Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii cu lotca pe garlițele Dunarii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 753
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello,

 

M-ati ametit cu uzufructul&co!  [:D] ( sora mea nu a avut copii cu sotul ei, e o altfel de problema aici) 

 

M-a mai ametit si Rufus cu poza lui! [:p] neaparat sa ajung si eu in Bucuresti sa ma duceti si pe mine la papa bun! 

 

Ma mai ameteste si copchilu` din dotare ca: where are we going today?!  [fri]  de cand s-a trezit asta repeta!!! 

 

M-a ametit si un solicitor de dimineata ca a venit la 8.30 [fal]  sa constate starea peretilor de la parter si mansarda ca vecinu` isi construieste un dormitor in plus si reface bucataria de la 0 si in caz de probleme in casa la noi el e bun de plata. 

 

Si ma mai ameteste si o ureche, aia dreapta, de m-a trezit azi noapte de durere si am luat un pumn de pastile sa ma lase sa dorm.  [alcool] Asta imi lipsea acum s-o dau pe otita&co. 

 

V-am ametit si pe voi acum cu ametelile mele. [batcap]  [:-)))]  

 

Sa termin cafeaua si sa vad ce fac azi. Eu deja am spalat 2 masini de rufe ca luni e sarbatoare si in weekend cautam sa plecam lelea pe la castele&co, ca nu am mai fost de mult, si sa nu raman fara chiloti curati! [:-)))]

 

Ah .. ma ameteste si soarele asta nebun, ca m-a zapacit de cap cat am intins rufele in gradina. Frige rau de la prima ora... si cica marti o sa avem 30 grade! Nu le astept!  [soricel]

 

Gata ameteala, nu si cafeaua! [cit]

 

Weekend frumos!  [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sau tu zici că uzufructuarul poate închiria el mai departe? Asta nu am auzit.

 

Da, de asta ziceam si nu, nici eu n-am auzit, dar se poate, am pus linkul mai sus. Ba se si poate ceda in favoarea altuia, fara ca nudul proprietar sa aiba ceva de zis.

Bineinteles, daca nu se specifica altfel in contract, adica daca nudul proprietar interzice asta in mod expres, iar uzufructuarul accepta).

 

N-am inteles ce ziceai cu libertatile alea, dar nu insist, decat daca nu consideri ca te bat la cap. Deci eu imi vand tie, nepot sau orice strain casa mea, desi am copii, cu uzufruct viager. Despre ce succesiune e vorba? Ca casa e vanduta...nu intra la o eventuala succesiune dupa moartea mea (daca mai am ceva bunuri...).

 

M-ati ametit cu uzufructul&co!  [:D] ( sora mea nu a avut copii cu sotul ei, e o altfel de problema aici) 

 

 

Strumph, nu numai copiii mostenesc conform legii.

Dar nu insist, sunt convins ca sora ta stie precis cum sta treaba. Eram doar curios...eu intotdeauna sunt curios pentru orice misca [:)]

(PS Nevasta mea e un pic exasperata de curiozitatea mea, nici eu nu gasesc explicatii la chestia asta, cred ca fara sa vreau dau si altora diverse impresii, mai ales ca nu exista un domeniu preferat la curiozitatea mea, si nici un interes concret).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, eu știu așa: chiar dacă donezi un bun sau îl vinzi cu anumite clauze (iar vânzarea pe care o faci e de fapt o donație mascată, adică cumpărătorul nu poate proba plata efectivă), după ce mori și se deschide succesiunea, succesorii pot cere readucerea acelui bun la masa succesorală, ca și cum nu l-ai înstrăinat, ca să întregească cota rezervatară (reducția se va aplica până la întregirea cotei, nu mai mult, așa am înțeles).

 

Procedura se cheamă reducțiunea liberalităților excesive: http://notariat-tineretului.net/dictionar-juridic-dex/reductiunea-liberalitatilor-excesive

Aici despre reducțiunea donațiilor: http://notariat-tineretului.net/dictionar-juridic-dex/reductiunea-donatiilor

 

Mulțam de informația cu uzufructuarul care poate închiria. Nu știam asta, mă gândeam că nu poate, el nefiind proprietar (dar dacă are uzul, înseamnă că poate dispune asupra acestui uz). Totuși vânzarea dreptului de uzufruct mi se pare o prostie, pentru că uzufructul ar trebui să se stingă în momentul morții uzufructuarului. Dacă înainte de moarte uzufructuarul vinde altei persoane, când se stinge dreptul de uzufruct? Când moare această terță persoană? Păi și ea poate vinde înainte de moartea ei și tot așa, nu se va mai stinge niciodată acel drept de uzufruct.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici poti lasa averea cui vrei tu  [:)] al meu are testament facut, asigurare de viata...eu nu am nimic facut, cine a vazut drac mort  [:D]

 

Dar stiu ca e o lege legata de mostenire...in cazul in care mergi la azil, trebuie sa le donezi lor casa si averea...daca vrei sa lasi mostenire copiilor, trebuie sa o faci cu cel putin 10 ani inainte de a merge la azil....complicat rau...socrii au facut de vreo 10 ani actele pt al meu si cumnata, ei mostenesc casa lor...o sa-l mai intreb o data cum este.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine arata scoicile alea...vreau si eu la anul  [fri]

 

Elvetienii au castigat 2 medalii de aur, la ciclism cu Cancellara (e a doua lui medalie olimpica, se retrage acum din competitii) si la canotaj (la baieti, 4)...canotorii spuneau ca s-au antrenat un an de zile, au lasat si serviciul pt asta...6-8 ore pe zi de antrenament...si-au propus sa castige medalia de aur, ratata la Londra...impresionant.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, eu știu așa: chiar dacă donezi un bun sau îl vinzi cu anumite clauze (iar vânzarea pe care o faci e de fapt o donație mascată, adică cumpărătorul nu poate proba plata efectivă), după ce mori și se deschide succesiunea, succesorii pot cere readucerea acelui bun la masa succesorală, ca și cum nu l-ai înstrăinat, ca să întregească cota rezervatară (reducția se va aplica până la întregirea cotei, nu mai mult, așa am înțeles).

 

 

Da, cu donatia stiam. Nu stiam (si nu scrie chiar negru pe alb) ca vanzarea cu drept de uzufruct ar putea intra la liberalitati excesive. Dar e bine de retinut, o sa ma informez.

 

 

 Totuși vânzarea dreptului de uzufruct mi se pare o prostie, pentru că uzufructul ar trebui să se stingă în momentul morții uzufructuarului. Dacă înainte de moarte uzufructuarul vinde altei persoane, când se stinge dreptul de uzufruct? Când moare această terță persoană? Păi și ea poate vinde înainte de moartea ei și tot așa, nu se va mai stinge niciodată acel drept de uzufruct.

 

Nu, aici e simplu: cand moare uzufructuarul, se stinge uzufructul. Cedarea uzufructului altei persoane nu este tot un uzufruct.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care vor să-și dezmoștenească copiii există o altă cale: poți vinde toate proprietățile încă din timpul vieții, stai cu chirie undeva, iar banii îi poți da cui vrei tu încă din timpul vieții :). Mă rog, e mai complicat, dar e o soluție :).

Dap, in timpul vietii faci ce vrei, dai ce bani vrei cui vrei. Sau vinzi apartamentul (contract v/c) nepotilor sau oricui altcuiva din familie. Donatie - nu, ca stiu ca poate fi atacata (nu stiu de ce, avand in vedere ca se face actul tot la notar, notarul constata ca respectiva persoana e in deplinatatea facultatilor mentale etc).

La mosteniri e problema, daca defunctul are depozite bancare, atunci si alea intra in masa succesorala, ca orice alte bunuri. Deci e bine sa dai in timpul vietii ce vrei sa dai si cui! [:D]

 

Dar de ce donatia poate fi atacata, spre deosebire de contractul de v/c? Pentru ca ai primit bunul respectiv gratis, ca n-ai dat bani pe el, precum la o vanzare?

 

Noi am avut o situatie cand am donat ceva cuiva... e vorba de o ruda prin alianta, careia i-a murit sotul, si ramasese in apartament cu soacra (care era sora bunicii, matusa noastra). Cand a murit si matusa, nora ei nu a putut mosteni direct partea de apartament a matusii, ei nu au avut copii, si atunci partea aia de apartament, legal revenea bunicii si unui urmas de la cealalta sora (un var de al lui mama). Solutia legala a fost ca fiecare din parti sa renunte la mostenire si apoi sa faca act de donatie persoanei respective (ne-a indrumat un notar). Ce era sa facem, sa-i luam pielea de pe ea ca sa rascumpere partea aia de apartament? Va dati seama ca nu se punea problema, era apartamentul matusii si unchiului meu, ei au stat acolo din '60 si ceva cu baiatul lor (cel care a murit, din pacate), ulterior a locuit cu ei si sotia baiatului, cea caruia i s-a donat o parte din apartament. Acum are tot apartamentul, locuieste acolo, ea a platit atunci doar taxele notariale.

Normal ca aici nu are cine ataca donatia, ca noi am facut-o (ma rog rudele mele), dar ca idee, uite in ce situatii poti sa ajungi in anumite conjuncturi. Daca oamenii "plecau" in ordinea fireasca, atunci ea mostenea direct, fara alte proceduri si n-ar fi stat la mana unor rude. Bine, cu noi nu a avut probleme de nici un fel, de la nici o ruda de a mea, toata lumea a fost de acord ca asta era solutia normala si corecta... dar putea fi altcineva ca ii putea face viata mai grea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Contractul de vânzare cumpărare cu drept de uzufruct viager poate intra la liberalități excesive dacă se cere în justiție (și se constată) că este o donație mascată.

 

Edit: Aici câteva considerații despre donațiile mascate:

http://lecturijuridice.blogspot.ro/2013/03/prezumtia-de-donatie-deghizata.html

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e racoare, dimineata 14°, cand am venit de la job erau 20...serverele tot au probleme, asa ca Outlook-ul merge din 2 in 3...deci nu putem lucra  [zirea]

 

Maine avem program casnic, iar duminica mergem pe barca prietenilor nostri...pe Bodensee, e lacul celor 3 tari : Elvetia, Austria si Germania...vor fi in jur de 30°, deci poate ne si balacim putin....seara mergem cu ei sa mancam intr-un oras din Germania, apoi revenim acasa.

 

Mai e putin pana miercuri..de-abia astept sa-mi strang copila in brate  [pk] copila care i-a pus maica-mii parul pe moate [zirea] nu mananca mai nimic, nu-i place nimic...zice singura ca nu e vina ei, pubertatea e de vina  [clo] se mai trezeste noaptea si merge la mama, sa vina sa ia insectul din camera  [:D] asa le spune la insecte.

 

Si mama a avut o indigestie, spunea ca o doare intestinul si nu are putere..dar nu a facut febra.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...