Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aparat dentar pentru adulti


Recommended Posts

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Gutiera mea nu e pentru bruxism, ci pentru a tine dintii pe loc, sa nu migreze pana astup golurile cu implanturi sau punti.

 

 Se mai fac punti? De ce ai strica dinti/masele bune? Mie mi se pare ca acele punti e o metoda invechita si deloc eficienta, practic astupi un loc gol pilind alti dinti/masele bune.

 Sotul meu are de ceva timp 3 implanturi si sunt super ok, plus nici nu iti dai seama ca nu is naturali. Mai ales daca sunt goluri recente merge super easy implant, sa nu faci ca mine care nu mi-am pus imediat dupa extractie si am pierdut os.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, se mai fac. Eu nu sunt apta pentru implanturi, in plus, am o problema ciudata, careia nici un stomatolog nu i-a gasit remediul pana acum.

 

Doar ce am aflat ca o cunostinta a facut credit bancar pentru a-si repara dantura, nu si-ar fi permis altfel...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nope, xio, e exact aparat dentar. si sotul meu are, de vreo 2 ani de zile, in nov termina tratamentul

 

gutiera e altceva decat invisalign- ul. dar da, se poarta noaptea pt bruxism. ma tenta pe mine.

Vezi raspunsul de mai sus. :) aia de purtat doar noaptea e gutiera. Din cate stiu eu se face insa doar pt partea de jos.

Mi am facut si eu dar nu am tolerat-o, trebuia sa ma trezesc pe la 4 sa o scot ca simteam cum ma strange.

Pruetena mea, sotia dentistului o poarta constiincioasa si nu are probleme cu ea. Mi-a spus el sa jmi mai fac o data, ca poate e prea mica, ca nu e normal sa ma stranga, dar am.lasat-o balta pt ca nu mai e asa de rau cu scrasnitul. Si e mai usor sa puna sotul mana pe mine si sa ma opresc, decat sa port chestia aia :))))))).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ce imi explicati voi, dar daca citi afirnatiile mele veti vedea ca i-am spus lui Didialex ca ceea ce poarta pruetena ei doaar noaptea e gutiera pt bruxism.

Nu am afirmat ca nu exista aparat de indreptat dintii transparent.

:)

 

 

Pai cumva suna ca si cum raspundeai la postul corinei. :) dar da, zicem acelasi lucru.

 

si gutiera strange? Nu imi inchipuiam. Acum sunt si mai putin motivata...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, dupa aia i am spus lui Didi de noapte.

Gutiera de noapte pt bruxism stiu ca de face doar pt partea inferioara, aia din poza era pt partea superioara.

 

Mie mi a spus dentistul ca nu are voie da stranga. Ca e la inceput o senzatie ciudata dar atat.

Poate sunt eu mai sensibila, ca nici aia de la box nu ma incanta :))) cateodata am nevoie de 5 minute ca sa ma obisnuiesc cu ea si sa nj am reflex de voma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...