Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Agentia de turism Pinguinu'


Recommended Posts

Hello,

 

sunt la mama inca, maine seara plec inapoi spre Londra. Mama si cumnatul din Bucuresti au plecat la Iasi sa o duca pe sora mea din Tenerife la aeroport. Sora mea din Bucuresti e inca in oras cu fetele la sora prietenilor Irinei, sora care si-a pierdut sotul.  Eu home alone si nu mai pot dormi, mi-a sarit somnul cand a plecat sora mea la aeroport. Afara e frig si un vant nebun, nici cafeaua nu mi-am putut-o bea pe terasa, imi era frig. Iar eu am plecat numai cu un bagaj de mana ca nu m-am gandit ca imi trebuie haine groase si ce am avut nevoie nu avea rost sa iau ditai valiza cu mine. Ieri la inmormantare a fost atat  de cald, lesinator. Pe telefonul meu arata 33 grade si pana la cimitir ne-am copt in amiaza mare, in and out...

 

In rest nu va mai spun detalii ca e sfasaietor... nimeni nu ar trebui sa treaca prin asa ceva, mai ales la o varsta asa de tanara. Si daca am mai invatat ceva si din tragedia asta, niciodata nu e prea mult , pre atarziu/devreme sa ne strangem sotii in brate, sa ii alintam, sa ii iubim, sa le spunem cat de des si mult ii iubim... la fel si cu copiii nostri. Niiciodata, absolut niciodata nu stii ce iti rezerva clipa urmatoare. L-a lasat zambind in pat si peste o ora un spital intreg incercau sa il resuscitze... o ora au incercat dar in zadar... 

 

Nu va mai scriu, nu-s de bun umor azi... si scriu si greu de pe laptopul mamei, ca pe telefon nu mi se mai conecteaza wi fi  ul, nu stiu ce l-am mesterit eu ca nu mergea si acum netul merge numai de pe laptop. Astept sa vina cumnatul ca el se pricepe si o sa il repare. 

 

Sa nu uit sa va multumesc de gandurile voastre bune. Dumnezeu sa va dea sanatate si sa ii aveti pe cei dragi aproape mereu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 803
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumfi, te imbratisez cu drag. 

Black, sorry pt Turbo dar nu stiu la cat ajung. Daca e acasa la 19 merg dupa el dar ajungem la 20. Fetele din Iasi au decis sa ia abonament de o zi si cred ca rezista. Depinde si de cei mici dar cred ca si eu rezista. Eu nu as putea sta atatea ore. In ala termala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello

Si eu am musafiri, niste nepoti care locuiesc in Spania, pleaca in seara asta cu tot cu mandra mea, catre TG.JIu. Ana nu mai poate de bucurie, ieri a venit din tabara si azi pleaca acolo unde-i este foarte drag, unde se simte libera, aici semanam asa bine...

Am fost pe fuga in we la mare, insa am stat conectat nonstop pe toate vestile cu voi. Am aflat iute de Silvia si nota ei nastrusnica si i-am vazut fata zambitoare...era clar, isi revenea :) Isi reveneau si parintii prin carciumi si culmea brusc si-a revenit si mianna cu bere, din cate am vazut eu [:-)))] Voi nu stiti...dar am ciocnic cu voi o bere de la departare. [:)]

N-am putut sa nu ma gandesc la strumph, cu totul alta stare de spirit acolo unde s-a dus in we asta. Da, e o diferenta foarte mica intre momentul in care explodezi de fericire si cel in care simti ca lumea se prabuseste.

Despre Turcia ce sa zic...nu prea mi-e clar, indiferent ce se scrie, sunt atatea pareri, inclusiv ca Erdogan a inscenat totul. Nu prea cred si nici nu ma intereseaza, am numai un gust amar, lumea (nu numai in Turcia) aluneca spre lucruri ciudate, mintile sunt intunecate, viitorul devine incert.

Dar noi vom fi acolo, nu mi-e teama ca mi s-ar intampla ceva doar sa nu ma tina la granita la plecare/sosire desi Tora spune ca o sa puna in bagaj si un cort [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si de la noi!

 

Strumphi, te imbratisez cu drag [grup] !

 

Mihaela si Ella, vacanta placuta si relaxanta [flo]!

 

Ce bine ca Silvi a primit nota meritata [pk] ! Felicitari copil bataios [floare3]!

 

Revedere placuta dupa amiaza [il]!

 

Si la mine amr pana la co...4 zile, ziua de azi e ca si trecuta... [:)]

Si de joia trecuta am 4 nepotei pisicuti de la Negrita/Margareta mea flotanta. Le-am amenajat casuta in gradina la vecini sub o bolta de struguri... [pis]  

 

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello

Si eu am musafiri, niste nepoti care locuiesc in Spania, pleaca in seara asta cu tot cu mandra mea, catre TG.JIu. Ana nu mai poate de bucurie, ieri a venit din tabara si azi pleaca acolo unde-i este foarte drag, unde se simte libera, aici semanam asa bine...

Am fost pe fuga in we la mare, insa am stat conectat nonstop pe toate vestile cu voi. Am aflat iute de Silvia si nota ei nastrusnica si i-am vazut fata zambitoare...era clar, isi revenea :) Isi reveneau si parintii prin carciumi si culmea brusc si-a revenit si mianna cu bere, din cate am vazut eu [:-)))] Voi nu stiti...dar am ciocnic cu voi o bere de la departare. [:)]

N-am putut sa nu ma gandesc la strumph, cu totul alta stare de spirit acolo unde s-a dus in we asta. Da, e o diferenta foarte mica intre momentul in care explodezi de fericire si cel in care simti ca lumea se prabuseste.

Despre Turcia ce sa zic...nu prea mi-e clar, indiferent ce se scrie, sunt atatea pareri, inclusiv ca Erdogan a inscenat totul. Nu prea cred si nici nu ma intereseaza, am numai un gust amar, lumea (nu numai in Turcia) aluneca spre lucruri ciudate, mintile sunt intunecate, viitorul devine incert.

Dar noi vom fi acolo, nu mi-e teama ca mi s-ar intampla ceva doar sa nu ma tina la granita la plecare/sosire desi Tora spune ca o sa puna in bagaj si un cort [:)]

 

ruf, noi am luat decizia sa anulam sejurul din belek. nu stiu, e atata incertitudine, erdo'an asta parca a luat-o razna de tot, nu mi-ar tihni vacanta stand intr-o continua si incordata asteptare. plus ca in perioada sejurului am fi prins si data de 30 august, mare sarbatoare nationala la ei, si ma gandesc daca doamne-fereste iar ii apuca bazdacii pe unii sau pe altii ?

daca dupa atentatul de la istanbul nu eram asa ingrijorata, chestia asta cu "lovitura de stat", analizele si discutiile celor care stiu mai multe despre turcia - toate ma indeamna sa cred ca anul acesta nu e momentul sa merg in turcia in vacanta. poate la anul, daca se vor linisti apele si daca vor mai fi aceleasi oferte bune ca anul acesta.

in plus, pentru hotelul unde ar fi trebuit sa mergem, sunt din ce in ce mai multe impresii cum ca ar fi scazut calitatea serviciilor, diversitatea ofertei la mancare si bautura, in primul rand fata de anul anterior si in al doilea rand fata de inceputul sezonului. este clar ca multi hotelieri incearca sa minimizeze pierderile suferite...

asta e, am pus cruce sejurului de anul acesta, ne-om mai duce cateva week-enduri pe litoralul nostru, sau la munte si gata, se duce vara...pacat

discutam deunazi cu sotul si ii spuneam "al naibii erdo'an asta si pucistii lui, nu puteau sa faca puciul mai prin octombrie-noiembrie asa ? sa apuce oamenii sa-si faca linistiti concediile pe riviera turceasca si pe urma sa se certe turcii intre ei, fara sa afecteze planurile de vacanta ale turistilor...."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg sentimentul asta de nesiguranta. Probabil ca daca situatia peste o luna va fi confuza, o sa ma gandesc si eu sa renunt. La noi e mai simplu, il anunt pe turc ca nu merg si...aia e.

De asemenea, noi nu mergem in resort, zona e linistita, dar tot facem cateva excursii, croaziera, aquapark.

Tora ar fi pur si simplu ocna de suparare...asteapta Turcia asta asa, ca pe...nici nu stiu cu ce sa compar, asa ca mai bine nu ma gandesc acum. O sa mai vorbim in Turcia, sa cerem pareri...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg sentimentul asta de nesiguranta. Probabil ca daca situatia peste o luna va fi confuza, o sa ma gandesc si eu sa renunt. La noi e mai simplu, il anunt pe turc ca nu merg si...aia e.

De asemenea, noi nu mergem in resort, zona e linistita, dar tot facem cateva excursii, croaziera, aquapark.

Tora ar fi pur si simplu ocna de suparare...asteapta Turcia asta asa, ca pe...nici nu stiu cu ce sa compar, asa ca mai bine nu ma gandesc acum. O sa mai vorbim in Turcia, sa cerem pareri...

 

mie-mi spui ? am venit neagra de suparare, azi la munca. pentru ca asteptam si eu concediul ca pe rasfatul suprem, am si visat de cateva ori ca eram acolo, stand la plaja sau bucurandu-ma de facilitatile resortului.

voi mergeti cu masina si aveti posibilitatea sa anulati cu un simplu telefon, ati platit ceva in avans ?

eu am achitat jumatate din costul sejurului (si nu-s bani putini, strang de anul trecut) si daca anunt ca doresc anularea, cu mai mult de 30 zile calendaristice inainte de data inceperii sejurului, imi recuperez banii platiti ca avans. daca as fi renuntat mai aproape de data plecarii, pierdeam jumatate sau chiar tot avansul, in functie de intervalul de timp ramas pana la plecare.

probabil ca multi dintre cei care au plecat zilele astea cu avionul/autocarul/masina personala in turcia au ales aceasta varianta si din motivul ca dadusera deja toti banii si i-ar fi pierdut daca renuntau la sejur cu cateva zile inainte de plecare, ramaneau si fara bani, si fara vacanta.

de aceea m-am grabit sa anunt agentia de turism ca renunt la sejur, poate mai sunt si altii care vor solicita asta si sa nu fie mai apoi probleme cu restituirea banilor, sa nu dureze pana la toamna-iarna...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...