Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Entorsa genunchi?


Recommended Posts

Ma mir ca ai inteles cand vorbeam de vlezna :)))) asa e cand ma grabesc.

 

Nu stiu ce e Burovul.

Eu le spun pacientilor ca pot s aincerce cu Voltaren, nu strica, cat ajuta nu stiu, depinde de la pers la pers.

Sa porti fasa elastica e iar important. Te ajuta ca stabilizeaza articulatia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ma mir ca ai inteles cand vorbeam de vlezna :)))) asa e cand ma grabesc.

 

Nu stiu ce e Burovul.

Eu le spun pacientilor ca pot s aincerce cu Voltaren, nu strica, cat ajuta nu stiu, depinde de la pers la pers.

Sa porti fasa elastica e iar important. Te ajuta ca stabilizeaza articulatia.

 

burov era o "chestie" care se gasea pe vremea comunismului. se dizolva in apa si tineai zona afectata in lichidul respectiv.

iata din ce este compus:

"Acetat de aluminiu, (CH3C00)3 Al. Sare obținută prin tratarea hidroxidului de aluminiu cu acid acetic diluat. Se folosește ca mordant în vopsitorie, ca agent de impermeabilizare în industria textilă, iar soluția sa, în concentrație de circa 10%, e folosită în farmacie sub numele de soluție Burow (comprese cu rol antiinflamator)."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

burov era o "chestie" care se gasea pe vremea comunismului. se dizolva in apa si tineai zona afectata in lichidul respectiv.

iata din ce este compus:

"Acetat de aluminiu, (CH3C00)3 Al. Sare obținută prin tratarea hidroxidului de aluminiu cu acid acetic diluat. Se folosește ca mordant în vopsitorie, ca agent de impermeabilizare în industria textilă, iar soluția sa, în concentrație de circa 10%, e folosită în farmacie sub numele de soluție Burow (comprese cu rol antiinflamator)."

Si probabil ca era prea ieftin si prea eficient, si l-au scos.  [:-)))]  [:-)))]

Il stiu de pe vreme cand eram eu mica, tatal meu mai folosea, ca mai iesea la cate un fotbal cu colegii de serviciu si mai facea cate o entorsa din asta, si mereu se rezolva cu burovul asta. Cred ca s-a mai gasit si dupa 1990, nu stiu exact cand a disparut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Produsul nu se mai fabrica pentru ca era extrem de vechi, fara studii serioase, cu analize empirice. Costa mai mult decat orice profit punereA la punct de noi metode de analiza adecvate. In plus... era "foarte bun" ca nu aveam niciun alt produs mai bun.

Si acum ce produse mai bune avem? Tot felul de creme si unguente? Care anume?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...