Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Agentia de turism Pinguinu'


Recommended Posts

Barbatul tot nu e bine. Ieri i a dat un prim diagnostic, boala Crohn. E convins acum ca va face cancer, e cu moralul sub pamant

 

Ella, imi amintesc ca fratele tau are/ a avut aceasta boala si stiu ca ai zis ca s a operat. Inainte a facut vreun tratament? Lui i s a spus ca tratament nu exista, decat simptomatic iar operatie nu vrea sub nici o forma.

 

Eu sunt paratrasnetul trairilor lui, bineinteles. Nu e usor... A plecat prin oras, eu am ramas sa termin de gatit. Ce liniste e... Ies si eu acusi sa schimb adidasii noi ai baiatului, ca i am luat prea mici. Ma mai aerisesc...

 

E canicula si la noi dar sigur nu se compara cu cea din Ro. De fiecare data cand am fostin tara, din 2007 pana acum, a fost canicula, si am fost in luni diferite, mai, iunie, iulie.

 

Ioana si Patri, Anya, sanatate!

 

 

ufff fleur,bai ce rau imi pare...

nu stiu nimic de boala asta decit de clhestia cu glutenul...si ca nu e o boala din care se moare.

eu cred ca la voi e pe miini mai bune, si cu o dieta o poate duce pe picioare mult si bine.

 

te intelg cit iti e de greu...te inteleg f bine...incearca pe cit posibil s anu pui la inima cind te supara, e si el acum probabil in shoc...si spune multe care nu vrea.

 

daca aflu ceva despre asta iti voi spune. pana atunci Domnul sa va calauzeasca si sa va dea pace in suflet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 803
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua!

 

Fleur, bine ca aveti un diagnistic macar. Complicat ca nu vrea sa se opereze, dar poate e doar shocul initial. Te imbratisez sa ai putere sa treceti cu bine de acest hop.

 

Yagmur, fiind prima tabara e mai greu dar nu-ti face griji, important e sa vina sanatos. Restul se rezolva.

 

Viviana, deci v-a placut la Sulina?! Sa va fie de bine si poate data viitoare ne vedem.

 

Astazi, sau maine, sper sa ma vad cu o frumoasa familie de pinguini.

In rest...ne luptam cu canicula. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. Sa stiti ca din cauza voastra o sa ma umplu de carii. Sa va zic: pentru ca nu stiam sa estimez 2 minute de periaj, dimineata luam telefonul si citeam ghetarul cat ma spalam pe dinti. Acum... la ritmul in care (nu) se scrie, termin in 10 secunde [:D]. Deci e vina voastra!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai bine cu raceala, dar ma ia uneorino durere se cap de toata frumusetea. Macar ma consolez ca farmacista mi-a zis ca din cauza vremii reci/ ploioase virusii sunt in al noualea cer si si-au facut de cap vara asta. Asa, un fel de, sa moara si nasul vecinului, de la supraalimentare cu muci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, imi pare rau de diagnostic. Si eu cred ca e doar socul initial! Sunt sigura ca veti lua impreuna cu doctorii decizia cea ma buna. Te imbratisez [flo2] !

Eu, dupa o cura de Voltaren alternat cu Ibuprofen, mi-am revenit. Nu chiar fac spagatul:)) dar sunt bine. Rufus, Corina, multumesc de sfaturi si linkuri...

Ioana, ma bucur ca esti mai bine, Cum sunt fetitele?

Viv_06, bine ai revenit acasa si ma bucur ca ai avut vacata frumoasa!

Yagmur, greu si cu copiii astia:)))) Insa cred ca ai atitudinea buna, mergi la mare dupa Mianna!!!

Silvi, intalnire placuta cu alti pinguini!

Va pup pe toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguini

 

Fleur, din boala asta nu se moare si nici nu se ajunge la cancer...e o boala a tractului digestiv, se poate localiza oriunde...si poate disparea, la fel cum a aparut...la sotul tau e pe colon, asa-i? la fratelo e pe intestinul subtire...la el a aparut prima oara cand avea 20 ani..au crezut ca e apendicita si l-au operat...numai ca nu au analizat apendicul...dupa cativa ani, a avut dureri urate de burta si asa au depistat boala...in Romania nici nu era cunoscuta...avea 23 sau 24 ani...pana la urma a ajuns la Fundeni, unde se facea tratament...Remicade se numeste medicamentul...virusul respectiv mananca pur si simplu din intestin si asa se face abces...medicamentul respectiv inchidea gaura...a fost ok o perioada, dar in 2005 a facut abces si atunci l-au operat prima oara...i-au taiat partea de intestin afectata...10 ani a fost ok...nu are voie sa manance lucruri care baloneaza, condimente iuti...dupa operatie a dus o viata normala....pana anul trecut, cand a facut iar abces si a fost iar operat...daca am inteles bine, nu boala a fost de vina, ci operatia facuta prima oara...intre colon si intestinul subtire a fost prost facuta si acum refacuta...acum face un alt tratament, o intreb pe mama cum il cheama pe medicament...e ultimul aparut pe piata, el isi face singur injectii saptamanal...

Boala nu e usoara, dar se traieste ok cu ea..trebuie respectate anumite reguli, in rest se traieste normal...fratelo e insa ft slab, dupa operatie era piele si os.

Din ce am citit eu prima oara, boala e ft raspandita pe continentul american..devenisem experti in boala Crohn, am citit sute de pagini.

 

Deci spune-i sotului tau ca trebuie sa se opereze...doar cu tratament nu merge...daca vrei, iti pot da adresa de e-mail a lui fratelo si poate vorbi cu el...el ii poate explica mult mai bine, se informeaza mereu despre boala si tratament.

 

Putere multa iti doresc, iar sotului tau multa sanatate  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dimineața și de la mine.

 

Fleur, sănătate consortului! O a doua opinie nu strică totuși, poate e ceva mai puțin grav (sau cu soluție clară).

 

Ioana, poți să recitești din urmă dacă nu vrei carii. [soricel]   [soricel]  Lumea e în concedii văd, sau doborâtă de caniculă, de-asta se scrie mai rar pe aici.

 

Anja, mă bucur că ți-a trecut spatele.

 

Eu azi muncesc că sunt în urmă cu niște chestii și azi sau mâine merg cu pisicii la vet, la deparazitare internă. Ieri le-am făcut un țarc mai înalt, că unul dintre pisoi (care și-a căpătat numele de Tarzan) sărea gardul și-l găseam pe trepte. Azi dimineață era nervos că nu mai poate să sară afară  [:-)))]  [:-)))] . Bine, o să crească și parcă văd că nici țarcul ăsta nu mai e suficient, dar deocamdată e ok, măcar nu-i pierdem prin curte (că v-am zis că pot trece pe sub gard în curtea vecină).

 

Am găsit un site de pe care am comandat o ie pentru cumnata mea, doamna care are magazinul e tare drăguță și când o să am drum prin Breaza sigur trec pe acolo. Prețurile sunt mult mai ok decât de la magazinul din București de unde mi-am luat eu ultima ie. Site-ul e aici, poate interesează pe cineva. Comanda am făcut-o la telefon, că voiam niște informații legate de transport și mi-a fost mai comod așa. Am comandat inițial de pe site-ul pe care ni l-a dat Strumfi, dar ce aveau pe site și mi-a plăcut nu era pe stoc și trebuia să aștept 4 săptămâni pentru o ie (exclus, eu voiam să o fac cadou cumnatei mele, înainte de a pleca din țară).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine e sa dormi mult dimineata  [pk]

 

Sanatate pinguinilor mari si mici.

 

Yagmur si Mianna, distractie placuta la mare...sa faceti o baie si pt mine  [:)]

 

Miha, nasol cu canicula...noi am avut mare noroc, doar in ultimile 2 zile au fost 30°...aici sunt 27°, deci e ok.

 

Ieri am fost vrednica, am facut curat in bai, am calcat, am fost la cumparaturi...azi mi-a ramas bucataria si camera Marciei, curat la animalute si epilat.

M-am hotarat sa iau pe cineva la curatenie, o data pe luna...aici e ceva normal...sunt multe lucruri pe care nu apuc sa le fac...banii vin si se duc, dar noi nu intinerim.

 

O zi faina va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata,

 

E vacanta, e cald, e lene multa, iar e cald si facem carii.

 

Ieri am fost la gratar la Balotesti. dupa ora 24 se facuse frigulet de pus o jachetica pe umeri si ciorapi.

Azi ma duc iarasi la gratar. Din pacate in Bucuresti! Si e si la ora 14.

 

Nu am pic de avant creator, nici chef de ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...