Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aparat dentar pentru adulti


Recommended Posts

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

. Cum v-ati simtit si cat timp l-ati purtat .

 

 Nu este adevarat Corinadani. Eu mi-am pus aparat dentar la 30 ani. Sotul meu are un prieten, care este tot la ortodontul meu - 29-30 ani. Mai avem o prietena la Cluj, tot la varsta asta.

 Ok, deci cum m-am simtit:

- hmm, in primele 3 zile de la activare (la primul ortodont mergeam odata la 3 saptamani, acum merg la 6 saptamani pt activare, schimabar sarme, etc.) simteam o sensibiliate, ma dureau dintii, nu puteam manca alimente tari;

- la PMS ma durea iar, pt ca mi se umflau gingiile, atunci ma dadeam cu gingivel cateva zile pe gingii si nu mai foloseam periuta electrica;

 

 Cat am purtat:

 - la primul ortodont am stat un an jumatate, la cel actual - un an jumatate. Aprox. 3 ani, in acest moment jos nu mai am - am doar contentie fixa, sus - eu am 2 aparate mici puse - inca il am, pt ca in partea de sus stanga urmeaza sa imi pun un implant, care nu a stat prima oare si atunci am facut sinus lift si aditie de os, si acum incercam sa il punem din nou.

 

 Daca mai ai intrebari specifice, poti intreba. Intre cei 2 ortodonti, am fost la consultatii la vreo 7-8 ortodonti in Bucuresti, pot si recomanda, daca vrei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai dentistul tau ce spune? Ca  de fapt el trebuie sa iti spuna cit timp si sa-ti raspunda la toate intrebaile care poate le ai.

Depinde ce probleme ai tu. 

 

 

Nu am vorbit cu dentista despre asta , am avut check up in iunie dar mi-a venit asa o idee ca as putea incerca in Romania , sigur costa mai putin . Am dintii drepri doar ca vreau sa ii apropii in unele locuri . Oricum nhs nu acopera braces .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Nu este adevarat Corinadani. Eu mi-am pus aparat dentar la 30 ani. Sotul meu are un prieten, care este tot la ortodontul meu - 29-30 ani. Mai avem o prietena la Cluj, tot la varsta asta.

 Ok, deci cum m-am simtit:

- hmm, in primele 3 zile de la activare (la primul ortodont mergeam odata la 3 saptamani, acum merg la 6 saptamani pt activare, schimabar sarme, etc.) simteam o sensibiliate, ma dureau dintii, nu puteam manca alimente tari;

- la PMS ma durea iar, pt ca mi se umflau gingiile, atunci ma dadeam cu gingivel cateva zile pe gingii si nu mai foloseam periuta electrica;

 

 Cat am purtat:

 - la primul ortodont am stat un an jumatate, la cel actual - un an jumatate. Aprox. 3 ani, in acest moment jos nu mai am - am doar contentie fixa, sus - eu am 2 aparate mici puse - inca il am, pt ca in partea de sus stanga urmeaza sa imi pun un implant, care nu a stat prima oare si atunci am facut sinus lift si aditie de os, si acum incercam sa il punem din nou.

 

 Daca mai ai intrebari specifice, poti intreba. Intre cei 2 ortodonti, am fost la consultatii la vreo 7-8 ortodonti in Bucuresti, pot si recomanda, daca vrei.

 

Nu sunt din Bucuresti . Cat te-a costat pana acum ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vorbit cu dentista despre asta , am avut check up in iunie dar mi-a venit asa o idee ca as putea incerca in Romania , sigur costa mai putin . Am dintii drepri doar ca vreau sa ii apropii in unele locuri . Oricum nhs nu acopera braces .

Eu nu cred ca poti aploca metoda asta,sa stai in Anglia si sa te tratezi in Romania.

 

Pai brechetii aia,se "string"macar odata pe luna,ce faci ,mergi lunar in Romania?Si daca trebuie mai des "strinsi"!

 

Si da,doar ortodontul iti poate spune cit dureaza un asemenea tratament,insa pentru adulti e destul de dureros .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

moon, multi adulti din romania nu poarta aparat dentar, desi ar avea nevoie, din ratiuni economice, pur si simplu nu-si permit sa plateasca.

in sensul acesta am facut acele afirmatii.

de curiozitate, daca vrei sa spui desigur, cat te-a costat pe tine cu totul - consultatii, aparat, vizite periodice ?

Corina,ai dreptate!

 

Si nu e doar in Romania situatia asta,mai ales ca in general,se apeleaza din motive pur cosmetice la ortodont.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...