Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Iar numai pot sa scriu normal pe forumj...iar scriu aiurea...

 

am fost ieri la waterpark am venit pe la 10;30 obositi frinti.

drumul pana acolo a luat aproape 45 min, fiind la ora de traffic.

in bus-uri la 100'afara, nu au a/c...ceea ce nu mi-am imaginat. desigur faptul ca merg pe fwy si nu sunt centuri...sau stau ca sardinele e alta treaba.

 

au fost 66 de copii si cu 10 adulti. ne-am facut baza intr-un colt...si apoi le-am dat drumul in park cu mentiunea sa vina la ora 9 innapoi. unii mai veneau, mai stateau cu noi...altii nu .

liniile pt mancare sunt groaznice.

 

William a avut in grija sa vina cam la 30 min. sa-l vad la ochi....ceea ce asa a si facut...si mi-a placut.

s-a imprrietenit cu un baiat , care nu-l cunostea, dar aveau aceleasi preferinte...si fricosul meu de copil...care zice ca ii e frica de hights...s-a dat in toate ride-urile...absolut toate. cu barci, Colace..in tuneluri...toate.

 

eu m-am "dat " cu colacul pe un riu...am luat si un alt copil cu mine-un prieten de-al lui will , care e fricos de rideuri...am fost impreuna si in valuri...mai peste tot. maica-sa era cu noi...dar avea recent mina scoasa din gips(si-a rupt-o pe un hoover board).

 

anyway...tripul a fost un success...la plecare ieseau la numar mai multi copii ...si am realizat ca o fata venise in masina cu maica-sa si a plecat in bus cu noi...

Bravo, ma bucur ca a fost o excursie reusita. De obicei waterparkurile au mare succes la copii, nu prea am auzit copii sa nu le placa... Intr-adevar e greu cand ai in grija multi copii, dar am intlees ca ati fost cativa supraveghetori, ceea ce usoreaza mult... Copiii ce varsta aveau? Cam de varsta lui William? Ca si varsta copiilor conteaza f mult, cu cat sunt mai mari, te intelegi mai bine cu ei, inteleg regulile, nu mai stai tot timpul doar dupa ei.

 

Eu imi stiu experientele cu cei 2 copii ai  mei (deci 2 si un supraveghetor - Eu) si am observat evolutia situatiei in cei 2-3 ani de cand mergem si noi pe la waterparkul de langa Bucuresti.

Prima data am fost in 2014 cand fetele aveau 6 si 7 ani (mai devreme nu prea am avut curaj, fiind doar eu cu ele) si trebuia sa stau mult in preajma lor, sa ma duc cu ele peste tot acum, acum la 8-9 ani, ma uit ca unele chestii le fac singure, stabilim reguli, puncte de intalnire, cunosc parkul acum. Bine, nu le las singure pe perioade lungi de timp, dar mai actionam si separat uneori. Insa ele stau grupate, adica amandoua in acelasi loc, fac acelasi lucru, n-a fost cazul sa fie fiecare pe undeva...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michellino, ati venit de la water park, sau inca nu ati plecat ?

 

Vreau sa iti spun ca teama ta este putin nejustificata ...Will are totusi 13 ani sinu 3 ani.

 

Eu ii las pe ai mei liber la water parks si mama la fel ...gandeste-te ca mama (73 ani) e singura cu ei si nici vorba sa ii poata urmari.

 

E nevoie doar sa stabilesti niste reguli ...

 

- sa stea numai impreuna ...(la mine) ...in cazul tau, sa fie mereu cu ati copii din grup

 

- un loc fix de intalnire, in caz ca se rataceste in aglomeratie ... un sezlong unde sa se duca si sa te astepte.

 

- sa nu vorbeasca cu necunoscuti ...daca vine cineva la ei si le transmite un mesaj din partea mamei, sa existe o parola intre voi, pe care el o poata cere pentru verificare.

 

Si in rest ... salutare si la vale ...nu pot crede ca nu o sa-i placa, mai ales daca stie sa inoate. Pe tobogane nu i se poate intampla nimic, existao persoana sus, care nu da drumul decat, pe rand, cate unei persoane ... cand il vede pe ala ca iese jos in bazin, atunci da drumul de sus. Deci nu exista riscul sa se ciocneasca pe traseu.

 

Eusunt sigura ca o sa-ti mai ceara dupa experienta asta ... water parks au devenit ceva atat de popular, aproape ca orice parc sau piscina. Eu te sfatuiesc sa te dai si tu....este meserias.

Buflea, ai dreptate cu regulile. 

Da, de multe ori ma dau si eu pe tobogane cu colacele, chiar e super tare.

In Divertiland chiar exista un tobogan (unul singur) care necesita 2 persoane pe colac dublu, dintre care neaparat un adult. Poate ai tai copii sunt mai mari si ii lasa, nu stiu (e vorba de cel albastru pe care te ridici mult in sus - cica trebuie sa fie si un om cu o greutate mai mare decat a unui copil), in restul se pot da copii de pe la 5-6 ani in sus fara probleme (sa aiba peste 1,20 m). Asa ca in acel tobogan albastru ma dau de fiecare data cu fetele, in celelalte s-au mai dat si singure. Iar cand ne urcam toate 3 acolo, ne dam 2+1, doua pe ceva, 1 tot pe acelasi tobogan imediat dupa, sau pe altul.

Si da, sunt salvamari sus acolo, care previn imbulzeli, iti dau ei unde verde cand te poti lansa etc. 

Au ajuns copiiii tai la Divertiland sezonul asta? Ca noutati fata de anul trecut, au deschis o piscina de 1,40m adancime, destul de mare, zic ei olipmica ca si dimensiuni. E super daca ai tai copii inoata..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Ce bine ca e vineri. Azi plec mai devreme de la munca, ne ducem cu ariciul la doctor, pentru check up. Miine am aranjat un view-in pentru o mitza. Va pun un link pentru iubitoare, va fi unul din cei 3, poate  http://www.pets4homes.co.uk/classifieds/1330892-pure-russian-blue-kittens-barnet.html

Au 2 baieti si o fetita.

 

Pe vremuri am urmatit si eu emisiuni de DIY, eram obsedata, dar din fericire nu m-am gindit niciodata ca as putea realiza asa ceva, eu si barbatu. Si mare dreptate am avut. Prietenii nostri insa au zis, cit de greu poate sa fie? Ceea ce noua ne=a luat 3 saptamini lor le=a luat 3 ani, iar finisul nostru nici nu se compara cu al lor. Plus si=au umplut si magazia de scule pe care nu stiu sa le folosesca, sau nu-s sufficient de performante ca cele profesioniste, dar pe care au dat  buluc de bani. Si au mai stat si intr-o mizerie de nedescris cit chipurile renovau. Au iesit mai ieftin ca mine? Nu. Deoarece sculele au costat o groaza, plus materialele pe care le=au stricat, plus timpul alocat, plus, plus.

 

BTW, ce e autocolantul de usa? Cum se cheama in engleza? Eu nu am auzit de asa ceva. Buflea, nici eu nu m-as apuca de usa, ori documenteaza-te foarte bine inainte. Cum ti=am spus, barbatu a vopsit niste usi si acuma se jupoaie. Cred ca in final caut un handyman sa vina el sa-mi mai faca una alta. La voi nu exista asa ceva? Ca nu costa mult.

Foarte frumoasa bucataria Simonna! Ce diferenta! Si a mea e similara cu ce ai tu, mai putin insula. Eu nu am asa ceva. Bravo!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, barbatu mi s-a intors ieri de la Bristol cu o julitura in cot de toata frumusetea! Era belit si la picioare. Mergea pe o alee spre firma cind un coleg l=a textat. A scos telefonul si a inceput sa texteze back si nu a observant bolovanul ornamental de pe alee, de forma unui taburet patrat si a plojat drept de aceasta piatra, telefonul i-a sarit pe iarba, iar el de pe piatra a cazut intr-un cot pe asphalt!

Ma gindeam ca poate l-or fi filmat unii crezind ca e la vinatoare de pokemoni si o mai aparea viral pe youtube. S-o trezi vedeta peste noapte. Trebuie sa va spun ca am ris cind m=a povestit, ca mi=am imaginat faza si de-abia astept sa-I povestesc si baiatului, sa mai ridem o data. Stiu, am un simt al umorului cam ciudat, dar asta e. Barbatul nu se supara! LOL.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Ce bine ca e vineri. Azi plec mai devreme de la munca, ne ducem cu ariciul la doctor, pentru check up. Miine am aranjat un view-in pentru o mitza. Va pun un link pentru iubitoare, va fi unul din cei 3, poate  http://www.pets4homes.co.uk/classifieds/1330892-pure-russian-blue-kittens-barnet.html

Au 2 baieti si o fetita.

 

Pe vremuri am urmatit si eu emisiuni de DIY, eram obsedata, dar din fericire nu m-am gindit niciodata ca as putea realiza asa ceva, eu si barbatu. Si mare dreptate am avut. Prietenii nostri insa au zis, cit de greu poate sa fie? Ceea ce noua ne=a luat 3 saptamini lor le=a luat 3 ani, iar finisul nostru nici nu se compara cu al lor. Plus si=au umplut si magazia de scule pe care nu stiu sa le folosesca, sau nu-s sufficient de performante ca cele profesioniste, dar pe care au dat  buluc de bani. Si au mai stat si intr-o mizerie de nedescris cit chipurile renovau. Au iesit mai ieftin ca mine? Nu. Deoarece sculele au costat o groaza, plus materialele pe care le=au stricat, plus timpul alocat, plus, plus.

 

BTW, ce e autocolantul de usa? Cum se cheama in engleza? Eu nu am auzit de asa ceva. Buflea, nici eu nu m-as apuca de usa, ori documenteaza-te foarte bine inainte. Cum ti=am spus, barbatu a vopsit niste usi si acuma se jupoaie. Cred ca in final caut un handyman sa vina el sa-mi mai faca una alta. La voi nu exista asa ceva? Ca nu costa mult.

Foarte frumoasa bucataria Simonna! Ce diferenta! Si a mea e similara cu ce ai tu, mai putin insula. Eu nu am asa ceva. Bravo!

 

leti, nu e special pentru usa autocolantul acela.

e pur si simplu o rola de folie autoadeziva, pe suport de hartie, ca un gigantic abtibild.

masori, decupezi cat ai nevoie, desfaci putin intr-un colt sau margine si lipesti pe suprafata pe care doresti s-o imbunatatesti.

uite un filmulet, ca sa-ti faci o idee. tatal meu si-a "renovat" in acest fel o masuta de cafea, al carei lac si furnir au avut de suferit de-a lungul timpului.

i-a pus o folie imitatie de mahon si zici ca-i noua

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, e simplu in cazul mobilierului cu suprafete plane.

cand ai si panouri la usa, devine mai greu.

nu e imposibil, dar iti trebuie rabdare de chinez batran si maini pricepute.

la noi se gasesc usi produse in romania (de interior sau exterior) imbracate intr-o folie rezistenta plastifiata ce imita lemnul.

e clar ca aplicarea se face mecanizat, prin vidare si cu ajutorul caldurii, ca nu sta nimeni sa buchiseasca folia aceea prin toate santuletele si canturile.

ce bine ar fi daca ar exista ateliere de reconditionat usi. prin metoda clasica (curatare + vopsire) sau infoliere...insa cum tocul nu poate fi scos, un mesterica tot ar trebui sa vina sa-l aranjeze si pe acela...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic, eu am stagii vechi de zugravit/vopsit in spate, am zugravit alaturi de parintii mei, asa cum face acum Alex. Daca vopseaua se cojeste pe usa cred ca n-a fost vopseaua potrivita. N-am vopsit vreodata ceva si sa se cojeasca.

Oricum, la amenajari ca bucataria Simonnei in nici un caz nu ma bag. La amenajari de genul asta sunt solidara cu Letitia. O vopsea nu-i mare lucru si un meserias costa mai mult decat face, dar o amenajare serioasa merita o investitie pe masura.

Eu o sa am un week-end plin. Azi la cumparaturi, maine dimineata gatesc, dupa-amiaza o aniversare si duminica dimineata la piscina. De-abea astept duminica dimineata. [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...