Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cioc, cioc, cioc ...

 

Buna de dupa amiaza dragele mele ...buna de dupa amiaza de pe terasa personala. Asteptam nu stiu ce furtuna tropicala, sa ne ploua si sa ne bata vantul.

 

M-am intors miercuri seara dintr-o vacanta de vis, pur romaneasca ...nu pot sa exprim cat de bine imi face mie Romania, cu mizeria, cainii, agitatia, agresivitatea si mai ales oamenii mei de acolo. Nu imi trebuie nimic, nici o alta destinatie ...

 

Am fost la Neamt, am vazut oameni dragi, trei generatii ale familiei mele ...mama si ai ei, copiii lor, adica verii mei si copiii nostri ...si timp de o saptamana ne-am separat pe generatii si ne-am intalnit zilnic, si am povestit si ras si barfit si impuns, ne-m dat ochii peste cap si ne-am imbratisat la plecare si am plans like there is no tomorrow.

Petrecerea matusii mele de 80 de ani a fost un balamuc placut, plin de oameni batrani si amintirile lor, agitat, galagios, pupacios, lacramicios.

Atat de multa lume calda sufletului meu am vazut acolo, incat nu am ajuns nici anul asta sa vizitez Iasiul si nu imi pare rau ...Iasiul o sa ramana acolo forever, oamenii astia nu stiu cat timp mai au in fatza.

 

Tare frumoasa familie mai am ...sunt atat de mandra de asta. Cum de am reusit toti sa simtim la fel, sa apreciem legaturile astea, sa nu cerem nimic unul de la altul si totusi sa daruim atat de mult. Stiu sigur ca asta vine de la generatia 1, adica cei imbatraniti acum, care se misca incet dar rad la fel de tare, care ne dau sfaturi ca in copilarie si noi dam ochii peste cap tot ca atunci, care la plecare ne-au urat la toti, noua, copiilor lor acum adulti , sa pastram traditia mai departe, sa nu ne uitam, saramanem in contact ca prea suntem imprastiati prin lume si sa ne vedem in fiecare an.

 

Imi doresc ca nimic sa nu se schimbe pentru nimeni ...nu ii vreau mai tineri, mai energici, mai sanatosi ...ii vreau asa ca acum, sa ramana pe loc si noi sa venim in fiecare an sa ii vedem.

 

Impresionant a fost nu ca noi am plans la despartire ci ca copiii nostri nu se mai dadeau dusi ...sunt verii de gradul 2 din UK, din USA, din Luxembourg, din Romania si s-au inteles atat de bine incat despratirea le-a stors lacrimi.

 

Imi dau seama ce ideal suna ce va povestesc ... Sa nu credeti ca nu ne tachinam, nu ne enervam, nu ne certam si nu ne enervam unii pe altii ...dar ne vedem rar si de departe si vreau sa cred ca Piatra Neamt o sa ramana locul familiei noastre si ca noi cei imprastiati o sa revenim mereu acolo pentru intalnirea generatiilor.

 

Dupa Neamt, am plecat cu fetele intr-un circuit prin Ardeal ...de care va povestesc mai tarziu ca acum trebuie sa ma duc cu Alex sa ii iau crampoane de fotbal si blugi pt scoala, scoala care incepe la noi miercuri ...deci da, ne pregatim de clasa a 6 a si a 5 a ...damn !!!

 

Revin ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata gagici.

 

Buflea ma bucur ca ai revenit. Ti-am simtit lipsa.

 

Intrebare pentru fetele cu pisici: cita mincare uda si cita mincare uscata le dati intr-o zi si ce brand?

 

Noi sintem confuzati ca proprietara de la care l-am luat a zis sa-i dam 2 pliculete de mincare umeda si la dispozitie mincare uscata cit cuprinde. Doctorul a zis ca mincarea umeda e ca fast food, sa ii dam o data la 2 zile, in rest numai minacare uscata. Lui Mishka nu ii place mincarea uscata prea tare, dar e inebunit dupa aia umeda. Nici apa nu bea prea mult. Sa-i cumpar fintina de aia de baut apa? Unde tineti apa? La un loc cu mincarea? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mishka e bolnavior. Noi am vazut ca stranuta des, defapt am scris si aici, dar de curind parca si respira mai zgomotos si ochii erau aposi. In rest era extrem de jucaus. L-am dus la doctor ieri si cica are viroza, ii dam un atibiotic. Tot ieri i-am dat pe piele si cu solutia aia anti-viermi. Se da dupa cap, dar mi se pare tare greu sa-i gasesc pielea, ca trebuie dat pe piele, nu pe blana. Voi cum procedati?

 

Apoi alta intrebare: voi le dati carne cruda? Ce ma sfatuiti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mishka e bolnavior. Noi am vazut ca stranuta des, defapt am scris si aici, dar de curind parca si respira mai zgomotos si ochii erau aposi. In rest era extrem de jucaus. L-am dus la doctor ieri si cica are viroza, ii dam un atibiotic. Tot ieri i-am dat pe piele si cu solutia aia anti-viermi. Se da dupa cap, dar mi se pare tare greu sa-i gasesc pielea, ca trebuie dat pe piele, nu pe blana. Voi cum procedati?

 

Apoi alta intrebare: voi le dati carne cruda? Ce ma sfatuiti?

Sănătate!

 

Doctorul ii da pisicii mele un fel de pasta, i-o baga pe gat, pentru paraziții intestinali. Soluția care se aplica pe piele eu știam ca e pentru paraziți externi, gen purici, căpușe.  Pisica mea sta în casa și pe balcon, nu primește asa ceva. Pisicul tău merge în gradina?

 

Eu ii dau din cind în cind carne cruda, câteodată maninca, alteori nu. Pisica mea e sclifosita la mincare, mănâncă numai de la Shesir, ton cu aloe Vera  [bib], asta e mincare umeda, jumate de cutie dimineață,  jumate seara. Cind mai vrea, mai primeste. Cutiile șint mici, de 85 g.

 

Mincare uscata are tot timpul la dispoziție,  ii dau de la Almo Nature.  Maninca mai mult noapte din ea, o aud cind ronțăie.  

 

Ma înnebunește cu snack urile de la wiskas și Felix,  miorlai e cit o tine gura sa i dau  [:)]  [soricel] .

Mâncarea umeda e foarte buna, are apa în ea și e foarte bine ca maninca. Cea uscata cică e buna pentru dinți ca i curata de tartru însă trebuie să bea multa apa, ceea ce pisicile nu prea fac.

 

Eu as încerca să i dau de amândouă felurile, și uscata și umeda.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...