Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Da, ai mei au 11 si 10 ani, dar sunt mici de inaltime ...nu stiu daca au 1.40 m, poate au.

 

Tocmai am vb la tel cu ei ...facusera lectii ...drama, ca Bica le da prea greu, ca ei nu inteleg romaneste, ca nu stiu sa citeasca romaneste. Flavia cica : nu am facut o problema ca nu stiam ce e aia "livadă" ...

Vad ca la maica-mea preferă sa citeasca, decat sa faca matematica ...:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bun si cititul  [:)] , chiar foarte bun...

La voi se dau teme de vacanta? Au ceva de facut obligatoriu, dat de la scoala?

La noi era teroare, cand eram eu in scoala si eram foarte revoltata, pai e vacanta sau o prelungire a scolii?! Iarasi lectii?

In prezent, fetele au un caiet de vacanta, o carticica, o consider utila in sensul ca mai exerseaza putin, asa, sa nu uite peste vara totul. Ca un antrenament, joc de glezne, asa...  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu se da nimic pe vacanță obligatoriu.

 

Totusi se recomanda sa mai lucreze, ca sa nu aiba "brain freeze", dar fara a se specifica cat . Eu zic ca e util sa lucreze, poate nu in fiecare zi, dar saptamanal ...in 2 luni de pauza e normal sa uite, si tot lor le va fi greu la început de școală.

 

Intereant e ca, deși nu le da de lucrat, in toamna, cand incep sa recapituleze ce au facut cu un an înainte, nu ii iarta nimeni de note proaste. Si isi strica rezultatele pe primul semestru.

 

La noi se da un premiu pentru cei care au peste 90% in fiecare semestru. Degeaba pe an rezultatul poate fi peste 90%, daca pe fiecare semestru nu este. Stiu copii care au ratat premiul asta, pentru ca s-au incalzit mai greu cu școala, la inceputul ei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, doamnelor! Sunt ocupata pana peste cap, cu copii, gatit, muncit, pregatit de vacanta etc.

 

Am citit mereu pe aici, suficient ca sa stiu cam ce se intampla. 

 

Buflea, ce vacanta faina au copiii tai! Si ma bucur sa aud ca mama ta este asa de ocupata si preocupata si din nou ea cea de demult!

 

Mik, imi pare rau sa aud ca ai probleme de sanatate, dar inteleg ca nu vrei sa vorbesti nimic despre asta. Iti doresc sa iasa bine tot.

 

Simonna, m-ai dat pe spate cu bucataria aia! Fantastica diferenta! 

 

Letitia, nu pot sa cred ca luati pisica totusi. N-as fi crezut, sincer. E superba pisica, ce-mi place, as lua-o cu ochii inchisi pe oricare din alea.

 

Lectii de vacanta! Am si uitat ca exista:))) 

 

Aqai, am ras sa mor de povestea cu Ms. Berry, mi-am imaginat exact scena [:-)))] .

 

Michelle, ce fain cu parcul acvatic! Imi place mult ce povestesti cu activitatile de la biserica. Pare o comunitate tare faina.

 

Anais, welcome back, si copiii mei sunt la o varsta la care nu se inteleg.

 

Mai vin si va povestesc si de mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leti ce-ai facut cu pisica? Filmul cum a fost?

Buflea, ma bucur ca mama ta e ok, sa speram ca ramane asa si dupa ce vor pleca inapoi copiii.

Noi avem o gramada de teme de vacanta dar nu ma intereseaza prea tare, mai ales la fi-mea. Oricum cred ca a stat acasa in iulie vreo saptamana si ceva, in care erau meciuri de fotbal, era un du-te-vino la noi in casa, cine sa aiba timp si chef de lectii?

Mi-a povestit o gramada din tabara. S-a si indragostit (mai intai a zis ca da, apoi ca nu, nu poate fi vorba, nici gand) de un tip de 16 ani care era responsabil cu organizarea de jocuri, foc de tabara, discoteci - chestii din astea, era un localnic. Cica i-a promis aluia ca va veni si la iarna, ca se pare ca organizeaza si tabere de schi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, neata.

 

Scriu e fuga, ca am de mers la mall cu copkilu acusi..

 

Am fost ieri la mitzi. Mvaiiii, frumosi foc, inclusiv mama, o splendoare. Jucausi, desi erau cam adormiti cind am ajuns, tocmai mincasera. Doar ca era o mizerie in apartamentul ala ceva de groaza, parca era locuit doar de animale. Si cred ca asa era, ca proprietareasa, o rusoiaca, Olga, spunea ca are 6 apartamente unde creste pui de rasa. [fri] Avea si un pug chior, cica o mitza i-a scos ochiul saraca, ca era fetita. Foarte prietenosi toti, stateau la mingiiat, au venit pe linga noi si care mai de care si inghesuia sa ne capteze atentia si mingiierile. Barbatul si printul era cazuti pe spate, numai eu mi-am mi-am mentinut cool-ul [:)]

 

Problema e ca aia mici nu au pedegree papers, mi-a aratat rusoaiaca aia excentrica ceva acte pentru mama si tata, dar pot fi false, binenteles. A zis ca e complicat sa scoti acte, costa, ca de aia da pisoii mai ieftini, cu acte ar fi mult mai scumpi, etc. Ieftini my ass, ca vrea 390, iar eu fara acte gasisem cu 300  si mai ieftini chiar. 

 

Deci daca tot dau atitea bani, vreau sa fie the real thing, ca daca tatal nu e de rasa asta, atunci pisoii au sa lase par. Eu de asta cumpar mitza asta in primul rind, sa nu lase par asa de mult ca cele normale, ca asa iau una de la sheltter. . A zis ea ca ne da chitanta pentru bani, daca nu ne place putem sa o aducem inapoi intr-o saptamina (normal se dau 2 saptamini), ca sint vaccinate si deparazita, dar nu prea am incredere in ea, ca nu are proof, cum s-ar spune. A ramas asa ca in tren, ca ii dau eu text saptamina viitoare, ca mai am un viewing luni.

 

Si chiar am, luni vedem alt lot, de data asta puii au tot ce trebuie, doar ca tipa ce ii vinde nu prea raspundea la telefon si ni s-a parut neserioasa. Insa a raspuns azi, se pare ca are o ferma cu tot felul de animale si e foarte busy in timpul saptaminii.  E crescatoare de pisici si alte animale de rasa (cred eu) cu acte in regula,  ne da asigurare, carnet de vaccinare, pedegree pina la a 7  a spita si tot asa. Costa 450, dar merita in comparatie cu horrorul pe care l-am vazut la rusoaica, care initial cerea 490, dar a lasat-o moale cind a vazut ca stim  pretul pietii si avem de unde alege cit de cit.

 

Hai ca v-am inebunit cu mitzele, ma duc la ale mele.

 

Cine a vazut filme in 4 D la cinema sa ridice mina sus, sa vad daca imi mai racessc gura sa va povestesc cum a fost, sau nu. Ca daca stiti nu va mai spun. [:)]  [:)]  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

Vai Letiția ce aventuri cu pisoiul ala :) insa te înțeleg perfect ca asa a facut su husbandul cu Buster. A căutat rasa pura si am luat de la o crescătoare din Wisconsin. Am condus vreo 4.5 ore pana acolo, deci si eu cred ca merita efortul sa platesti mai mult dar sa fie the real thing.

Cat despre movie 4D mărturisesc ca mu știam ce este.

Am googalit repede si zice uncle Google (asa ii zice fii-mea) ca in Usa s-a deschis primul cinema 4D in Los Angeles in 2014.

Presupune putina mișcare a scaunului, mirosuri zgomote specifice si lumini chiar langa scaunul tau.

Bănuiesc ca va fi o experiența deosebita asa ca neaparat s-o împărtășești cu noi:)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...