Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Mvaiii, Aqai, ce rosii mari ai produs. Eu nu mai pun rosii din cauza veveritelor ...voi nu aveti veverițe? Mvaiii, la noi e invazie ... si cat sunt de obraznice. Rup rosiile, mușcă din ele, apoi le lasa pe pamant.

 

 

deocamdata le-au lasat in pace. au fost mai ocupate sa imi distruga vietele.

 

anul urmator o sa inchidem si sectiunea de rosii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Aqai pisica vine pe 12. Vai mai, tocmai ce am aflat ca parintii unui bun prieten de al nostru au murit intr-o explozie cauzata de boilerul lor. Eu sint in stare de soc, ma intreb cum or fi ei, prietenii mei? M-am vazut cu ei in romania, acum nici 2 saptamini... Ii stiam pe parinti, niste oameni deosebiti. Cum a fost posibil asa ceva? Sa le spun si alor mei sa verifice centrala aia.
Leti, cumva locuiau in Iasi? Ca au dat si la stiri la noi...cica mirosea a gaze in bloc de 3 zile, dar ca cei de la gaze nu au venit sa verifice, desi locatarii au tot anuntat... Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ba da. Si nici macar nu era boilerul lor. Vai de mine!

Of, ce nenorocire...

Din stirile prezentate rezulta faptul ca domnul in cauza ar fi produs explozia, s-a dus la subsolul blocului sa vada care era sursa mirosului suspect, chipurile li s-ar fi spus locatarilor ca miroase canalizarea...si cand a aprins lumina in subsol, s-a produs deflagratia...asa zic cei de la stiri...se fac cercetari, mai ales pentru ca cei de la gaze sustin ca nu au primit reclamatii in legatura cu scaparile de gaze, in timp ce locatarii sustin ca au sunat de multe ori, inca din prima zi in care a aparut mirosul de gaze...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello voua. [flo2]

Am o perioada aglomerata acasa si una nebuna la serviciu. [help]

Despre serviciu no comment, acasa avem mereu veri si verisoare la joaca. Ieri Alex a stat mai toata ziua pe telefon cu varul ei, s-au uitat la nu stiu ce joc cu fantome, foarte tare! cica, in concluzie azi-noapte s-a trezit speriata de cateva ori. [batcap]

Am vazut constructiile dl Aqai, grozave [flo2] , am vazut si pug-ul  [clo] , foarte simpatic, cred ca si motanul va fi frumos. N-am intotdeauna timp sa scriu si oricum n-am nimic interesant de spus.  [:I]

Va salut. Pa voua. [:)] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, ce nenorocire...

Din stirile prezentate rezulta faptul ca domnul in cauza ar fi produs explozia, s-a dus la subsolul blocului sa vada care era sursa mirosului suspect, chipurile li s-ar fi spus locatarilor ca miroase canalizarea...si cand a aprins lumina in subsol, s-a produs deflagratia...asa zic cei de la stiri...se fac cercetari, mai ales pentru ca cei de la gaze sustin ca nu au primit reclamatii in legatura cu scaparile de gaze, in timp ce locatarii sustin ca au sunat de multe ori, inca din prima zi in care a aparut mirosul de gaze...

cred ca se poate verifica usor daca au sunat la gaze sau nu, prin factura telefonica. Taica-meu spunea ca primaria a zis ca or sa repare ei blocul si le da locatarilor cite 3000 de lei compensatie!!!! Deci autoritatile se simt cu musca pe caciula . 

 

Multa lume din bloc nu-si poate recupera bunurile care sint expuse practic, datorita peretilor cazuti. Erau jandarmi care pazeau zona, ca tiganii deja isi facusera aparitia. Unii locatari au dormit pe iarba acolo, ca sa-si pazeasca lucrurile. 

 

Sa vad ce mi=or spune prietenii mei dupa ce se linistesc cu nenorocirea asta. Miine isi ingroapa parintii. [:(]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

leti, eu am inteles ca structura de rezistenta a blocului este grav afectata si ca mai degraba se pune problema sa-l darame si sa construiasca primaria alt bloc.

imagineaza-ti, podeaua de la parter a ajuns la subsol, cea de la etajul 1 la parter, iar un perete exterior al blocului a disparut, scara interioara a blocului a fost distrusa...nu se poate repara sau consolida asa ceva, din pacate...

compensatia, tot la stiri spuneau, ar fi din partea firmei de gaze (e-on), nu a primariei...

de dimineata spuneau la stiri ca s-au descoperit scurgeri de gaze si in zona din jurul blocului, asa ca azi-noapte sapau de zor santuri, sa caute conductele fisurate...

ca la noi, la nimeni...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AI dreptate Corina, nu au ce repara.

 

Oare cum o sa-si recupereze oamenii aia lucrurile? Macar chestii de valoare, bijuterii, poate bani, tablouri, etc. Ramin la batrinete cu fundul gol? Acolo era toata agoniseala lor de o viata. Si oameni batrini fiind, pun pariu ca tineau totul sub saltea si nu la banca.

 

Eon incearca sa scape basma curata. Sper sa se ruineze platind despagubiri. Ce, 3000 de lei e o suma? Pun pariu ca oamenii aia chiar au sunat de 3 zile la ei, dar ei au crezut ca e de joaca cu asa ceva. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bietii oameni, mare necaz. [:(]

Nu stiu cum e pe acolo, dar la noi EON se ocupa foarte serios de chestiunile astea. Fac verificari periodice si orice sesizare de miros este verificata urgent. A fost si la noi un caz acum vreo 10ani, cand casa unei familii a sarit in aer exact in aceleasi conditii, dimineata cand au aprins lumina au sarit in aer. Nu-mi amintesc daca facusera sesizare, dar EON a suportat cheltuielile cu spitalizarea si le-au reconstruit casa. Atunci n-a murit nimeni, dar au avut arsuri grave. Familia resp erau colegi de serviciu cu noi. [:(]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, neata.

 

Scriu e fuga, ca am de mers la mall cu copkilu acusi..

 

Am fost ieri la mitzi. Mvaiiii, frumosi foc, inclusiv mama, o splendoare. Jucausi, desi erau cam adormiti cind am ajuns, tocmai mincasera. Doar ca era o mizerie in apartamentul ala ceva de groaza, parca era locuit doar de animale. Si cred ca asa era, ca proprietareasa, o rusoiaca, Olga, spunea ca are 6 apartamente unde creste pui de rasa. [fri] Avea si un pug chior, cica o mitza i-a scos ochiul saraca, ca era fetita. Foarte prietenosi toti, stateau la mingiiat, au venit pe linga noi si care mai de care si inghesuia sa ne capteze atentia si mingiierile. Barbatul si printul era cazuti pe spate, numai eu mi-am mi-am mentinut cool-ul [:)]

 

Problema e ca aia mici nu au pedegree papers, mi-a aratat rusoaiaca aia excentrica ceva acte pentru mama si tata, dar pot fi false, binenteles. A zis ca e complicat sa scoti acte, costa, ca de aia da pisoii mai ieftini, cu acte ar fi mult mai scumpi, etc. Ieftini my ass, ca vrea 390, iar eu fara acte gasisem cu 300  si mai ieftini chiar. 

 

Deci daca tot dau atitea bani, vreau sa fie the real thing, ca daca tatal nu e de rasa asta, atunci pisoii au sa lase par. Eu de asta cumpar mitza asta in primul rind, sa nu lase par asa de mult ca cele normale, ca asa iau una de la sheltter. . A zis ea ca ne da chitanta pentru bani, daca nu ne place putem sa o aducem inapoi intr-o saptamina (normal se dau 2 saptamini), ca sint vaccinate si deparazita, dar nu prea am incredere in ea, ca nu are proof, cum s-ar spune. A ramas asa ca in tren, ca ii dau eu text saptamina viitoare, ca mai am un viewing luni.

 

Si chiar am, luni vedem alt lot, de data asta puii au tot ce trebuie, doar ca tipa ce ii vinde nu prea raspundea la telefon si ni s-a parut neserioasa. Insa a raspuns azi, se pare ca are o ferma cu tot felul de animale si e foarte busy in timpul saptaminii.  E crescatoare de pisici si alte animale de rasa (cred eu) cu acte in regula,  ne da asigurare, carnet de vaccinare, pedegree pina la a 7  a spita si tot asa. Costa 450, dar merita in comparatie cu horrorul pe care l-am vazut la rusoaica, care initial cerea 490, dar a lasat-o moale cind a vazut ca stim  pretul pietii si avem de unde alege cit de cit.

 

Hai ca v-am inebunit cu mitzele, ma duc la ale mele.

 

Cine a vazut filme in 4 D la cinema sa ridice mina sus, sa vad daca imi mai racessc gura sa va povestesc cum a fost, sau nu. Ca daca stiti nu va mai spun. [:)]  [:)]  [:)]

 

Hai ca am citit asta și îți zic și experienta mea cu pisica.

 

Si aici în DE exista crescători de pisici de 2 feluri, cei care vind cu acte (pedigree) si cei care zic ca ei nu se complica cu actele ca e prea scump.  Cei cu actele șint înscriși în asociații care le impun tot felul de reguli, de ex. pisica mama nu are voie sa facă pui mai mult de 3 ori în 2 ani, cei fără acte folosesc pisica la fabricat de pisici și implicit de bani, terorizează animalul mama. Deci nu întâmplător e diferenta de bani. Pisicile de rasa șint  (mai) susceptibile la boli datorita faptului ca șint împerecheate în cadrul rasei lor, apar defecte genetice, etc. Un crescător de pisici pasionat tine cont la împerechere și de asta.

 

Foarte bine sa nu iei de la rusoaica, nu mi ar inspira încredere. 

 

Eu am vizitat pe doamna de la care am luat pisica, mi a plăcut ca ii ținea pe toți în casa, am cunoscut și pe mama, și pe tata, frați,  mătuși pisicesti  etc. La rândul ei, a insistat sa vina sa mi vadă apartamentul, sa vadă cum va locui pisica  [:)]  [:)] . A zis ca i s a iintemplate de doua ori sa vândă pisici și sa nu vrea sa i lase în casa cumpărătorului.  Motivul ei era ca ea tine mult la pisicile ei și nu vrea sa ajungă pe mâinile unora ca se folosesc de ele sa facă bani. Mi a plăcut atitudinea  [:)]  [:)] .

 

Deci, numai de la vânzători de încredere  (pe cit se poate desigur).

 

Si eu răspund la întrebări dacă mai ai  [flo2] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...