Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna dimineatza la quick cappuccino printre 2 sedinte.

 

raportez un weekend turbulent. sambata am alergat cumparat si lucrat pana cand am zis ca o sa cad din picioare, moment in care a trebuit sa respir si s-o iau de la capat cu alergat copii (exces de energie) si plimbat caine (stat in crate all day long) cat pt o zi de stat toata ziua. apoi la 9 mi s-a rupt filmul complet la hinterland cu un gin tonic. atata am reusit sa pun ginul pe noptiera :))))

 

duminica in schimba fost mai bine :) chiar am stat o ora pe marginea piscinei si m-am relaxat si zen-uit pe cat m-au lasat baietii la soare. 

 

dana, mai bricolati mult pe langa casa? vad ca avem asta ca o tema comuna :) se pregateste Alex de inceput scoala? si-a termnat toate temele pe vacanta?

 

antmil, enjoy the opera! eu choar o sa-ti tin pumnii la 9.30 ca stiu ce inseamna sa ti se stinga lumina la ora aia :))))

 

Michelle, noi dam toate bazdaganiile de viermi, pureci capuse doar pt 6 luni pt ca in restul de 6 luni draciile is moarte/ inghetate.

 

Letitia, ce cute e pisoiul!!! tare e dragalas, asa curios mic si gri!

 

casa mea, anais parca intrebai, nu stiu cat e de mare ca supratafata. dar pot sa spun ca asiprat, sters pe jos, curatat praful si paianjenii, curatat temeinic baile mi-au luat 6 ore sambata. ah, si am curatat un pic si camara. ca se daramasera niste rafturi provizorii. si in astea 6 ore nu am reusit sa curat bucataria (adica aragaz, cuptor, cuptor cu microunde, sters dupapurie, frigiderul...) sau baseboardurile (doar la nivel de dormitoare si camera de zi. chestiile astea ar fi fost inca vreo 3 ore.

 

si daca ma gandesc ca asta e in fiecare saptamana.... nu stiu zau voi cum va descurcati cu curatenia pe langa casa voastra, da' pe mine ma apuca plansul se mila mea :))))) vorba lui fii-meu ala mic, I was not meant for this.

 

plus ca nu stiu altii cum sunt, da' pe mine ca cam deranjeaza sa muncesc ca sa am de ce sa cheltui bani pe camere folosite din cand in cand, ca oi avea musafiri sau masa mare sau mai stiu eu ce. pur si simplu mi se increteste mintea la ideea asta. zau ca nu merita efortul si stresul care se duc intr-un job ca sa "mentii aparente de lifestyle." sau cel putin la noi asta ar fi cazul, ca numa' lifestyle din asta de revista nu avem :)))) 

 

asa ca l-am anuntat pe husband sambata pe cand incarca niste 2 by 4s in remorca virgula ca pe mine nu m-ar deranja nici sa ma mut la town-house, si sa se gandeasca bine sa inceapa sa ii se aseze ideea asta si lui in planuri.

 

sooner or later, vine oportunitatea "potrivita" si in calea mea. pana atunci, va mai bat pe voi la cap :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aqai, rezonez perfect cu tine pe tema caselor. La o adica, eu stau acolo 24h/7zile pe saptamina. Mie trebuie sa imi placa si sa functioneze casa pentru mine, nu eu pentru casa. 

 

Eu sint mereu in conversatii cu sotul de cum sa "downsize" in viitor...eu una nu prea ma dau asa de mult in vint dupa gradinarit...lui ii place sa piguleasca la iarba si plante...eu pot sta fara daca am access la plaja. In doi ani raminem singuri cuc in casa pentru ca si Alex va pleca la college...zau daca am chef sa muncesc doar pentru a avea un casoi in care nu sta nimeni. Ma gindeam sa ma iscriu si eu la un master cind pleaca Alex la college (dar depinde daca ne ramin niscai bani...mi mi-ar deconta serviciul - ma gindeam la un master in sustainability - dar trebuie intit platiti si apoi decontat). 

 

Am musafiri destul de des...am pus mese si pentru cite 18-20 de persoane, am facut petreceri in curte pentru 45-50 de persoane odata. Am incaput si in degetarul asta de casa...oricum lumea care ne este draga nu sta sa imi discute dimensiunea sufrageriei (si daca asta discuta, atunci "drum bun" de la mine)!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ouf Aqai, cum te inteleg cu casa mare si curatenia... diferenta la mine e ca am ajutor, abia o astept sa se intoarca din vacanta :-)) si ca nu am scari multe. dar geamuri de spalat... o tona; si nu stiu cum se face ca tot timpul se ivesc degete si botic de Lea pe ele. le sterg o data pe sapt sau chiar la 2 si in rest ma fac ca nu le mai vad. si e infernal cate muste putem sa avem vara, si va jur ca nu las mancarea la vedere :-((

 

eu sunt de parere ca mult spatiu ai, mult aduni si depozitezi si nici n-are rost sa platesti pt chestii ocazionale; cand ne strangem mai multi in fam., ne inghesuim cu masa. oaspeti peste noapte avem ff rar

la noi bucataria, salle à manger si livingul sunt o singura camera, dreptunghiulara, pe toata lungimea casei. la parter mai avem o debara (unde am si masina se spalat rufe, uscatorul si frigiderul de vinuri) si un birou/camera de oaspeti nu mare dar cu baie proprie care ne serveste f bine acum cu vara'mea la mine. la etaj avem fiecare camera noastra + un dressing. nu exista camera de joaca, ca doar d'aia au fiecare camera lui, sa-si tina obiectele personale

si visez sa vindem o data si sa ne mutam la o casuta mica, ca cele olandeze :-)) si cu o gradina la fel de mica. sotul nu prea agreeaza ideea, cred ca el viseaza sa creasca nepoti (cred ca am mai spus-o), pe cand eu vreau sa-mi traiesc linistita si in plimbari pensia. nu zic ca n-o sa stau cu nepotii deloc deloc insa in nici un caz nu-mi doresc sa fac baby-sitting. mai vedem

 

altfel la mine nimic nou si special, m-am cam enervat/ intristat pe socrii, iar colegul a deschis razboiul cu ei. ideea e ca au 3 copii si 6nepoti. pe fetele (2) cumnatului le tin non-stop si in cursul anului desi cumnata'mea nu lucreaza insa sunt f sportivi si deci ocupati cu antrenamentele, la fel si in vacanta; pe baiatul cumnata-mii idem (mai putin noptile) si pe ai nostrii... abia daca ii cunosc. noroc ca ii vad la intalnirile de fam dar nici atunci prea tare caci copiii se joaca mereu, nu stau cu noi. nu ni i-au cerut niciodata in vacanta, eu oricum nu sunt genul sa fac apel la ei decat daca chiar arde; recunosc insa ca mi-ar fi placut sa fie mai apropiati de fii'mea mai ales ca pt ea sunt singurii bunici; macar baietii ii au pe bunicii materni care sunt f implicati (si cu care merg de anul trecut, o sapt in vacanta).

 

sambata seara am fost la un "balci" in Lux., a fost super; vreme si atmosfera cool

va las acum, sunt pe fuga caci am rendez-vous cu colegul la sauna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lea, cu privire la bunici, pot sa spun ca si eu am avut ani si ani de zile altercatii cu socrii (pina destul de recent) pe tema asta. Sotul meu e primul din 5 copii si cel caruia i se acorda cea mai putin atentie posibila. Pe copiii mei abia daca ii vedeau dar pe copiii cumnatului mei (fratele sotului) ii vedeau zilnic, au facut babysitting la greu (cu toate ca sotia lui a fost casnica multa vreme). Locuiam pe aceeasi strada deci nu era vorba de distanta.

 

Am realizat mult mai tirziu ca in familiile mari, primeste ajutor ala care tipa mai tare...noi vroiam doar o relatie cu ei si nu ceream "ajutor" pe cind fratele era  mereu cu acoperisul in flacari (ma rog, nu chiar...dar el era insistent si bagaret).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat ai grait Antmil, ala care urla mai tare, ala are; cumnata-miu la fel, n-au nuciodata, nu ii ajuta nimeni. Dar fetele sunt mereu la socrii, dus-adus de la scoala; ei au biciclete + accesorii triatlon super scumpe, sala de sport acasa, insa sunt amarati si pe credit nelimitat si deseori nerambursabil la socrii. In fine, asta e. Pacat pt copii; eu oricum sunt decisa sa nu mai fac apel la ei :-((

 

una peste alta m-am relaxat la sauna; piscina in aer liber, jacuzzi... o ora jumatate de rasfatz face bine. Maine toata ziua sunt la un curs, imi schimb ideile

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lea, cam asa am gindit si eu ani multi...insa am reconciliat ...si socrii au realizat ca au gresit foarte mult dar si eu am gresit in abordare (la noi sint si diferente culturale). Noi sintem obisnuiti cu sloganul: "totul pentru copil" (eu sint copil unic) pe cind ei sint: "fiecare dupa nevoi" (bine, si nevoile astea dupa cum sint percepute.

 

In final, au pierdut copiii citiva ani de relatii chiar daca eu le-am perceput ca fiind superficiale. Nu am realizat ca trebuia sa fiu acolo prezenta si sa nu ma astept sa ma bage cineva in seama...unde sint multi, fiecare este ajutat dupa cum spune. 

 

Ma rog, eu nu vreau sa dau un sfat...iti spun doar experienta mea. Acum ne vedem relativ des, ei regreta foarte mult ca a curs timpul si baietii sint atit de mari iar ei au ratat evenimente importante. Cel putin in ultimul timp ii vad ca fac eforturi sa vina pina la noi (e o distanta acuma...nu mai locuim la 5 minute), se intereseaza de copii, suna. Iar eu la rindul meu apreciez extrem de mult schimbarea...este foarte dificil sa schimbi o persoana la o anumita virsta...si atunci si eu am mult mai multa aplecare si intelegere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lea, welcome to the downsizing club!

 

Geamuri.... m-am antrenat sa nu le vad :)

 

Azi am avut o zi tare aglomerata... si am decis ca merit sa stau la soare la piscina prin urmare. Din pacate, asta inseamna ca mor de foame in schimb, ca am decis ca nu merita sa pierd soarele asta de sfarsit de vara pt ceva atat de trivial vezi doamne :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil, multumesc ca-mi impartasesti din experienta ta.

Socrii sunt ok teoretic; stiu ca ma plac, n-au avut nimic contra mea. nu s-au amestecat in viata noastra, n-au comentat niciodata la adresa mea; asta asa, in fata, ca in realitate nu stiu ce gandesc 100%, soacra'mea e genul de-i perie pe toti numai scandal sa nu fie.

Si la ei fiul cel mare nu prea conteaza, se descurca el. Din pct meu de vedere, e ok; n-am nevoie de ajutorul lor.

Ma oftic pt copila; daca vor sa o vada si sa petreaca timp cu ea, nu ma voi opune, departe de mine; dar eu nu le-o "mai bag pe gat", nu-i mai intreb daca o vor pt 1-2-3zile o data/an sau daca vor sa participe la vreun eveniment (exceptie aniversarea ei) Cum spui si tu, cu siguranta va veni si vremea regretelor; prea tarziu si tant pis pt ei. Si istoria e identica si pt baieti, nu doar pt fata :-((

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lea, poate li se pare ca e prea mica fetita, zic si eu. Ma gandesc ca exista posibilitatea sa o "ceara" cand mai creste. Iar in cazul baietilor ma gandesc ca le e greu sa gestioneze conflictele dintre ei si de-aia evita sa-i ia.

Sa va fie de bine relaxarea, si tie si lui Ant.

Aqai, ai dreptate cu curatatul unei case mari. Dar nu aveai o femeie care te ajuta? Vine rar sau nu mai vine deloc?

Eu recunosc (si mi-e cam rusine acum) ca nu vreau sa ma mut intr-o casa mai mica. Toata viata am trait la bloc, exceptie fiind perioada petrecuta la bunici care aveau o casa destul de mare, insa camerele erau multe si mici. Si mai erau si pline de mobilier. Pe scurt toata viata mi-am dorit cat mai mult spatiu si cat mai putin mobilier. Acum nu stiu cum o sa fie cand vor pleca ai mei copii. Sper in secret ca macar unul sa vrea sa locuiasca in continuare aici, chiar si dupa casatorie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anais, Sunt temporar la budget cuts :) dl sot e alocat pt proiecte de imbunatatiri si mama cu bucataritul. Produce cantitati impresionante de snitzele caci mai nou indivizii astia mici doar sniztele viseaza :)))

 

cu traitul la bloc, te inteleg. Nici eu nu m-as duce inapoi, desi am crescut la bloc. 

 

Copii ce spun, dau vreun semn ca se vor muta? Ai mei isi disputa casa si cum or s-o imparta cand vor fi mari:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...