Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii cu lotca pe garlițele Dunarii


Recommended Posts

Am vazut ieri un reportaj despre Olimp...vaiiii, e jale acolo...

Era asa, un vis, inainte de 89. Acum doar ruine si, ceea ce functioneaza, este execrabil. N-am vazut in viata mea astfel de conditii de cazare, nici in armata n-am avut asa ceva, nicaieri n-am vazut asa ceva. Si totusi, acolo in cateva hoteluri se cazeaza oameni, pe cel putin 30-40 euro/camera. In jurul hotelurilor peisajul e ca la Cernobal, stiti reportajele alea cu orasul parasit, ajuns ruina. Fix asa si la Olimp, in 2016.

E cumplit ce-i acolo. Era la mare pret statiunea inainte de '89. Banuiesc ca cele 3 hoteluri, considerate de lux atunci, Amfiteatru, Belvedere si Olimp (parca) sunt in paragina acum. :(((

Asta e rezultatul politicii de privatizare dezastruaose facute de statul roman, in care diversi trepadusi si "mari" afaceristi au cumparat hoteluri la pret de nimic, fara sa investeasca nimic mai apoi. 

Unii din acesti afaceristi sunt fratii aia cu sucurile frutti, Micula, Nicula... au 3 hoteluri in Mamaia grupul National-Patria-Unirea si vreo 7 in Neptun si Olimp. Alea din Mamaia merg ca vai de ele, au mai varuit de mantuiala, se vaita lumea ca frigiderele nu merg, ca li s-a stricat mancarea in ele, ca e o mizerie de nedescris. Iar cele din Neptun si Olimp sunt deja inchise, fiind nepractivcabile.

In alte locuri nu au reusit nici macar sa faca privatizarea la pachet. Au vandul undeva hotelul, si in alta parte restaurantul. Asa e la Modern. Hotelul a fost renovat si acum au facut ceva all inclusiv, conditii ok, si au fost nevoiti sa faca o constructie auxiliara in care sa bage restaurantul, intrucat vechiul restaurant avea alt prorietar care a binevoit sa il inchida.

Ca la nebuni. Si se mira ca nu vin turistii. Si atunci cresc preturile la hotelurile care mai functioneaza, pe principiul care mai vine pe litoralul romanesc sa-l tapam bine de tot, ca altadata poate nu-l mai prindem!

Uneori mi-e rusine ca traiesc aici, parca sunt oameni care vor dinadins sa distruga tot ce mai avem si noi pe aici. Nu stiu cum de toti au reusit cu turismul, numai noi nu!@!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 753
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ceva obiective de vizitat in Varsovia? Pleaca copiii cu bunicii in excursie cateva zile. N-am studiat inca nimic, o sa incep sa ma uit, mai studiaza si bunicii. Doar in capitala se duc.

am fost eu anul trecut, dar nu prea stiu ce i-ar interesa pe copii. centrul vechi e frumos, ruta regala, palatul prezidential - dar pentru mine cel mai impresionant a fost Uprising Museum, si toate detaliile triste legate de istorie - insa nu-s pentru copii.

 

au o gradina zoologica despre care am auzit ca-i faina (dar n-am ajuns la ea).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu mai indraznesc sa ma gandesc cum arata statiunile de pe litoral care imi erau atat de dragi pe vremuri... inainte de revolutie nu ma dadeam in vant dupa Mamaia sau Neptun, ci dupa Saturn, Venus, Jupiter, Cap Aurora.

 

In urma cu ceva ani buni (vreo 10, cred) am mai ajuns pentru o jumatate de zi in Venus. plaja era plina de alge care intrau in descompunere, iar in spatele meu era un hotel de 10 etaje dezafectat. deprimanta imagine! atunci am zis ca eu pe-acolo nu mai calc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai fost de cel putin 10 ani in partea aia de litoral deci nu imi pot da cu parerea.

 

Valeu, Otilia, asa frig e pe acolo? Parca v-as trimite putina canicula.

 

A venit si desktop-ul mult asteptat. [pk]  Este supra-ultra-mega excelent. Nu am destule cuvinte de lauda incepand cu aspectul exterior si terminand cu configuratia.

Sa fie cu noroc!

Pfui si jocurile alea merg ca unse, rezolutia si fps-urile sunt extraordinare si nu in ultimul rand, vai de silentios e!

 

Edit: ca sa va zic ca el de fapt nu a venit. L-am adus noi si are 15 kg.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...