Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Agentia de turism Pinguinu'


Recommended Posts

  • Răspunsuri 803
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mianna, te invidiez uneori.  [il]

Si reciproc  [pup]

 

Recunosc ca am o vacanta tare faina! Mai faina decat m-am asteptat. 

 

(De fapt vacanta mea tocmai s-a incheiat, de maine teoretic is "in the office". Am auzit ca unii abia asteapta "sa ma intorc". Nu stiu de ce, ca doar le-am raspuns la mailuri si la sms-uri. Pusesem o singura conditie: fara telefoane inainte de pranz daca nu arde. Si, dupa cum ma asteptam, n-a ars nimic. Acum trebuie sa incerc sa le impun conditia asta si cand sunt "in the office", ca doar si-n Bucuresti e folk, chiar daca nu prind rasaritul [:)] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Nici eu nu apuc sa zic mare lucru din asa zisa vacanta. Mereu am ceva de facut, de dimineata pana pe la 3 dupa amiaza, de abia pe la ora asta ma linistesc un pic, apoi iau baiatul de la gradinita.

Barbatul a avut zilele trecute o criza hemoroidala ce l-a tintuit in pat. Deci eu trebuie sa fac toate, cumparaturi, mancare, curatenie etc. Nu ma plang , bine ca sunt sanatoasa, e mare lucru sa fii sanatos si sa nu te doara nimic...

 

Duminica am fost la o ferma de produse apicole, o stupina cum ar veni. Foarte draguta, intr-o zona rurala asa, in apropiere relativa de oras, o zona cu dealuri si multe vii si livezi de meri, unde toamna e forfota continua cu culesul de mere la ferme. Acum ne-am luat produse apicole pentru cateva luni, o galeata de 3 kg de miere plus 2 borcanele mai mici cu miere speciala pentru tratarea durerilor de gat si miere solida (nu zaharisita ci un fel de "unt" din miere, se prepara prin baterea mierii ca pe frisca), polen, fagure, propolis... Am asistat si la o prezentare a femei si produselor si am aflat lucruri f interesante despre albine. Fascinante vietuitoare... Totul asortat cu degustare de hidromel si cidru, am cumparat un hidromel invechit in butoi de stejar, ce seamana f bine cu porto. Eric s a cam plictisit la prezentare, dupa ce doamna apicultoare aratase cum e cu ceara de albine si aprinsese o lumanare tot se foia ca vrea sa i spuna ceva. Cu greu l-am tinut pana a terminat ea de vorbit apoi l-am lasat sa-i zica. S-a postat in fatza ei si a publicului si f serios i-a spus: madame, le feu c'est très dangereux! Avea el o grija...

 

SI asa trec zilele...

 

Vacante placute si sincera mea invidie tuturor pinguinilor calatori.

 

Ioana, sanatate, ai nevoie de un antivirus!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta seara am iesit cu o prietena la un Aperol Spritz. Ne-am distrat de minune, l-am chemat si pe CCS la unn moment dat sa ne duca acasa. I-am oferit un Cuba Libre.

 

Mi-a povestit de cartea-jurnalul a lui Matei Calinescu "Portretul lui M". M este fiul sau care a avut autism si nu a apucat 26 de ani:

"„Acest portret biografic al fiului meu, care s-a nascut la 24 august 1977, in Bloomington, Indiana, Statele Unite ale Americii, si a decedat, inainte de a fi implinit 26 de ani, la 1 martie 2003, in orasul natal, a fost scris in patruzeci de zile dupa moartea lui. ~n acele zile n-am putut face nimic altceva decât sa ma gândesc la el, scriind, transcriind fragmente despre el din vechile mele jurnale intermitente, incercând sa deslusesc adevarul fragil al unor amintiri care m-au cutreierat in tot acest timp si care, stiam, urma sa se risipeasca inevitabil in târziul cetos al memoriei. N-am numarat zilele, dar intâmplarea a facut ca in cea de-a patruzecea sa ma simt impacat cu durerea mea, inseninat in tristete. A ramas aceasta meditatie despre viata lui, dar si despre acea parte din viata mea in care m-am straduit sa inteleg enigma intrupata de el. Enigma n-am inteles-o, dar am inteles altceva: ca el a fost, asa cum a fost si cum continua sa fie pentru mine, un dar. Am scris aceasta carte pentru mine - ca un soi de exercitiu spiritual -, dar sper ca ea ar putea fi de folos si altora. Aceasta speranta ma face s-o incredintez tiparului.” (Matei Calinescu)"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt suparata, ingrijorata. Am dus barbatul la urgente ca nu mai putea de durere. Am revenit acasa, eu si copilul, si imi trimite mesaje cand poate. Oricum l au preluat imediat, deci nu e ceva minor. Se pare ca e o infectie pe fondul diabetului necontrolat si netratat in ultimele 3 luni. De atunci el nu a mai luat medicatia, nu ma intrebati de ce. In momentul consultului la triaj avea glicemia peste 20, asistenta nu putea sa masoare exact a zis doar ca e peste 20.

 

Nu ma pot opri sa ma gandesc la cumnatul Strumfitei...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, sanatate multă sotului! Te imbratisez. 

 

Ioana esti mai bine azi? 

 

Plecam imediat spre Moldova. Ma termina căldurile de aici...si zgomotul, nu pot dormi noptile. Azi noapte am sfârșit pe la 2 cu dopuri in urechi, dupa ce m-am enervat pe doua tzatze care începuseră sa vb tare pe strada...ma dor înfiorător urechile de la ele, nu le pot avea in fiecare noapte...o sa intru la farmacie sa caut un nr mai mic, daca sunt...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...