Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Melisa,tu ai dreptate.Daca platesti cu cardul cursul e un pic mai mare ca doar trebuie sa castige si bancile.Dar e mai sigur si mai comod cu cardul.Noi am platit procedura cu card bcr pr ca atunci se aplica reducerea de 10%,nu imi amintesc cat a fost cursul dar bcr are 2% comision de conversie valutara asa ca la 2520 euro banca ne-a luat aprox 50 de euro.In schimb la raifeissen nu exista acest comision.Congelarea de ex a fost 500 de euro si pe extras imi apare asa platit 2300,52 lei pt 1695try valoare in eur 498.11, 1 euro=4,6185 lei.La momentul respectiv euro era la bnr 4,47 deci probabil ca la casa de schimb era maxim 4,5 sa il cumperi deci da am platit mai mult decat daca as fi cumparat in tara cei 500 de euro.Doar ca mi se pare greu sa duci grija catorva mii de euro pe acolo,poate doar daca stai la un hotel f bun care sa aiba si seif,nu stiu.In plus noi de ex habar nu aveam cand am plecat cat ne va costa totul ,am folosit vreo 3 carduri pe care aveam bani asa ca pt noi a fost mai convenabil asa chiar daca am pierdut poate vreo 100 euro din curs si comisioane.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,doar ca conversia nu se face direct in lire turcesti,lirele se transforma in euro iar euro se calculeaza la cursul Visa in cazul nostru pt ca am avut card visa.Un cuplu pe care l-am cunoscut acolo a platit procedura cu euro cash si povesteau ca au mers la casierie la spital,au facut poze la fiecare bancnota de euro,au dat o declaratie in care au notat fiecare serie de pe bancnote,un pic mai complicat.Cred ca e ok sa mergi cu cash daca ii ai deja in casa,altfel cum zicea si M3ryro nu prea merita sa ii scoti din cont,sa ii schimbi si sa ai si un teanc destul de mare in buzunar pe acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Melisa nu stiu daca poti plati in euro la clinica. Din cate imi aduc aminte facturile erau in lire nu euro si nu cred sa incaseze in euro. Daca nu vrei sa platesti cu cardul in toate magazinele si restaurantele trebuie sa ai lire cash. 

 

Referitor la magazine, daca vrei lucruri pentru casa, gen lenjerii, prosoape, farfurii, tacamuri, covoare etc in partea asiatica e un outlet care se cheama Optimum si au cateva magazine cu asa ceva. Tot asa in partea asiatica e un outlet mare Via Port unde au toate magazinele cu firmele lor turcesti de calitate (Ipekiol, Fabrika, Inci etc) inclusiv haine cat si lucruri de casa. Daca vrei blanuri si piele cred ca doar in Bazar gasesti, dar trebuie sa negociezi mult caci au preturi mari, dar sunt si foarte frumoase

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc M3ryno am sa mi notez si eu toate mall urile astea si strazi.Deci in partea asiatica au lucrurile mai de calitate.Am inteles ca se gasesc si haine den guess, dar copii? Stii ceva ?

Si atunci de ce doamne iarta ma  cand iti trimit lista de preturi iti scriu  ca e 3000 Fiv, Tese 900 si ce mai era acolo scris daca nu incaseaza euro!?

Galina la fel la tlf mi a zis ca pot plati in euro , lire  .Si cu cardul in lei mi a zis ca e scump nu mi recomanda.

Mda am sa o contactez iara sa vedem ce zice.

Se pare ca subiectul asta cu banii pt mine tot nu e incheiat.

M3ryno cate saptamani de sarcina ai? Cum te simti? AI aflat sexul? Sper sa vin si eu din urma !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Melisa daca ti a spus Galina inseamna ca incaseaza si in euro, dar la magazine si restaurante se plateste numai in lire. Magazine de calitate ai atat in partea europeana cat si in cea asiatica. Cele 2 mall uri de care ti am zis sunt outlet uri mari iar la Via Port au un magazin imens Guess, dar si alte magazine mari cu haine numai de firma originale. Referitor la mine am 19 saptamani si astept o fetita (am aflat de la 10 sapt cand am facut testul Panorama, de fapt si Tayfun a stiut ce pune ca eu am avut embrionul testat genetic)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...