Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Kitty, noua ne-a zis ca singurele suplimente care au dat rezultate sunt cele dou DHEA si Co Q10. Si am uitat sa va zic ca din ziua 5 de ciclu mi-a zis sa iau niste pastile pe care le-am cumparat din Turcia pt ca nu stia daca le gasim si in Romania - Cicloproginova (costa 5 lire turcesti). Din pacate, la farmacia lor mai aveau doar 1 pachet si acum trebuie sa vad cum mai fac rost de unul.

Din ce am mai citit si eu, DHEA e un fel de tratament hormonal, un tip de testosteron care ar da un fel de boost (avant) foliculilor antrali.

Numai ca nu am inteles/stiu cand exact se recomanda.

Se face si o analiza DHEA sau DHEAS si credeam ca in functie de ea iti recomanda acest tratament.

Eu mi-am facut analiza, pt ca asa mi s-a recomandat alaturi de cele uzuale hormonale, dar era in intervalul cerut, mai spre partea inferioara a lui. La fel, tot din ce am citit, am inteles ca valoarea DHEA din corp, pt persoanele cu o calitate inferioara a ovocitelor ar trebui sa fie spre limita superioara a intervalului. De asta am intrebat explicit, pe ce anume s-a bazat cand ti-a recomandat, ca nu prea imi vine sa iau de capul meu un hormon.

 

Da, se gasesc si in Romania Cyclo progynova, un tratament tot hormonal, estrogen cu inca ceva... nu mai stiu ce. Mi s-a recomandat si mie in ambele dati, in lunile premergatoarea practic tratamentului de stimulare pt fiv. Cand am intrebat de ce trebuie sa iau mi s-a zis ca pregatesc terenul pentru fiv...

 

Acum mi se pare o explicatie buna pentru bunica, daca s-ar duce la doctor, atunci nu mi-am batut capul, ca sa nu ma stresez in plus... Am zis ca stie doctorul tot si ia cele mai bune decizii... Nu ca daca as stii eu mai multe, imi reuseste fivul, dar parca nu vreau sa ma simt vinovata ca nu am facut totul pentru posibilitatea de a avea un copil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc, Cri!

Eu i-am dat mail Gabrielei pentru programare la data de 14. 03 dar nu raspunde, maine o sun.  

Eu incerc sa obtin o programare astfel încat sa ma introc în aceeasi zi, nu as vrea să mai platesc o noapte la hotel. 

Eu nu mai fac nicio analiza, am deja un biblioraft! :) As vrea să recoltez la ei analize pentru imunitate, NK. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kitty, noua ne-a zis ca singurele suplimente care au dat rezultate sunt cele dou DHEA si Co Q10. Si am uitat sa va zic ca din ziua 5 de ciclu mi-a zis sa iau niste pastile pe care le-am cumparat din Turcia pt ca nu stia daca le gasim si in Romania - Cicloproginova (costa 5 lire turcesti). Din pacate, la farmacia lor mai aveau doar 1 pachet si acum trebuie sa vad cum mai fac rost de unul.

Eu Cicloproginova am luat dupa FIV numai pastiele albe dar nu stiu ce reprezintă, au zis ca este pentru susținere. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kitty, te inteleg. Am facut acesata analiza si eu acum ceva vreme, si eram in limite normale. In decursul anilor, tot citind pe net, am gasit numeroase referiri si recomandari cu privire la acest supliment dar fiind hormon nu am avut curaj sa iau dupa cum ma taia capul. 

Acum nu stiu ce sa zic. Nu am cerut explicatii foarte detaliate dar sa stii ca este foarte deschis sa-ti explice. Noua ne-a explicat cu poze diverse lucruri. 

 

Noi am mai fost la un control la un alt doctor de la o alta clinica tot din Turcia. Doctorul de acolo ne-a spus cam acelasi lucru in legatura cu strategia ce trebuie urmata. In plus am apucat sa-l intreb de intralipid si endo scratcing. Ne-a zis ca analiza NK-urilor si implicit intralipidul nu a fost demonstrat ca au vre-o influenta ci ca i-au pus pe un drum eronat. Despre endo-scratching a zis ca la ei nu se mai practica de mai bine de 2 ani pentru ca au constatat ca nu aduce niciun plus. Singurul lucru demonstrat este testarea genetica - daca embrionul este sanatos atunci sansele de implantare cresc foarte mult. Tayfun chiar a zis ca ajung pana la 60%.

 

Un alt lucru de care nu stiam si pe care l-am aflat, este ca sansele de implantare cresc daca transferul se face in luna/lunile urmatoare stimularii. Am fost foarte surprinsa pt ca as fi zis exact invers, asa ca am intrebat de ce. Se pare ca endometrul are timp sa se refaca in acesta perioada si ca asta ar fi motivul.

 

Cam asta am aflat si inteles. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A

 

Multumesc, Cri!

Eu i-am dat mail Gabrielei pentru programare la data de 14. 03 dar nu raspunde, maine o sun.  

Eu incerc sa obtin o programare astfel încat sa ma introc în aceeasi zi, nu as vrea să mai platesc o noapte la hotel. 

Eu nu mai fac nicio analiza, am deja un biblioraft! :) As vrea să recoltez la ei analize pentru imunitate, NK. 

Alisa, cred ca depinde de istoricul tau. Mie nu mi-a cerut aceasta analiza si nici nu a intrebat de ea. Mi-a zis doar ca in Romania se fac foarte multe analize care nu sunt necesare si a comentat ca poate sunt facute pentru bani sau sa-ti creeze impresia ca asta ar putea fi problema si sa te mai agati de o speranta.

Din punctul lui de vedere, daca aparatul este functional din pdv. "mecanic" (ex trompe permeabile, sarcini anterioare) atunci pasul cel mai important este sa obtina embrion genetic sanatos. Daca a obtinut asta si totusi nu s-a prins urmeaza alte incercari. A zis ca el merge pas cu pas. Este chinuitor pt noi dar nu cred ca este cineva care sa-ti zica clar- asta e motivul, facem asta si asta si iti garantez ca vei obtine rezultat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit, pe un alt grup de femei din America care se lupta  cu infertilitate, despre prescrierea de clomid pentru bărbați.  Era o doamna care susținea ca analize soțului au ieșit pentru prima data în 6 ani normale după ce, timp de o a luat clomid.  

Știți ceva despre asta? Oare exista doctori în România care prescriu asa ceva pentru bărbați? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...