Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Melisa eu in general am plecat numai noaptea, si de multe ori, si de fiecare data a fost ok. Eu am platit cu cardul de lei peste tot. Comision iti ia doar daca scoti bani de la bancomat, la plati nu ai comision. Conversia s a facut la un curs super ok. Referitor la plecare eu am avut alt protocol si nu eram dependenta de menstra. La mine stimularea a durat doar 8 zile si am mers din 2 in 2 zile la eco

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, in primul rand ziceai ca nu ai cont in eur. Va trebui sa-ti faci cont si card. In functie de banca, vei avea (sau nu) comision deschidere cont si intretinere (asta trebuie sa verifici). Apoi, daca ai eur cand ii depui in cont, de cele mai multe ori iti ia comision. Daca nu ai, va trebui sa cumperi. Vei face conversia lei-eur iar cand vei plati oricum cred ca-ti va retrage lire turcesti ceea ce inseamna ca vei avea iar schimb valutar eur-lire. Per total nu cred ca vei iesi mai bine. Daca ai eur deja poti sa-i iei cu tine cash si ai scapat de comisioane dar trebuie sa ai mare grija la bani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Melisa, fa asa atunci.. nu stiu ce sa zic , eu nu-s prea familiarizata cu procedurile bancare . Sau ,si

mai bine, opreste-te la o sucursala a bancii tale sa-ti spuna cum e mai avantajos. Noi a trebuit sa ne organizam intr-o zi plecarea ( mi-a venit menstra peste week end) si asta am decis la momentul respectiv, in mare graba. In primul rabd am incercat sa avem cat mai mult cash in lire .plata procedurii a fost cu cardusl si in final ne-am dat seama ca nu era un curs multdiferit comparativ cu ce cel la care am schimbat in tara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M3ryno , Anca , Cri [flo2]

Astazi toata ziua am "patinat".

Ciclu e tot maro, deci nu fac rezervare nimic.

Toate treburile le am rezolvat pe aici asa in mare.

In legatura cu banii ii voi lasa in lei .Am mers la banca si am intrebat cum m ar ajunge mai ieftin.

Mi a explicat ca  [batcap]   la fel ca si voi ca daca ii scot din lei mi se ia o data comision de ridicare nu mare dar se ia apoi trebuie schimbati in euro si in turcia iar se face paritatea in lire.

Deci nu e ok.

Daca imi faceam un cont in euro ca sa fac transfer online mi se lua 25 de euro minim pe transfer. Si iar acolo din euro se concerteau in lire acolo. 

Apoi am fost la bcr aici e 30 euro minim pe transfer online plus conversia din euro in lire acolo.

Fata de la Bt mi a spus ca de curand a fost si ea in turcia si ca ia convertit lei in euro cu 4.44 mai ieftin ca in Romania. Iar pe cardul sotului de la alta banca 5.56 euro.

Ea zices ca e f bine.

 Acum sa va zic de ce eram eu asa sa nu ma pacalesc si sa aleg un mod cat mai rentabil.

Am fost mai mult la bcr ca sa ii rog sa verifice pe desfasurator cat am platit eu in Vienna atunci cand va ziceam ca am cumparat ceva de 89 de euro si mi a oprit 417 lei  , deci mi s a zis ca mi au convertit euro la 5.68 f mare diferenta zic eu.

Si m am gandit daca patesc si la Istanbul la fel e mare diferenta la ditamai suma7-8 euro eu am zis ( am de facut si Tese care 900 euro)

Va multumesc din suflet pt toate sfaturile pe care mi le ati dat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...