Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Anais, socrii au preferinte (parerea mea), atat. Baietii sunt ca toti copiii, daca ii ocupi si esti cu ei, nu sar calul; si oricum socra'miu nu se sfiieste sa-i fugareasca putin sau sa strige la ei daca e nevoie. Gaza iti cere doar sa-i citesti, non-stop daca se poate, altfel e cumintica si rezonabila, te intelegi cu ea (si socra'mea a fost profesoara, adora sa citeasca si are tone de carti si chiar ea spune ca Lea e singura dintre nepoti care prefera cartile, si le asculta fascinata si le povesteste f amuzant). Iar daca fratii sunt in zona, n-o mai vezi la fata pe Lea, e dupa fundul lor (si tot timpul e unul care se joaca cu ea, si de cand cu vacanta, se distreaza bine toti 3, sunt corecti

Si ultimul nepot are un an si putin, care nu merge inca, trebuie sa-l plimbi tinandu-l de manutze, sau sa fii atent cand prinde viteza in patru labe, nu mananca singur si totusi e des la ei. De unde trag concluzia ca nu varsta gazei ii impiedica sa o cunoasca, sa petreaca timp cu ea...

In fine, stiu ca altii au socrii/parinti si mai si insa nu mi se pare corect fatza de copii si nici fata de noi :-((

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eram si eu nitel trista cind eram mai tinara, caci chiar daca pe soacra o vedeam foarte rar copiii mei aveau foarte putina atentie din partea ei. Insa imi dau seama acum dupa ani, ca ai mei copii au avut mare noroc ca nu au stat cu ea: nepoatele ei favorite au ajuns niste obeze, lenese si niste alintate. 

Acum imi plinge soacra la telefon ca nu vin nepoatele sa o vada si ca sa-i trimit eu nepotii si eu nu vreau. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie imi place de soacra'mea ca se ocupa "intelecual" de copii; ii alinta si e stricta in acelasi timp. ca sa nu mai repet ca socra'miu intervine imediat in caz de obraznicie.

spre exemplu cu nepoatele merge la biblioteca si aleg carti, pe perioada examenelor le invata tot felul de metode de invatare, pe cea mare (care are 10ani) a ajutat-o la diferite proiecte de scoala...; participa la activitatile nepoatelor (fac dans si canta la un instrument), le mai duc si la activitatile extra.

pe cand pe baieti si uita sa ii intrebe ce au facut la teste, cum e cu carnetul de note... in 3ani au venit sa ii vada o singura data la un meci de fotbal si asta pt ca era in orasul lor (cred). noi locuim la 25km de ei, nepoatele la 10km.

 

pt vacanta asta eu i-am intrebat pt sapt trecuta daca o vor pe Lea 3zile (puteam sa o pun la cresa), fratii fiind in vacanta cu ceilalti bunici.  si colegul pt inca 3zile sapt asta pt toti 3, tot cu gandul ca asa au ocazia sa se cunoasca pe bune intre ei. ce au facut socrii? au invitat si nepoatele, sa nu cumva sa le vexeze parintii. invers nu s-a intamplat niciodata: fetele sa fie la ei si sa ii sune pe baieti sa se distreze impreuna...

 

va promit ca ma opresc aici cu plangerile  [:D]  .

voi face ca Antmil: daca ei cer sa ii aiba, n-o sa zic nu. altfel, nu ii mai solicit niciodata sa ii tina cateva zile pe an. si daca situatia va fi ca in cazul lui Mik, sa se trezeasca abia peste ani ca vor ca nepotii sa le deschida usa, o sa fac ca ea: nu caci va fi prea tarziu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello girls,

 

Suntem si noi in formatie completa :). Au sosit cucuietele sambata seara.

 

Joi incepe scoala si ma seaca groaznic. Iarasi fugim ca nebunii in coace si-n colo.

Trebuie sa ii gasesc la a mica un curs de baby gym. Deocamdata nici nu am chef sa caut :)).

 

Cu bunicii, eu am noroc de bunici doritori sa le ia. Pacat ca sunt asa de departe. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lea, plinge-te ca face bine.  [:)]

A avut si soacra-mea copiii mei un pic vara asta (lasati de tac'su, nu de mine) si una din cumnate s-a grabit sa-si lase si ea copilu'. Asa de-a dracului, ca in rest, n-are nevoie. Si trebusoara e sistematica. Eu nu mai spun nimic ca nu merita nici unele. 

Singura data cind am socilitat so-acra sa vina sa ma ajute cu copii ca aveam un picior in ghips s-a grabit cealalata cumnata sa-i dea de lucru ca sa nu mai poata pleca. DE-a dracului.

 

Coca, si eu sunt pregatita sa fug colo-colo si o sa mai dureze citiva ani.  [:)]

De trei ani unt taxi de dus la scoala si trebusoara asta o sa mai dureze inca 4 ani. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu va mai spun, ca cumnata'miu, ala de-si plaseaza permanent, gratuit si peste tot copilele, isi permite sa ne spuna (in gluma cica) ca facem "esclavaj modern" cu vara'mea (care e venita ca fille au pair, e platita, are masina la dispozitie, am inscris-o si a mers la curs de franceza 2zile 1/2 pe sapt. din sept incepe alt curs)... si ca ei n-ar putea sa-si lase copilele undeva timp de 2sapt. - asta cand a fost gaza in vacanta in Rom asta primavara, daca va mai amintiti. dar sa le lase 1-2zile pe sapt la socrii cand ei sunt ocupati cu sportul, weekend-uri, la fel tot pt sportul lor, e normal. si nu, nu sunt sportivi profesionisti

 

ca sa nu va mai povestesc ca am fost impreuna in vacanta (de fapt am fost in acelasi loc caci noi ne-am ocupat singuri, nu ne-am facut program cu ei) si in fiecare zi isi lasau fetele la mini-club-ul din camping ca ei sa se dea cu bicicleta sau sa inoate;

nepoata mica a facut insolatie, 3 zile a fost bolnava mititica si intr-o dupa-amiaza cand noi aveam program de leneveala prin camping au adus-o la noi, chipurile sa se joace cu Lea, ca ei sa poata sa mearga la alergat. cum frate sa-ti lasi copilul bolnav, cu febra, pe la altii, ca tu sa mergi la alergat??? si au mai fost tentative insa colegul le-a taiat-o din scurt; i-a zis lui frate'su ca el nu face baby-sitting  [:D]

si ma uitam la copilele lor, bai frate, niciodata nu comentau, nu le-am vazut dand ochii peste cap, tot timpul multumite de tot. si i-am spus colegului, ca am impresia ca cu cat te ocupi mai putin de ei si ii balansezi in stg si dreapta ca tu sa poti profita de viata ta, cu atat sunt mai fericiti si multumiti copiii si totul merge struna  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello voua, pe la noi iar canicula. Am inceput sa-mi pun o palarie de soare in geanta, ptr ca la 17.00, cand ies eu cateodata, frige tot. Ieri am luat si 2 pizza si simteam ca fierb.

Cunosc si eu genul asta de socrii, dar m-am resemnat. Dragoste cu de-a sila nu se poate si, vorba lui Mik, mai bine ma straduiesc eu singura decat sa repar ce au stricat altii. [alcool]

Alex mai are cateva pag si termina caietul 2 de teme de vacanta, caietul 3 ramane in aer. Oricum a fost mult prea mult. Trebuie sa merg sa o reinscriu la inot si la engleza.

Sapt asta vreau sa iau ardei de copt sa termin zacusca de vinete si apoi sa fac si o zacusca de ardei. Apoi am sa continui cu balconul. [il] [fri] Vara asta n-am pus decat o dulceata de visine si castraveti la murat, in rest pauza. [:I]

Eu m-as muta si maine la casa, sa am o curticica cu verdeata unde sa stau la umbra. [ventilator] undeva intre 130-150mp ar fi perfect. [flo2] [biz] [panda]  Si atunci mi-as lua si pisica si catel. [flo2]

Bafta celor care incep scoala.

Noi mai avem 2sapt de vacanta. [il]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, naspa rau cu caietele de vacanta. Pe de alta parte, si Maya a lucrat la mate cu tata, cat a fost la ei si acum repetam cuvintele ce le-a invatat la scoala. Asta inseamna cam 15 min de dictare pe zi.

Dar na, mi s epare naspa cand e impus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ouf Dana, ce de teme... voi nu va "opriti" niciodata.

la scoala aici nu le dau nimic nimic pt vacanta (sau cateva foi, cu specificatia clara ca nu sunt obligati sa le faca); parca nici asa nu e bine, zic eu.

cred ca prima luna de scoala aici e sa le reaminteasca ce au invatat anul precedent; habar n-am daca sunt copii care fac ceva exercitii pe perioada vacantei.

cand gaza va incepe scoala, intentionez sa n-o las asa pe tanjeala, sa nu faca chiar nimic (citit, dictari usoare, calcule...)

 

va pun o poza de weekend-ul asta cu vampirelul meu + ta'su ; isi pusese si ea ochelarii de soare pe cap, la fel ca el  [:)]

 

post-128134-0-82995300-1472553958_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la mine...am venit de la Otello seara la miezul noptii. A fost o buna readucere aminte de cine cleveteste, unelteste, apleaca urechea si fac decizii fara gindit prea mult derivate din emotii, nu intelect...sexul "tare" sau sexul "slab" :) :) :) :) Si, normal, sice plateste pretul pentru asa comportanemnt. Una peste alta, muzica si vocile, sublime:) :) :) 

 

Dulce foc vampirita!

 

Lea, socrii pe voi va vad ca fiind pe picioarele vostre si ca faceti o treaba exceptionala cu proprii copii. Ei nu vad ca ar avea loc in formarea, educarea si in general ajutorarea voastra. Daca nu lasi sa se inteleaga ca ai nevoie de ajutor, nu ti se acorda...eu asta nu am priceput-o de foarte mult timp. Soacra mi-a spus-o dupa ani de zile ca admira foarte mult felul in care mi-am crescut copiii si ca nu ar fia avut nimic de adaugat sau schimbat. Ca atare, nu s-a bagat pentru ca s-a simitit inutila. Si asta este mecanismul familiilor mari. Mama pe de alta parte va oferi sfat, ajutor, bagat in seama constant daca vreau sau nu vreau :) :) :) Nici o extrema nu-i buna.

 

Unii acorda mai multa atentie pina la sufocare, altii stau deoparte. Cum o dai, nu pica bine daca nu explici exact de ce ai nevoie si in ce conditii. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...