Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Si acum sa va spun buna de dimineata din pat. Este Labor Day si suntem liberi, ce bine ne prinde ...

 

Continui cu povestiri din concediul meu si daca apuc, va pun si poze ...

 

Am venit de la Nemt intr-o sambata si duminica am plecat cu fetele mele in circuit. Numai noi trei , ce rasfat. Inainte sa va spun pe unde am fost, vreau sa va marturisesc ce bine mi-a fost o saptamana singura, numai eu cu ele, fara sa am grija nimanui, a copiilor, a barbatului, fara sa tin cont de parerea nimanui, fara sa ma intereseze daca toata lumea a mancat, daca toata lumea are fun, daca cei din jur se simt bine, fara sa trebuiasca sa ma comport intr-un anume fel din respect pentru altii... Aproape ca ma simt vinovata pentru asta, ca vorba aia, dictionarul spune ca trebuie sa te simti perfect in si cu familia, chestie pentru care chiar militez ...dar ce bine e sa fii iar singur si liber si sa nu-ti pese decat de tine si nevoile tale.

 

Am plecat initial spre Cheia, unde prietena mea are o casa de vacanta. Multe amintiri m-au rascolit acolo ...Casa asta a fost terminata cand m-am casatorit eu si sambata de sambata eram aolo ...fugeam toti 6 din Bucresti (noi 3 si barbatii nostri ca nu aveam copii pe vremea aceea) si ingrijeam casa aia de parca ar fi fost a noastra ...am gasit o masa rosie de plastic si scaunele ei, pmi-am gasit bradul pe care l-am plantat odata de Paste, am gasit si bradul barbatului luat cu tot cu radacina din padure si replantat in curte ...erau mari acum, mai inalti ca mine dar era acolo.

 

Apoi am jucat doua zile canasta si rummy, exact ca acum 20 de ani ...pana la 2 noaptea, comentant, castigand, pierzand, mormaind, band Vermut si ...fumand. Da, sa nu ma certati, am fumat like there is no tommorow, pentru ca se fumeaza mult in Romania, pentru ca lumea din jururl meu fumeaza si pentru ca asa faceam acum 20 de ani.

 

In alea doua zile am vizitat barajul Paltinul care mi s-a parut foarte curat i culmea neaglomerat, lacul verde frumos, iarba cosita, zona culmea, foarte curata desi era weekend si multa lume era iesita in stil romanesc la un mic si o baie in lac.

 

Dupa Cheia am plecat, via Brasov, spre Sighisoara ... care nu m-a impresionat. Nu spun ca a fot urat, a fost doar foarte mica si inghesuita si parca mi-a contrastat cu izbucnirile civilizatiei secolului 21, care s-au infiltrat pe stradutle pietruite si printre cladirile cetatii. Nu merita de stat mai mult de o noapte in Sighisoara si nici nimic mare lucru de facut. Am vizitat centrul, am ucat in cetate,  am fost pana sus in cimitir si apoi ne-am tot mutat dintr-o terasa in alta si cam atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 992
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

In alta ordine de idei, eu am un genunchi damblagit. Acu 100 de ani mi l-am facut praf, s-au rupt tendoanele si ligamentele, am stat in spital o groaza, apoi ghips apoi recuperare, etc. Dupa asta nu am avut nici o problema cu el pina nu demult cind a inceput sa ma doara, fara sa ma fi lovit, sau sa-l fi fortat. De citeva zile ma tot dau cu voltarol, vad ca azi e mai bine, dar efectiv zilele trecute de-abia mergeam. M-am programat la doctor, sa vad poate pot face ceva tratament de mentenanta, sper ca nu e ceva grav. Asta imi mai lipsea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, mea culpa, am uitat sa te felicit pt pisicul absolut bestial pe care il ai! Doamne, nu ma mir ca esti absolut indragostita de el [il]  [il]  [il] . Imi vine sa-l iau acasa, da acasa, acolo unde eu nu pot avea matze, ca s-a descoperit ca fii-mea aia mare e alergica:( Am fost cu totii (dar mai ales ea) in denial vreo 2 ani!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In drum spre Sighisoara, am fost la Cetatea Rupea ... superba, mare, medievala, bine restaurata, bine intretinuta, peisaje de vis ...

 

Ca punct negative, toate cetatile pe care le-am vazut, inclusive in Sighisoara, nu au un istoric, o placa cu povestea cetatii ... un ghid, un pliant ... ne-am dus acolo, am vazut-o fara nici o informatie - la ce a folosit,  camerele cetatii sunt toate goale ... niste incaperi de piatra - la ce foloseau, cum dormeau, unde gateau, unde depozitau mancarea, cum se aparau ...sa te bage cumva in atmosfera aia medievala, sa simti cum traiau oamenii .

 

Din Sighisoara am ajuns in Sibiu ...am stat intr-o pensiune pe strada pietonala, am prins festivalul medieval care, din motive politice (???) s-a mutat de la Sighisoara la Sibiu, am mancat pogaci (mamaaaa, ce bunatate caloric), aici la Sibiu am descoperit si restaurantul La Placinte unde am  mai fost apoi de 2 ori in Bucuresti ... superb Sibiul.

 

Din Sibiu, am plecat spre Alba Iulia ...pe drum ne-am oprit la biserica fortificata Calnic - iar, foarte frumos, bine intretinuta, iarba taiata, flori dar nimic din trecutul cetatii - la ce a folosit, cand se refugia lumea in cetate ...nimic.

 

Alba Iulia m-a impresionat cel mai tare ... in primul rand am stat intr-un apartament inchiriat, mobilat exact ca in copilaria mea, biblioteca, covoarele, baia ...situat  langa cetate, intr-un bloc pur communist. Habar nu aveti cat a putut sa imi placa ...mi-am imaginat cei doi copii care crescusera in apartamentul ala si care précis erau de varsta mea, jucandu-se in spatele blocului asa cum ma jucam eu, chemati la masa in bucataria aia, facandu-si lectii la birourile alea si uitandu-se la TV in sufragerie. Ma scuzati, dar sunt la vremea amintirilor din copilarie si pentru o noapte, m-am dus cu placere in trecut.

 

Cetatea din Alba Iulia mi-a placut cel mai mult ...nu stiu cine este primar acolo, dar este un manager de success si un om gospodar ... in ultimii 3 ani au escavat in jur si au descoperit o gramada de istorie, au marit-o, e imensa ... noi am cumparat un ghid pentru 2 ore care si-a meritat toti banii. Am vazut si schimbarea de garda, care este simpla si cam fasaita dar nu cred ca cu mult mai slaba ca cea din Londra. Una peste alta, in cetatea Alba Iulia ai ce face, exista infomatie, nu te uiti asa in gol la niste pereti de piatra, este mare, organizata foarte touristic ... kudos !

 

De la Alba am luat-o in jos, pe valea Oltului,  spre Curtea de Arges ... Iar, ce drum superb, ce peisaje ...

 

Am avut cazare intr-un varf de deal, la o pensiune draguta, de langa Vidraru ...ce credeti, toata pensiunea era ocupata in afara de pod, care era al nostru ... era ocupata de un mare grup de la IBM, fosti colegi de ai nostril, fosti manageri, fostul director general, toti fosti IBM-eri si toti plecati de acolo in prezent. Cand ne-am vazut, a rasunat valea aceea de tzipete ...spuneti voi, cat de posibil poate fi ca intr-un varf de munte, intr-o pensiune izolata, sa te vezi cu colegi de serviciu cu care nu te-ai mai vazut de 15 ani ? Ce gasca am putut face, ce de povesti vechi si noi, iar ce de amintiri ... grupul asta a ramas in contact si ies destul de des impreuna, venisera acolo ca sa faca nu stiu ce traseu de weekend ...am stat la povesti pana la 5 dimineata si la 10 cand ne-am trezit nu ne mai dadeam dusi ... [:)]

 

Curtea de Arges, capital Tarii Romanesti, nu m-a impresionat atat de tare ca Alba Iulia ...curtea domneasca, biserica lui Basarab, mormintele regilor sunt dragute ...dar iar, fara nici un fel de poveste scrisa, fara un pliant, fara o placa de istorie ...te duci, vezi niste morminte cu niste nume de regi si iti faci un mental notice sa te uiti acasa pe Wikipedia sa vezi exact cine au fost astia, chestier pe care desigur nu o vei face niciodata.

In afara de zona asta domneasca, Curtea de Arges un oras mort, sarac, sarac, sarac, prafuit, plin de oameni amarati si multi tigani.

 

Ne-am intors in Bucuresti dupa fix o saptamana ...si in ultmele doua zile ramase, am luat-o de la capat cu vizitele, carciumile ...

 

Cum sa nu imi placa in Romania ? Este locul unde primesc atat de multa atentie, unde toata lumea vrea sa ma vada, unde mi se indeplinesc toate dorintele pentru ca sunt "turistul American" [:)] , unde ma vad cu oameni dragi, unde uit de viata de zi cu zi, eu pe a mea, ei pe a lor, unde depanam amintiri, unde avem ce vorbi pentru ca ne vedem rar, unde nu contez decat eu, unde plec cand vreau de acasa si vin cand vreau, unde nu am efectiv nici o grija ... e o iluzie, stiu ca e o iluzie ...dar sunt recunoscatoare celor care o intretin, pentru ca imi place sa o traiesc de fiecare data cand ajung acolo si imi place sa o regret cand plec.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, te cred pe cuvant ca e hipoalergenica, dar la cati bani am dat si voi mai da pe cainele asta al nostru, dorit cu ardoare de copii si uitat a 2-a zi de Craciun, nu mai dau bani si pe o matza, pe care cred ca mi-ar smotoci-o cainele (care de fapt e catzea) de nu s-ar vedea, la ce "iubitoare" de pisicile din cartier o vad...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca "simțiți" povestile mele, sunt scrise cu sinceritate si mult adevar.

 

O sa revin cu ce nu mi-a placut in Romania, ca sa fiu subiectiva pana la capăt.

 

O sa incerc sa pun si niște poze, alea in care arat cat de cat acceptabil (lol) si nu neapărat cele mai frumoase. Unele dintre ele le-am pus pe FB si mi-am dat pe spate colegii de serviciu.

 

Dupa ce termin cu relatările de vacanță, revin la voi ...caci am citit tot din urma si am vazut copii frumoși si animalele care va fac fericiți - ma scuzati, dar mai mult de atat nu pot scrie despre animale si asta din cauza mea nu dintr-a voastră :))

 

Despre ai mei copii, au recunoscut si mi-au multumit pentru o vara superba, iar românească. Nu as fi putut ever sa le ofer atata socializare si mobilitate aici. Pentru prima data si-au facut prieteni in cartier, au inceput sa mearga singuri prin oraș, au avut bani pe mana si de aici o suma de alte discutii, Alex s-a facut remarcat ca de obicei ...au invatat toate reclamele romanesti (mai ales una cu farmacia Catena care o canta si acum prin casa), toate melodiile in voga, stiu cuvintele lor, ...au invatat sa înjure (ce p...mea - de a trebuit sa ii impun varianta soft - ce pana mea ), s-au pasionat de un joc japonez foarte la moda in Romania - kendama - pe care deja l-am comandat aici pe amazon ...vor telefoane chinezești, unele de care are toata lumea in Romania si de care noi nu am auzit ...spuneti voi marca aia, ca eu nici nu o pot pronunta ...au invatat sa danseze brasoveanca, stiu si disprețuiesc manelele si concluzia lui Alex a fost urmatoarea :

 

3 lucruri imi plac in Romania: mancarea, peisajele naturale si fetele :)) ...spuneti voi, ce imi pot dori mai mult ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...