Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Iunie 2016 - capitolul 1


Recommended Posts

 

 

Mamicute dragi, sa va traiasca sanatosi bebeii. Am citit multe din odiseea voastra chiar daca eu voi naste abea in decembrie. Desi am citit la momentul respectiv, am uitat: despre ce pompa electrica spuneati voi ca este buna si ca si maseaza sanul in timp ce mulge imitand intr-un fel suptul bebeului? Va pup si va felicit pe toate pentru curajul vostru.

Sarcina ușoară!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumim pentru noua casuta!

Si multumesc de intrebari!

 

Eu am mai citit dar am fost intr-o stare super antisociala si nu am avut pur si simplu puterea sa scriu. Noi suntem bine, ne luptam in continuare cu alaptatul. Azi am avut lupte ca nu voia sanul (dupa multe zile in care numai acolo voia) - dar nu stiu exact de ce - se poate sa fi fost burtica - nici sa doarma nu a putut. Am scapat cu doar 100ml completare. Parca sunt intr-un film prost cu suspans, stau tot timpul cu sabia deasupra capului ca ori se termina laptele, ori nu mai vrea Lizzy sa suga si atunci cumva se termina lumea.

 

Lizzy a ajuns o batozica, a atins venerabila greutate de 5kg la 6 saptamani (sau pe aproape, mancase un piculetz, asa, o gustarica). Si a crescut si ea 6cm, pana la 56. Nu imi dau seama exact cum pune pe ea ca parca atat cat mananca atat face kk si pp. 

 

Vineri ajung cu ea la pediatru si dermatolog, sa vedem ce e cu bubitele (astea nu ma ingrijoreaza prea mult), iritatiile (nu stiu ce o fi cu asta) si pigmentarile din nastere.

 

Am observat ca dupa zilele in care mananca mai mult o doare burtica. Ieri si alaltaieri intrase foamea in ea, probabil credea ca o sa ii scada colaceii, si a mancat mult, 120-150ml la o masa (am facut si proba suptului)

 

In rest il am pe Mihnea venit mai devreme acasa, de sambata, cu pneumonie... Distractie, nici nu mai vreau sa comentez cum a ajuns asa. Acum e mai bine. As fi adus-o si pe Manu, dar avea program

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, V-a dispărut dunga maro de pe burta? Eu încă o am...probabil ca anul ăsta voi purta un costum de baie întreg, nu vreau sa-mi expun vergeturile de pe burta și dunga maro...e suficient ca se vede acolo o burtica inestetica...pielea de la axila s-a deschis și mameloane le nu mai sunt așa închise la culoare...încep sa revin la forma de dinainte de sarcina...voi cum sunteți?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sănătate lui Mihnea, Poohy! Iar ție o stare de spirit mai buna si cat mai putine motive de stres!

 

Lizzy a crescut foarte frumos! Ăștia mici ne pregătesc surprize in fiecare zi - al meu era un haplea, dar a avut vreo 2 zile in care abia s-a atins de sân. Are si el ceva falcute si cutisoare, ma gândeam ca a intrat deja la regim, ieri insa a început sa mănânce mai bine. El cand mănâncă mai mult si repede regurgiteaza destul de mult. Îmi pare tare rau sa văd cum se irosește lăpticul, mai ales ca eu nu am superproducție...

 

Noi am vorbit cu un dermatolog - bubitete lui s-au întins pe toată fata, plus ca si-au schimbat aspectul - are zone in care a facut un fel de crusta, pielea e roșie si iritată si foarte uscata. Deocamdată am trecut pe Bioderma ABCDerm ca si loțiune de spălare si pe Atoderm PP ca si crema de hidratare. Crema pare sa il ajute, s-a mai calmat iritația, vedem zilele viitoare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, V-a dispărut dunga maro de pe burta? Eu încă o am...probabil ca anul ăsta voi purta un costum de baie întreg, nu vreau sa-mi expun vergeturile de pe burta și dunga maro...e suficient ca se vede acolo o burtica inestetica...pielea de la axila s-a deschis și mameloane le nu mai sunt așa închise la culoare...încep sa revin la forma de dinainte de sarcina...voi cum sunteți?

 

Eu mai am inca dunga. Nu merg insa la mare anul acesta, așa ca nu ma deranjează.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici! Va urmaresc din umbra inca de la inceputul anului cand aveam 17-18 saptamani de sarcina dar nu am avut niciodata curajul sa scriu. E prima data cand scriu pe un forum  [:I]  Eu am nascut pe 12 mai la 38 saptamani fix prin cezariana. Fetita mea a avut 3,6 kg si 51 cm la nastere. Mai am o fetita de 4 ani. Sper sa ma primiti si pe mine in grupul vostru. Mi-ar face placere sa iau parte la discutii acum ca mi-am facut curaj, nu doar sa va citesc :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...