Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii cu lotca pe garlițele Dunarii


Recommended Posts

Dar stiu ca e o lege legata de mostenire...in cazul in care mergi la azil, trebuie sa le donezi lor casa si averea...daca vrei sa lasi mostenire copiilor, trebuie sa o faci cu cel putin 10 ani inainte de a merge la azil....complicat rau...socrii au facut de vreo 10 ani actele pt al meu si cumnata, ei mostenesc casa lor...o sa-l mai intreb o data cum este.

Referitor la partea cu rosu, cum adica? Donezi casa si averea, cui, azilului?? Cam nasol, probabil legea e facuta impotriva abuzurilor, in care copiii isi duc parintii cu forta la azil... Dar pe de alta parte, sunt sutiatii, boli (mai ales la batranete) care apar destul de brusc, sau ma rog, intr-un timp mai mic de 10 ani... 

Bunica-mea cat a fost internata intr-un camin, apartamentul in care a stat a fost inchiriat, banii din chirie au servit, alaturi de pensie, platii taxei lunare, a medicamentelor si ce-i mai trebuia acolo. Si chiar a fost bine tratata, nu a dus-o nimeni acolo sa scape de ea si sa-i ia casa. Si bunicul la fel - cu Alzheimer, stare fizica buna, dar nu mai stia ce face si pe unde merge, riscam sa ajunga pe strazi si sa nu-l mai gasim niciodata. Si chiar a fost un om onorabil,deosebit la viata lui, nu un om al strazii.... dar nah boala nu iarta pe nimeni :(( Si el a fost bine tratat, caci la fel, era camin cu conditii bune, privat (el a murit inaintea bunicii). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 753
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu, aici e simplu: cand moare uzufructuarul, se stinge uzufructul. Cedarea uzufructului altei persoane nu este tot un uzufruct.

Ai dreptate: nu poți vinde mai mult decât ai :). Dacă dreptul de uzufruct se întinde până la moartea ta, nu poți vinde mai încolo de ea.

 

Acum fug, că destul m-am întins cu divagațiile mele juridice (despre care îmi dau și eu cu părerea, că nu sunt în branșă).  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Contractul de vânzare cumpărare cu drept de uzufruct viager poate intra la liberalități excesive dacă se cere în justiție (și se constată) că este o donație mascată.

 

Edit: Aici câteva considerații despre donațiile mascate:

http://lecturijuridice.blogspot.ro/2013/03/prezumtia-de-donatie-deghizata.html

Intrebari - nu am studii in drept, dar e bine de stiut  [:)]

 

1. De principiu, de ce donatia poate fi atacata, spre deosebire de contractul de v/c? Pentru ca ai primit bunul respectiv gratis, ca n-ai dat bani pe el, precum la o vanzare?

2. Cine stabileste rezerva succesorala? Este un procent din toata masa succesorala?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marcia le tot poceste....cand era mica si vedea perechi ii intreba daca sunt maritati  [:D] daca nu erau, ii intreba de ce  [ph34r] curios copil am avut.

[:-)))]  [:-)))] Tare asta cu maritatii si de ce

E un lucru normal si comun pentru copiii ce vorbesc romaneste, alaturi de alta limba, dar nu locuiesc in Romania, pocesc unele cuvinte sau expresii  [:)]

E haios cum le potriveste Marcia

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara a plouat cu bulbuci. Noi am stat cuminti si am asteptat sa se opreasca - spre disperarea angajatilor, care ne anuntasera ca ei au concediu de azi, si ar fi vrut sa plece pe la 9.30 - 10. Eh, la 11 abia am plecat noi  [:)]  m-am simtit tare bine!  [pup]

 

Acum is in trenul Mangalia - Constanta. Am inteles ca soseaua e blocata, si oricum nu ma grabesc - e mai comod cu trenul decat cu microbuzul. E innorat, dar deocamdata nu ploua.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...