Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna,Laurita.Vei primi de la Gabriela Maltezeanu o lista cu analize standard pe care tu probabil le ai deja facute dat fiind faptul ca doar ce ai facut fiv.In plus trebuie sa ai la tine rapoartele celorlalte fiv,neaparat dvd-ul histeroscopiei daca ai facut vreuna.Eu am mai facut in tara analiza nk dar la momentul respectiv nu a luat-o in seama si am repetat-o la ei anul acesta.Asa ca dc o ai facuta sa o ai la tine,daca nu poate iei in calcul sa o faci la Istanbul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna,anul trecut s-au ivit niste probleme in familie si a trebuit sa aman fiv-ul.Cum sotul este mai  mult plecat am hotarat ca in luna septembrie sa mergem la Fiv.Dupa calculele mele pe 10 sept ar trebui sa plecam,am repetat setul de analize le-am trimis ,vaccinul antirubeola s-a prins,Amh este bun deci totul est ok.Este cineva care merge in aceiasi perioada cu mine?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multu Karo,da am primit pe mail de la Gabriela cu ce analize i.mi trebuie,o sa va scriu unde nu stiu ce inseamna,poate ma ajutati.Am nk facute ,dar am citit ca acolo se face o analiza th1/th2 si tre sa fiu cam in z8-9 de cm si se face doar martea.Ceea ce n.o sa ma brodesc deloc.Sau se face in orice zi?ca m.as duce la prima consultatie s.o fac.

De la histeroscopie cand mi.a scos polipul nu am decat o hartie,nu mi.a dat cd,nici nu am stiut ca se da,altfel ceream.Cum nici poze cu embrionii la transfer nu mi.au dat nici prima nici a doua oara la medlife.Doar o hartie.Atat.Fiv efectiv l.as face undeva in octombrie/noiembrie,nu stiu exact.Ce m a blocat ca in mail.ul de la Gabriela scria ca

tre sa fim casatoriti sau macar sa aducem un act de la notar cum ca urmeaza sa ne casatorim.Dar noi nu vrem sa facem acum cununia civila doar pt faptul ca asa se cere la turci.Mai e cineva in situatia mea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laurita,nici eu nu sunt casatorita.Trebuie sa faceti o declaratie notariala cum ca aveti in plan sa va casatoriti :)).Nu mai retin exact textul,iti zice Gabriela.NK si Th1/Th2 se facea marti cand clinica era in Kadikoy,acum s-au mutat si nu mai stiu in ce zi se face.Acum nu stiu ce sa zic daca e obligatoriu sa o faci.Am observat ca fetelor cu istoric de esecuri fiv le da tratament pt imunitate si fara analiza facuta.La mine a fost primul fiv cel facut la ei,de aia la momentul transferului fresh nici nu a luat in seama nk care erau atunci 15%.Dupa sarcina oprita din evolutie de abia am facut la ei th1/th2 si nk si au si iesit f mari.Cred ca poti incerca sa ceri dvd de la histero,ar trebui sa pastreze datele.Sa traduci macar raportul de la histero.Oricum el se bazeaza pe ce vede el la eco asa ca du-te efectiv cu ce ai tu in dosar (oricum dosarele noastre i se par foarte stufoase).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karo,i.mi poti spune,te rog ce s.a intamplat la voi de nu a reusit.I.ati testat genetic?Eu in afara ca am amh -0.64, aproape 40 ani si o tiroidita autoimuna cu tsh mare care acum e controlat cu euthirox,alte probleme nu am.Sau cel putin toate analizele pe care le am facut au iesit bune,inclusiv cariotipul genetic .Mutatiile nu le am dar mi s.a dat mereu clexane.Dr Tayfun le cere?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Testarea genetica a fost in plan la inceputul stimularii din cauza varstei(41 anul trecut la fiv) dar pt ca am obtinut 7 blasto Tayfun s-a razgandit si nu am mai facut.Asa ca acum nu stiu dc oprirea din evolutie s-a datorat unui defect al embrionului(la chiuretaj au uitat sa faca cariotip genetic) sau unei probleme de imunitate.Nici eu nu facusem mutatiile de trombifilie la fiv pt ca in Ro la inseminari si la fivul inceput si neterminat imi dadusera preventiv fraxiparine.Dar Tayfun nu a vrut sa imi dea nici macar aspirina.Si asta nu a fost bine deloc pt ca am facut mutatiile imediat ce am vazut ca sarcina nu evolueaza bine si surpriza am vreo 5 mutatii printre care factor V Leiden.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf,i.mi pare rau.Asa mi.a dat si mie la ambele fiv.uri clexane preventiv si nu le am facute mutatiile.Dar acum le fac,macar sa stau linistita cu treaba asta.Am invatat o gramada de la fete de pe forum si acum iau aminte ca sa pot preveni.Dar daca tu vrei neaparat sa ti.i testeze genetic ,dr Tayfun poate sa zica nu si sa nu ti.i testeze?Sunt constienta ca inseamna o gramada de bani pt 7 blasto,dar poate da Dumnezeu sa.ti revii sa ii poti pune si pe ceilalti.Eu am doar factor v leiden facut,stiu ca pe asta l.a cerut la primul fiv.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laurita ce sa zic dc as putea sa dau timpul inapoi i-as testa desi parerile sunt impartite si vis a vis de testarea genetica.Eu insa am obiceiul bun sau prost :)) sa fac ce imi zic medicii.Asta pt ca desi ma documentez nu am pregatire medicala ca sa pot lua o decizie diferita de ce mi se recomanda.Acum sunt pregatita de un nou transfer,super analizata de data asta,cu tratament pt trombofilii,imunitate,histeroscopie cu endo injury.Ramane de vazut dc am noroc si de data asta sa se prinda..Pt ca singurul lucru cert la fiv e ca nimic nu e sigur!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...