Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

 

Cel mic a inceput scoala azi...m-am uitat la el si mi se pare asa de mare (inalt) dar asa de mic (copilaros). Asa de matur (echilibrat)si asa de imatur (verde si lipsit de experienta). E o virsta a contrastelor care ma bulverseaza uneori ca mama...pendulez  intre "ce mari sint" si "ce mici sint". Stiu, am luat-o razna cum vine toamna  [:)]  [:)]  [:)]

mult success in noul an! in ce clasa e?

 

baiatul de la colegiu ce face, cum ii merge? tu te-ai mai obisnuit fara el?

 

scuza-ma, dar stau prost cu memoria de nume si nu-mi amintesc numele lor daca I-ai mentionat.

 

te admir pt rabdarea de a antrena cateii ...ce virsta au?

 

pe Pepper daca l-as lasa liber noapte prin casa ar latra la tot ce misca pe afara.

 

era sa-l uitam o data , dormea pe canapéa cu noi la tv. si sta pe o patura cu negru si alb...pur si simplu nu l-am vazut cand am mers la culcare...

noroc ca m-a trimis W sa-i iau apa de la bucatarie si cand am trecut pe langa canapea...am vazut 2 ochisori care ma urmareau...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello, ladies! Revin si eu la 1 sept, odata cu toamna.

 

Am citit de copii mai mici si mai mari, de animalute iubite si rasfatate si m-am pus la curent cu ce s-a mai intamplat de cand n-am mai intrat.

 

Vad ca majoritatea v-ati intors din vacanta si in unele locuri a si inceput scoala. Greu, frate, greu s-o iei de la inceput cu trezit si alergat la scoala si activitati. Nici nu vreau sa ma gandesc inca!

 

Noi incepem pe 8 si 12.09, cea mica mai intai, motiv de suparare, evident,ca ce, ea-i mai fraiera?! Fetele incep cls 6 si 9, respectiv.

 

A fost o vara f aglomerata, in special pt faptul ca fetele au avut 2.5 luni de vacanta, pe cand noi doar 10 zile... Tata, care ma ajuta de obicei cu ele, a plecat in tara peste vara, asa ca a fost dificil: munca, gatit, ingrijit caine, entertaining pt fete, iar munca, munca etc etc.

 

Insa, Doamne Ajuta, ne-am descurcat si suntem back on track, acum ca s-a intors ajutorul:) 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toata lumea e in grafice cu scoala...greu cu (re)intrarea in rutina. Pe de o parte imi place, ca stiu la ce ma astept in fiecare zi, pe de alta parte stiu ca incepe sesiunea de plingeri si probleme.

 

Michelle, cel mare s-a reacomodat imediat la scoala...lui ii place sa stea acolo ca nu il "controleaza" nimeni cind vine, cind pleaca, cind se scoala, cind maninca...e rebel asa de felul lui. Era necajit ieri ca i-au refuzat un internship pentru ca are peste limita de credite pentru GPA-ul pe care il are el...este sub GPA-ul ingaduit de college sa ia peste 18 credite cu 0.02 (el vroia sa ia 22 de credite). A facut petitie sa il reconsidere...normal ca i-am spus ca atunci cind il atentionam cu GPA, imi flutura o teorie cum ca nu conteaza freshman year...na...conteaza. Stiu ca trebuia sa ma abtin, stiu si imi pun cenusa in cap!

 

Cel mic intra in clasa 11a...clasa nasoala unde conteazala maxim GPA si vin SAT si ACT peste noi de-a valma. uf!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe strada mea in martie s-a pus o casa la vinzare cu 410k, a avut atitia solicitari ca au vindut-o cu 510k.

 

noii proprietari au bagat apox 150k sa o remodeleze si cei drept ca au facut-o f frumos...si au vindut-o luna asta cu 900k.

 

 

asta profit in citeva luni!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu-mi vine sa cred ca incepe scoala!

Mie imi place toamna si m-as bucura de ea daca n-ar veni scoala...

 

Si ca un facut, in loc sa am timp sa ma pregatesc psihic, saptamana viitoare o sa fie infernal de grea.

Nu numai ca am de munca foarte mult in fiecare zi, dar in weekend merg la un congres, de vineri pana duminica. Cumva, sambata trebuie sa ma fofilez de acolo ca sa merg sa sustin un workshop la Bucuresti.

on top of everything vine si barbati-miu acasa in acelasi weekend!!

Vai de sufletelul meu :))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toata lumea e in grafice cu scoala...greu cu (re)intrarea in rutina. Pe de o parte imi place, ca stiu la ce ma astept in fiecare zi, pe de alta parte stiu ca incepe sesiunea de plingeri si probleme.

 

Michelle, cel mare s-a reacomodat imediat la scoala...lui ii place sa stea acolo ca nu il "controleaza" nimeni cind vine, cind pleaca, cind se scoala, cind maninca...e rebel asa de felul lui. Era necajit ieri ca i-au refuzat un internship pentru ca are peste limita de credite pentru GPA-ul pe care il are el...este sub GPA-ul ingaduit de college sa ia peste 18 credite cu 0.02 (el vroia sa ia 22 de credite). A facut petitie sa il reconsidere...normal ca i-am spus ca atunci cind il atentionam cu GPA, imi flutura o teorie cum ca nu conteaza freshman year...na...conteaza. Stiu ca trebuia sa ma abtin, stiu si imi pun cenusa in cap!

 

Cel mic intra in clasa 11a...clasa nasoala unde conteazala maxim GPA si vin SAT si ACT peste noi de-a valma. uf!

asa e , conteaza clasa a 11-a , al meu a fluturat-o pana la sfarsit, a avut un rezultat foarte bun , surprinzator pentru cat nu si-a dat silinta  si tot nu ii pasa.   o trage acum la colegiu cum tragi caruta  pe nisip adica "termin scoala cand vreau eu". pe noi ne  intereseaza sa termine studiile superioare ca dupa aia poate sa faca ce vrea el! 

 

conteaza foarte mult si ce vrea sa faca copilul nu doar dorintele parintilor iar unii copii nu rezoneaza deloc cu dorintele!    eu una  imi doresc foarte mult ca ai mei copii sa fie foarte confidenti cu ceea ce vor ei de la viata nu cu ce vreau eu de la ei, asa ca am ajuns la un compromis.  termina scoala in ritmul pe care il vrea el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bafta la toti scolarii si studentii !

 

Si la mine au inceput complet scoala care la gimnaziu, care la liceu, care la facultate. Din fericire cel mare e complet autonom, n-am decit grija sa fac "treaba de mama" : gatit, spalat, calcat, tinut de mina si sustinut moral. Pe cel mijlociu il vehiculez eu la scoala, ceam mica se duce cu autobuzul. 

 

Anais, nu, n-am facut muzica la viata mea mai mult decit era la scoala. Da' incerc. De luni ma duc la cor.  [fri]

 

Am gasit un articol fain, du dedicatie pentru mamicile active : 

http://madame.lefigaro.fr/enfants/les-enfants-des-meres-actives-reussissent-ils-mieux-180716-115426

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am inceput scoala ieri. Puiu mic e la gradi :). Nu are nicio problema, ii place de numa. Abia imi zice pa cand plec.

Faza naspa e ca educatoarea este noua si in plus a atacat noul an scolar cu un concediu medical de 2 sapt. Din fericire au o inlocuitoare f simpatica.

 

Mik, imi placu articolul. Deculpabilizeaza.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...