau metafolin

M3ryro de la ce firma ai cumparat ubiquinol-ul? Eu tocmai ce m-am intors de la consult din Turcia. Am fost la dr. Tayfun si mi-a zis, ca si strategie, sa ne concentram pe imbunatatirea calitatii ovocitelor. Mi-a prescris DHEA 25mg*3 pe zi si CoQ10 200mg*3 pe zi timp de 2 luni. Pe piata din Romania oferta nu este prea bogata si nu stiu ce sa cumpar. Vestea buna la mine este ca ieri mi-a vazut 6 foliculi si era multumit de numarul lor, tinand cont de varsta mea si valoarea AMH-ului. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Cri_cri_gab,

 

Si eu ma confrunt cu aceasta problema, nr mic de ovocite si calitate precara a lor. Eu am luat Ubiquinol de la magazinele secom din RO, de la firma Jarrow Formulas.

 

https://secom.ro/qh-absorb-co-q10-200mg.html

 

 

Mie mi-a recomandat 2 pe zi, cam 2 luni, dupa ce le-am trimis epicriza. Dar nu au mentionat nimic de DHEA. Stii cumva pe baza a ce ti-au prescris si asta? 

 

Alisa,

 

Si eu vreau sa merg in martie la o consulatie preliminara. Dupa calculele mele, pe 14 martie ar trebui sa fiu acolo. Mi s-a spus sa anunt in prima zi de menstrutie si apoi ei imi confirma daca pot merge a 2 zi. Pare un pic cam stresant. Sper sa nu fie plecat doctorul sau sa nu aiba liber.

 

Poate ne vedem pe acolo...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kitty, si eu tot pe 14 am solicitat programare dar Gabriela nu mi-a răspuns încă, Mă programase pe 6 martie pentru consult și pe 7 pentru analize dar nu-mi convine, vreau să mă întorc în aceeasi zi și nu cred ca perioada este bună pentru eco, o sa fiu chiar înainte de menstră.

Ce plăcut ar fi să ne vedem acolo!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cri, cum se desfășoară consultatia? Ai recoltat și analize? Urmează să merg si eu și am emotii mari. 

Alisa, in cazul meu, s-a uitat pe dosarul meu si al sotului. A pus diverse intrebari despre cum au decurs celelalte FIV-uri. Aveam poze cu embrionii obtinuti, i-a analizat si mi-a zis ca la primul fiv aratau bine (exact cum imi zisese la vremea respectiva si dna doctor cu care am facut fiv-ul) iar la al doi-lea mi-a zis ca nu erau chiar buni. Ne-a aratat poze cu niste blastocisti sanatosi, sa ne dam seama cum ar trebui sa arate. De asemenea, i-am zis ca am mutatii pe genele Pai 1 si MTHFR. Ne-a explicat ca aceste mutatii sunt periculoase dupa implantare dar el considera ca nu afecteaza implantarea. A urmat apoi ecografia intravaginala. Ne-a prezentat strategia - in principal trebuie sa ne axam pe imbunatatirea calitati ovocitelor. Ne-a dat reteta si cam asta a fost.Ne-a dat sa facem ambii analizele normale de SIDA si hepatita pt ca nu aveam unele recente. A, si mi-a zis ca doctorii din Romania solicita foarte multe analize nefolositoare:) Cam asa a decurs. Galina sau Olivia vor fi cu voi in timpul consultatie pt traducere daca aveti nevoie. Tot ele organizeza transportul (inclus in pret) de la si pana la aeroport. Sper sa-ti fie de folos detaliile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Cri_cri_gab,

 

Si eu ma confrunt cu aceasta problema, nr mic de ovocite si calitate precara a lor. Eu am luat Ubiquinol de la magazinele secom din RO, de la firma Jarrow Formulas.

 

https://secom.ro/qh-absorb-co-q10-200mg.html

 

 

Mie mi-a recomandat 2 pe zi, cam 2 luni, dupa ce le-am trimis epicriza. Dar nu au mentionat nimic de DHEA. Stii cumva pe baza a ce ti-au prescris si asta? 

 

Alisa,

 

Si eu vreau sa merg in martie la o consulatie preliminara. Dupa calculele mele, pe 14 martie ar trebui sa fiu acolo. Mi s-a spus sa anunt in prima zi de menstrutie si apoi ei imi confirma daca pot merge a 2 zi. Pare un pic cam stresant. Sper sa nu fie plecat doctorul sau sa nu aiba liber.

 

Poate ne vedem pe acolo...

Kitty, noua ne-a zis ca singurele suplimente care au dat rezultate sunt cele dou DHEA si Co Q10. Si am uitat sa va zic ca din ziua 5 de ciclu mi-a zis sa iau niste pastile pe care le-am cumparat din Turcia pt ca nu stia daca le gasim si in Romania - Cicloproginova (costa 5 lire turcesti). Din pacate, la farmacia lor mai aveau doar 1 pachet si acum trebuie sa vad cum mai fac rost de unul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kitty, si eu tot pe 14 am solicitat programare dar Gabriela nu mi-a răspuns încă, Mă programase pe 6 martie pentru consult și pe 7 pentru analize dar nu-mi convine, vreau să mă întorc în aceeasi zi și nu cred ca perioada este bună pentru eco, o sa fiu chiar înainte de menstră.

Ce plăcut ar fi să ne vedem acolo!

  [flo2]

Ar fi grozav. Parca mi se mai ridica putin moralul... Te tin la curent daca se mai modifica cu o zi inainte sau dupa 14 martie. Nu bag mana in foc ca va veni la 28 zile, are si ea toane...

 

Eu vreau sa merg cu masina, sa vina si sotul cu mine. In functie de ora programarii, plec in ziua respectiva (daca e spre seara) sau cu o zi inainte (daca e in dimineata urmatoare). Cel putin asa e strategia acum.

 

Azi am fost la Victor Babes si mi-am facut si imunofenotiparea limfocitara. Macar sa stiu daca plec la drum si cu acest gen de probleme. Sunt bucuroasa ca am mai facut un pas.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...