Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii cu lotca pe garlițele Dunarii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 753
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mianna, mi-ai deochiat laptopul: de când ți-am zis ție zilele trecute că merge bine forumul, a început să meargă din ce în ce mai prost :). Acum nu mai pot cita. Adică apăs pe Citează și nu face nimic.

nu-s io de vina [:)]  de la bubuituri i se trage [:-)))]

 

la mine, cand (in sfarsit) se incarca pagina, merge normal. doar ca depinde daca are sau nu chef sa se incarce.

 

ieri, cand am zis ca am stat vreo 45 min ca sa ajung la link-ul cu poze din Norvegia, puteam deschide subforumul, puteam deschide topicul la ultima pagina, dar cand voiam sa trec la alta pagina n-o mai incarca, si-o luam iar de la inceput...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

trecand la lucruri serioase, ideea de a-mi face testament imi da si mie tarcoale; da' ashe, intr-un viitor nu foarte apropiat.

 

insa la mine e o situatie speciala. dupa ce se va duce mama, voi ramane singura. adica singura-singura, fara nimeni care sa aiba pretentii sa mosteneasca ceva (adica asa cred - o sa ma interesez eu la un moment dat ce rude ar putea mosteni, ca n-am decat niste nepoti ai unei matusi prin alianta si traiesc cu ideea ca ei n-au nicio legatura cu asta).

 

ei, presupun ca la mine un testament e musai, ca sa pot lasa bruma pe care-o am cuiva. sau un act de donatie. mai studiez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, dar de ce zici că testamentul nu are putere peste lege? În anumite limite poți dispune altfel decât împărțeala standard (dacă nu intri în cota rezervatară a unui moștenitor).

 

Pai de drepturile mostenitorilor rezervatari e vorba, adica fiecare are cote precise care nu pot fi incalcate, cu alte cuvinte degeaba vrei tu in testament sa faci altceva cu banii (averea ta). Acel destament se ataca si se anuleaza in instanta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mianna, mi-ai deochiat laptopul: de când ți-am zis ție zilele trecute că merge bine forumul, a început să meargă din ce în ce mai prost :). Acum nu mai pot cita. Adică apăs pe Citează și nu face nimic.

 

Eu patesc asa, uneori, numai de pe telefon. Pagina e " inghetata", nu pot edita, cita iar butonul ala din dreapta sus, cu notificari, subiecte active samd, nu merge.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, eu de aia intrebam de testament, cel putin aici legile-s clare iar testamentul nu are putere peste lege.

Am cateva motive pentru care si eu trebuie sa merg la un notar... [:)]

Asta stiam si eu ca testamentul nu are putere legala in Romania, adica degeaba il faci. Chiar nu inteleg de ce isi face lumea testament in Romania, ce rost are...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Quebec, situatia e asa: daca nu ti faci testamentul, averea nu ramane automat urmasilor, ci statului. Deci trebuie facut testament. Asta nu i problema, poti sa l faci si cu creionul pe o foaie de caiet. Daca il faci cu un martor, e mai bine. Daca il notariezi, e si mai bine, este verificat si autentificat. Daca nu il notariezi, ii va costa pe urmasi sa il autentifice. Informatiile le am de la barbata miu, care a facut aici studii juridice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...