Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguinii cu lotca pe garlițele Dunarii


Recommended Posts

Bună ziua și de la mine!

 

Miha, Enisala e un loc special, totdeauna am zis că acolo ești ca în altă lume, mai veche :). Îmi pare rău de ploaia de la Vulcanii Noroioși, nici noi n-am ajuns și plănuim să mergem într-o fugă scurtă de două zile.

 

Eu tot aglomerată cu serviciul, azi au plecat ultimii musafiri. Din perlele fetelor prietenilor care au venit la noi:

- Cea mare, de 15 ani, povestindu-ne de Sia ne-a zis: ”Dar voi știți că Sia e bătrână? Are 40 de ani!” Noi ne prăpădeam de râs  [:-)))]  [:-)))]  , toate doamnele de la masă din momentul ăla aveam 40 de ani sau peste :).

- Cea mică, de 7 ani, a observat că eu și R. al meu nu avem verighete și ne-a întrebat: ”Dar voi nu sunteți mariați? De ce nu sunteți mariați?” (v-am zis că mai amestecă româna cu franceza, mariee fiind în franceză). Al meu a rămas interzis, a spus că până și copiii de 7 ani au ajuns să îl întrebe de ce nu ne-am căsătorit  [:-)))]  [:-)))] . 

 

Mai trec pe aici. O zi frumoasă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 753
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

M-am intors de la spital. Am internat-o pe socrela. Spitalul de nefrologie a fost modernizat cu fonduri europene. Arata chiar OK. Dr la care e ea e extraordinara, asistentele si infirmierele s-au purtat impecabil cu ea. Pana acum totul bine.

 

[:)] Toti cei care se interneaza platesc o taxa de confort hotelier. Socrela a platit  70 de lei, altii au platit 25. Eh, uite ca mie mi-a placut chestia asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu va place nici la mare, nici la munte , va poftesc la mine in vacanta [fri] ... unde am ajuns azi noapte la miezul noptii dupa un trafic nebun pe autostrada si de dimineata am avut surprize surprize... o teava de apa ce alimenteaza casa cred ca e sparta/fisurata si in baia de la parter am gasit mucegai si podeaua de pe hol e umflata si abia am inchis/deschis usa la baie [smulgpar] .

 

Mda.. welcome back home! Maine seara vin musafirii si casa mea e ca la nebuni. De dimineata de la 8 spal continuu si intind si usuc si o sa spal pana maine inclusiv. Am si lenjeriile noi de spalat si calcat si aspirat casa si gradina e o adevarat jungla ca mi-a udat vecina tot ce a prins si-s buruienile cat gardu.. aproape! Si mai am si de facut cumparaturile ca frigiderul meu e gol cum nu a fost niciodata si pe strada mea schimba astia de la primarie trotuarele si avem restrictii de parcare si e nebunie si mizerie si galagie.  [alcool]

 

A sunat Nick la astia cu care avem asigurare pe toate instalatiile din casa si abia maine poate veni cineva [fal] . Sper sa fie doar ceva minor, o valva ceva, o ceva care sa nu necesite spart baia /scos podeaua de pe hol ca aia suntem daca e asa ceva. Asta mi-ar lipsi acum cu casa plina cu musafiri... nu mai vorbesc nici de bani, ca aia o sa acopere schimbatul tevii , nu si spart si pus gresie si podea noua. [fri]

 

Nici cafeaua nu mi-am baut-o, am facut-o acum 2 ore si e rece acum langa mine asteapta sa o beau. Sa mai scot din masina sa mai pun una si apoi la shopping cu noi ca e tarziu si sa ma apuc de gradina mai tarziu, macar sa tai iarba daca nu apuc sa scot si buruienile de printre flori. 

 

M-am plans destul, plec la treburile mele ca am destule. [zirea]

 

O zi buna! 

 

 

[fuga] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors de la spital. Am internat-o pe socrela. Spitalul de nefrologie a fost modernizat cu fonduri europene. Arata chiar OK. Dr la care e ea e extraordinara, asistentele si infirmierele s-au purtat impecabil cu ea. Pana acum totul bine.

 

[:)] Toti cei care se interneaza platesc o taxa de confort hotelier. Socrela a platit  70 de lei, altii au platit 25. Eh, uite ca mie mi-a placut chestia asta. 

Sanatate multa, ma bucur sa aud ca personalul din spital a fost ok cu voi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai la tine sunt conditii bune, venim  [:)]  [:)]  [:)]  [flo2]

Chiar si cu defectiunea de la baie, macar voi faceti ceva, cautati sa reparati, nu lasati asa. [:-)))] Cei de care ma tot iau eu, din turismul nostru, au lasat lucrurile total la voia intamplarii...

Daca nu va place nici la mare, nici la munte , va poftesc la mine in vacanta [fri] ... 

 

Serios acum, chiar daca Doamne fereste o fi o chestie mai nasoala la baie (sper sa nu fie), musafirii tai ar trebui sa inteleaga si sa treaca peste. Banuiesc ca sunteti prieteni, nu-s niste oficialitati ale statului, care sa-si doreasca 5 stele (chiar si acolo se pot intampla diverse). Putin aranjament, ordine, curatenie, sa arate decent, sunt de acord, cu sau fara musafiri, trebuie... dar atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

- Cea mare, de 15 ani, povestindu-ne de Sia ne-a zis: ”Dar voi știți că Sia e bătrână? Are 40 de ani!” Noi ne prăpădeam de râs  [:-)))]  [:-)))]  , toate doamnele de la masă din momentul ăla aveam 40 de ani sau peste :).

 

 

tocmai am citit ce a scris o amica pe FB:

 

Dialog purtat ieri cu o fetiță de la centru:

- Cîți ani aveți?

- 40.

- Şi nu vi se pare cam mult? :)))))))

 

[:-)))]

 

bine, mie la 15 ani mi se pareau batrani cei care veneau la intalnirea de 10 ani de la liceu [:)]  deci avau 28 de ani. ma uitam la ei - au terminat o facultate, au serviciu, familie, copii, ok, ce mai asteapta de la viata? [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chiar asa, mai strumfi, crezi ca s-ar ofusca musafirii daca le-ai propune sa se cazeze 1-2 nopti la un hotel din apropiere, pana rezolvati voi cu reparatiile, gradinaritul si ce-o mai fi ?

eu, daca as fi in locul acelor musafiri, pe bune ca mi-ar conveni mai mult sa stau la hotel, decat intr-o casa unde e santiereala si gazdele nu mai stiu pe ce sa puna mana mai intai...as simti ca ii incomodez pe oameni si nu-mi place deloc sentimentul asta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daaaa, si mie copil fiind, persoanele de 30 de ani mi se pareau persoane sobre, serioase, gata cu tineretea!

Persoanele de peste 40 de ani, gata, deja erau batrane  [:-)))]  [:-)))]

La fel de ciudata mi se parea expresia pt femeile necasatorite vreodata: domnisoare batrane - Pai ziceam eu, domnisoarele sunt tinere, cum sa aiba o domnisoara 50-60 de ani?!

 

Cand mi-a zis o data, bunica mea de la tara, ca a murit o femeie, am intrebat cati ani avea, mi-a raspuns ca era tanara... Eu ma gandeam ca o fi avut 20-25 de ani... Nu, avea 60 de ani. Si eu am zis: pai la 60 de ani, gata, e mult  [q]  [q] Bunica cred ca avea tot cam pe acolo... Ce minte puteam sa am si eu, ce multi ani mi se pareau 40-50-60, cand eu aveam pana in 10, sau pe undeva pe acolo

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...