Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Mcoca, aici in fiecare an creste pretul cu putin. Vara noastra si a luat casa in Muenchen cu 250.000 de euro si acun, dupa 10 ani si ceva costa aceeasi casa peste 500 000 de euro

 

Nu stiu dupa cat timp faci si profit dar m am gandit in nestiinta mea, ca daca cumparam acum si peste 4 ani vrem sa ne mutam, tot nu pierd ratele platite si daca e acelasi pret, macar nu am aruncat anual 14 000 de euro pe chirie.

Exact. Chiar daca nu faci profit, cit timp nu vinzi in pierdere, tot merita. Asa gindesc englezii, cei care isi permit avasul cumpara, nu inchiriaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mcoca, aici in fiecare an creste pretul cu putin. Vara noastra si a luat casa in Muenchen cu 250.000 de euro si acun, dupa 10 ani si ceva costa aceeasi casa peste 500 000 de euro

 

Nu stiu dupa cat timp faci si profit dar m am gandit in nestiinta mea, ca daca cumparam acum si peste 4 ani vrem sa ne mutam, tot nu pierd ratele platite si daca e acelasi pret, macar nu am aruncat anual 14 000 de euro pe chirie.

 

Da, dar trebuie sa iei in calcul taxele aferente, un 25000 atunci cand cumperi.

 

Noi ne-am luat acum 5 ani in Lyon, si daca vrem sa vindem azi iesim in pierdere. Acum 10 ani, alta era situatia, ca a fost marele bum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO, la cumparare platesti in plus 8.5% din pretul de lista (3.5% grunderwerbsteuer, 3.5% makler, 1.5% notar), bani pe care poti sa-i consideri pierduti daca vinzi imediat

Primii ani platesti mai mult dobanda si foarte putin din pretul casei

 

Pe de alta parte, pretul caselor e inca in crestere, cu cel putin 5% pe an. Dar nu stii niciodata cat/daca mai continua tot asa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata...am lasat baietul mare la college azi. Am plecat cu doua masini (el cu frate-su) in masina lui in fata si eu in masina mea dupa el. Vreau sa spun ca pentru primul lui drum de distanta lunga a mers exceptional de bine. A fost atent, a schimbat benzile din timp (a fisticit un sens giratoriu dar si-a revenit repede), a mentinut distanta si viteza multumitoare. Distanta este de de aproximativ 350 de km.

 

XIO, sotul are carpal tunnel...un caz sever. Chirurgul a recomandat sa fie operat la incheietura miine si la nervul ulnar deodata (ambele in aceassi zi)...intii mina stinga si dupa 6-8 saptamini mina dreapta. Asigurarea s-a impotrivit si a ajuns sa faca 4 interventii separate in loc de doua...o idiotenie de nedescris. Avea durerii ingrozitoare (cam de 2 ani), plus ultimele doua degere de la fiecare mina (degetul mic si inelar) erau amortite complet...nu le simtea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

antmil,sa ii fie numai de bine baiatului , spor la invatatura si sanatate.ai emoztii, cum te simtii cu el plecat de acasa?

 

de condus nu mai zic... de cit timp conduce singur de a/ati avut curaj la asa drum lung?

 

groaznice am auzit ca sutn durerile de c.t. aveam o colega de service, la fel trecuse prin citeva operatii...si mult timp a fost pe calmante.

sper ca de data asta sa ii fie bine sotului tau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio , nu stiu cum e la tine, dar pe aici, pe linga tazxele de cumparare/vinzare, annual cand esti propietar platesc desigur taxe de proprietate , plus asigurare .iar tot ce se mai strica in casa tot proprietarul plateste.

 

daca treb sa vindeti casa mai repede...sunt taxe mai mari pt asta?

 

sunt multe care treb sa le ei in considerare cind cumperi o casa, si mai ales daca vei fi in situatia de a vinde...ce sanse ai sa-ti recuperezi bani.

 

ps. eu cred ca cel mai bien e sa cumperi casa cind stii cit de cit ca vei sta in zona aia pt o periaoda mai lunga. o casa poata sa iti inchida orizonturile si mai ales la inceput in tr-o tara straina ...eu zic, ca e mai bine sa astepti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil, mi se pare culmea ca din cauzavasigurarii sa fie anesteziat sotul de 4 ori in loc de 2. Asa ceva nu se poate intr o lume normala. Din pacate vad si aici cat de idioti sunt.

 

Mi's in dilema, sindromul de tunel carpian e ala de la incheietura mainii, cu dureri in degetul mare, aratator si mijlociu, sindromul cubital e cel care afecteaza nervul ulnar, cu dureri in degetul mic si inelar. Saracul tau sot le are pe amandoua, la ambele maini???? Groaznic de frustrant.

Multavsanatate si sa fie astea singurele operatii pe care le mai face.

 

 

 

Bombi, multumesc mult, ma ajuta sfaturile tale.

 

 

Michelle, cam in zona asta vrem sa ramanem. E plin de spitale peste tot. Dar sotul gandeste ca tine, nu vrea sa se arunce la nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil, mi se pare culmea ca din cauzavasigurarii sa fie anesteziat sotul de 4 ori in loc de 2. Asa ceva nu se poate intr o lume normala. Din pacate vad si aici cat de idioti sunt.

 

Mi's in dilema, sindromul de tunel carpian e ala de la incheietura mainii, cu dureri in degetul mare, aratator si mijlociu, sindromul cubital e cel care afecteaza nervul ulnar, cu dureri in degetul mic si inelar. Saracul tau sot le are pe amandoua, la ambele maini???? Groaznic de frustrant.

Multavsanatate si sa fie astea singurele operatii pe care le mai face.

 

 

XIO, exact: incheitura si nerv ulnar...amindoua la ambele miini in acelasi timp. Boala profesionala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...