Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii cu lotca pe garlițele Dunarii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 753
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ella tu rezervi deja pt August anul viitor? Nu e cam repede? :)

Daca ajungeti in Maramu :), sa mergeți la cimitirul vesel de la Săpânța, e ceva unic. Si sa vedeți vilele oșenilor din Certeze. Poate ai auzit de Mândrie si beton. Acolo mai umbla osencele in port popular la biserica, au fustele alea scurte si crete. Sunt tare frumoase așa îmbrăcate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebari - nu am studii in drept, dar e bine de stiut  [:)]

 

1. De principiu, de ce donatia poate fi atacata, spre deosebire de contractul de v/c? Pentru ca ai primit bunul respectiv gratis, ca n-ai dat bani pe el, precum la o vanzare?

2. Cine stabileste rezerva succesorala? Este un procent din toata masa succesorala?

 

Donația poate fi atacată pentru că a diminuat fără contrapartidă bănească averea succesibilului (celui care este moștenit) și s-a intrat în rezerva succesorală. Dar din ce am citit și contractul de vânzare cumpărare poate fi atacat dacă se demonstrează că banii aferenți nu s-au încasat (adică a fost o donație mascată).

 

Rezerva succesorală este de jumătate din cât ai primi ca succesor dacă nu s-ar fi făcut donații sau testament. Deci dacă un defunct are o soție supraviețuitoare și un copil se calculează așa:

- soția are drept la 1/2 din toată averea comună ca parte a ei, care nu intră la moștenire

- din restul de 1/2 (care este averea celui decedat) soția mai are drept la 1/4

- copilul are drept la 3/4 din averea celui decedat.

 

Cota rezervatară în acest caz este de:

- 1/8 pentru soție

- 3/8 pentru copil

(aceste cote se calculează din cât era averea înainte de donație, contract de v/c)

 

Cam așa am înțeles eu că se calculează.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haha, fac si eu ca Mihaela, doamne ce aglomeratie!!!! Si s-a si racorit, deci toti turistii sunt in oras!!! Imi pare rau de lumea care n-are timp bun de plaja.

Apropo de aglomerație: am fost adineauri la optică să-mi regleze brațele la ochelari și era coada de la giratoriul de sus de pe Traian (cel de la Tribunal) în jos pe valea portului, pe la Vraja Mării și încă o bucată bună pe Elisabeta :D. Toată lumea pleca din portul Tomis. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, mersi de întrebare, pare mai bine. Adică clar i-a lărgit, mă apăsau prea mult și cred că nu se mai oxigena creierul  [:D] . Să vedem cum îi simt după o oră - două de purtat.

 

Deocamdată ochiul nu e obișnuit cu dioptria, asta simt. Dar pe de altă parte îmi dau seama că nu îi am la ochi când citesc ceva scris mai mic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela tot tineam sa-ti spun, ramele ochelarilor tai sunt moderne, exact ce se poarta.

 

Cand am fost sa imi inlocuiesc pierdutii, primele rame prezentate au fost de genul alor tale.

 

Numai ca la stilul meu de neglijenta ramele actuale se potrivesc mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...