Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum se face visinata fara damigeana?


Recommended Posts

Mama mea facea visinata fara sa aiba damigeana si am incercat si eu sa fac, poate adun niste sfaturi si de la voi.

 

Imi amintesc ca punea visinele cu zahar in niste borcane mari, de muraturi, apoi scurgea siropul si il amesteca cu alcool rafinat. Intr-un borcanas mai mic pastra niste visine pentru prajituri. Cam asa ceva vreau sa fac si eu.

 

M-am apucat ieri dimineata: am cumparat 5.5 kg de visine (am mai si mancat din ele, recunosc), am umplut cu ele un borcan mare si unul mai mic (cel mai mic nu e chiar plin), am pus peste ele zahar in straturi. Pana azi au inceput sa lase zeama. Sa scurg siropul pe rand, cand se formeaza, sau doar cand e ajunge la nivelul visinelor?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cate visine ti-au ramas?

 

Oricum undeva pe la 0.5kg zahar/1kg de visine curatate - 250-300 ml alcool dublu rafinat.

 

Eu nu as scoate visinele. Lasa-le o saptamana dar amesteca sa se dizolve zaharul. Ar fi bine sa pui tifon sa nu intre musitele.

 

Cand s-a dizolvat pui alcoolul, amesteci si lasi iar 14 zile. Apoi filtrezi visinele de restul visinele chiar daca sunt alcoolizate pot fi folosite cu succes.

Visinata filtrata o pui in sticle (sticle nu plastic) cu capac si asta e toata teoria. Sa nu uit merge sa pui si zeama de la 1/2 lamaie potenteaza gustul si aroma...e o nebunie la sfarsit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi.

 

Am pus cate o farfuriuta de cafea pe post de capac la borcane.

Sticle de sticla cu capac, clar. Am ramase de pe la diverse bauturi.

 

Aha, deci voi ziceti sa nu scot inca siropul, sa las o vreme si sa pun alcool peste si sa mai las.

 

Zahar am pus din ochi, visine banuiesc ca au ramas 5 kg.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut de doua ori visinata si mi-a iesit foarte buna. Dupa ce se topeste zaharul tot, se toarna alcoolul peste visine si sirop, se amesteca bine si se inchide ermetic. Se pune damigeana la un loc intunecos si racoros si se tine cateva luni amestecand o data cam la 2 saptamani. Visinele se macereaza si iese si gustul din sambure. Cu cat sta mai mult cu atat este mai buna.

Eu nu cred ca poti face operatiunea asta cu borcanele decat daca au filet si le inchizi ermetic. In caz contrar, alcoolul se evapora.

 

La 3kg de visine pun un kg de zahar si un litru de alcool.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu las visinele acolo un an, si chiar peste. Mai pun in visinata samburi de caisa, sparti, si coaja si miezul. Le las acolo pe toate.

Iar daca n-am damigeana, un bidon de plastic de 5 l face exact la fel, ba mai inchide si ermetic continutul.

Stiu, stiu...plastic...

Dar eu privesc partea practica iar rezultatul nu m-a dezamagit niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...