Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii cu lotca pe garlițele Dunarii


Recommended Posts

Bună ziua!

 

Ioana, aici zice să pui puțină făină în apă, cea cu agent de creștere va fi puțin fizzy

http://cooking.stackexchange.com/questions/9648/how-can-i-check-if-my-flour-is-self-raising-or-plain

 

Tot Ioana, nu poți să-ți dezmoștenești total copilul decât dacă se constată legal că e nedemn pentru a moșteni (a săvârșit cu intenție infracțiuni împotriva ta). Altfel legea prevede că există o cotă rezervatară la care copilul are dreptul. Deci dacă tu faci testament în favoarea nepoților și le atingi copiilor această cotă rezervatară ei pot cere anularea testamentului.

 

Dar poți întocmi un contract de vânzare - cumpărare în timpul vieții cu clauză de întreținere a ta (contractul îl faci cu nepoții) și acela nu poate fi atacat. La masa succesorală nu va intra și bunul vândut, deci e ca și cum ți-ai dezmoștenit copiii.

 

Eu nu mă obișnuiesc cu ochelarii :(. Mă deranjează brațele, mă apasă în spatele urechilor și nu îi pot purta mult timp. Să mă duc cu ei la optician înapoi să mi-i ajusteze? Se poate face ceva? 

 

Mai trec mai târziu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 753
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dar poți întocmi un contract de vânzare - cumpărare în timpul vieții cu clauză de întreținere a ta (contractul îl faci cu nepoții) și acela nu poate fi atacat. La masa succesorală nu va intra și bunul vândut, deci e ca și cum ți-ai dezmoștenit copiii.

 

 

De ce  cu clauza de intretinere? Nu poti sa-l vinzi pur si simplu, eventual doar cu uzufruct viager?

 

 Să mă duc cu ei la optician înapoi să mi-i ajusteze? Se poate face ceva? 

 

 

Da, sigur ca se poate, mergi si spune-le ce te deranjeaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa se stie: am ras ieri niste scoici...o bunatate.

De cand au scris fetele prima oara ca au fost la carciuma aia, poftesc la scoici, iar aseara mi-am facut pofta. Si Tora a fost incantata, nici n-a putut sa biruie ditai portia. Eu am putut fara probleme sa termin tot-tot [:D] . Multumesc viviana, mianna...

 

 

post-13573-0-83148900-1470991850_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Păi eu nu vorbeam de uzufruct în sine, ci de contractul de vânzare - cumpărare cu drept de uzufruct, care la deschiderea moștenirii (obs: uzufructul nu mai există când se deschide moștenirea, pentru că uzufructuarul a murit) poate fi tratat ca o liberalitate excesivă. Liberalitățile excesive (adică actele care pot aduce atingere cotei rezervatare) pot fi reduse la dezbaterea succesiunii. 

 

Și o donație pe care o faci în timpul vieții poate fi o liberalitate excesivă, iar succesorii tăi pot cere aducerea bunului donat la masa succesorală, pe calea reducerii liberalităților excesive.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am înțeles ce ai spus prin faptul că bunul poate fi închiriat dacă e grevat de un uzufruct viager. Sau am înțeles eu greșit?

 

Poate fi vândută nuda proprietate, asta da. Dar nu văd cum se poate închiria nudul proprietar un apartament dacă e grevat de uzufruct viager. Că uzufructuarul are drept de folosință pe apartamentul respectiv, nu văd cum mai ”încape” un chiriaș acolo fără să afecteze dreptul de uzufruct.

 

Sau tu zici că uzufructuarul poate închiria el mai departe? Asta nu am auzit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...