Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pinguinii cu lotca pe garlițele Dunarii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 753
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare, azi am stat ca bursucii in casa pana acum, ca s-au anulat tote planurile.

De dimineata aveam programare la coafor, am anulat-o ca am dormit cu totii f prost. A facut baiatul o indigestie aseara ca a mancat mult si amestecat, ne-a trezit urland de crampe, vomat, mers la baie, tot tacamul. Spalat lenjeriile de pe doua paturi, plus salteaua.

Avea curs de soccer azi, anulat pe motiv de ploaie.

 

Asa ca am stat cuminti, am mancat impreuna cu el mai de regim asa, piure si snitel de pui cu varza murata tocata (acrisoara, i-a placut tare mult). Ne hodinim si apoi poate un pic de shopping...sau lasam pe maine, om vedea.

 

Facusem si doua tiramisu-uri, din cel cu fructe a mancat prea mult, cred, Eric. Barbatul cu diabet...deh, o sa ma sacrific eu pana la urma sa le termin.

 

Aici ploua dupa multe zile cu canicula, de marti incolo revine caldura. Nu ma plang de vara asta, a fost tare ok vremea, o saptamana de canicula, o zi doua de ploaie si tot asa.

 

Ella, interesant Vietnamul. Voi ati fost in cel de nord, sau le incurc eu. Saigonul e capitala fostei Indochine, nu? Mi-am amintit de filmul Indochine, cu Catherine Deneuve.

 

Strumphi, te-ai hodinit ca lumea? Cred ca va plimbati pe la castele zilele astea, nu?

 

Viviana, imi pare rau ca ati ramas iar singurele. Desi sunt convinsa ca e o situatie cu care v-ati obisnuit.

 

In copilaria mea, taica-miu a avut un contract de cooperant 4 ani, in Algeria. In primul an am stat cu el cateva luni, din aprilie pana in toamna. Apoi noi veneam la el in vacantele de vara, intr-un an a fost doar maica-mea. Ne -a fost urat fara el, dar cel mai greu i-a fost lui. Fff greu, eram eu mica si nu intelegeam multe, dar tot am priceput ca a avut o depresie, a vrut sa renunte dupa 2 ani dar nu putea din cauza contractului. In primul an a fost singurul roman din oras, apoi i-au mai venit colegi romani si asa a rezistat. Si datorita prezentei noastre in concedii, desigur. A fost o perioada grea pt familie, el s a sacrificat ca sa poata cumpara apartament si masina, in valuta, ca altfel asteptai ani de zile chiar avand bani. Asa erau timpurile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

L-am adus acasă pe W, a fost in delir cand ne-a vazut. Plângea, sarea de la unul la altul, nu stia la care sa sara mai repede...pute ca un caine :)), trebuie sa ii fac baie. E la fel de activ si de vesel, figura, tot ce vreți. Exact cum l-am lăsat :). Silvia a fost afara cu el, pana noi am dat o tura la Saptamana Medievală, i-a taiat si unghiile, am zis ca spălatul sa mi-l lase mie :). 

 

Mine reintram in ritm, azi am si gatit. Mi-au inflorit toate florile in curte, inclusiv portulacele (florile de piatra), sunt tare frumoase. 

 

Se pregătește de ploaie, nu-i bai, sa vina, sa se umple lacul cu apa. Inca avem presiune scăzută. 

 

Silvia merge maine sa călărească in sfârșit, dupa o luna. Ieri i-am cumparat haine pt concurs, pantaloni si bluza albe, ii mai trebuie un sacou negru. Începe sa participe in toamna asta. 

Seara se duce cu Diana la cinema la film. 

 

Eu vreau sa merg sa inot ca am adus si eu si bărbatul cate 4 kg in plus acasă...:((. 

 

Seara faina! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

,  lenjeriile de pe doua paturi, plus salteaua e i

 

Fleur, iti recomand cu multa caldura o protectie de saltea. Dar asta nu inseamna porcariutele alea matlasate, care de fapt sunt bune doar sa nu se uzeze fața saltelei. Ma refer la un cearceaf cu elastic, subtire, care e din frotir pe partea superioara (cea care vine in contact cu cearceaful de pat, asa ca nici nu lasa sa se miste cearceaful lenjeriei, nici ni traspiri de la el) iar pe partea  inferioara (cea in contact cu salteaua) e din 'musama' in asa fel ca nici un lichid nu trece prin el. Noi avem la toate paturile si azi am comandat si ptr o canapea extensibila. Nu ca suntem pisaciosi-pe-noi [:D], da' un pahar cu apa adus in dormitor sau un episod de voma se pot intampla. Bonus, vara daca transpiri nu mai trece in saltea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Doamne... sunt foarte foarte sigura ca am gresit ceva... pe undeva...

 

Am plantat copilul la TV. I-am pus Frumoasa si Bestia. Eu am trecut in dormitor... sa... ma dau pe DC. copilul supravegheat de sotzul din dotare...

 

Ma duc spre bucatarie. Arunc o privire spre copil... si o vad... cu obrajorii uzi. Dar UZI.

 

Mintea mea lucreaza febril, Doamne! Am traumatizat-o! De ce i-am pus Frumoasa si Bestia? Clopotica ce avea? Nuuu, nu .... Ca era si aia cu o bestie... o Neverbestie...

 

O intreb timid:

-Vivi, ce s-a intamplat puiule? Ai plans?

 

Ea ma priveste blanc si imi raspnde sec:

-Nu.

 

Sta cuminte, cu mainile pe genunchi...

 

Doamne, e mai grav decat ma gandeam... e in soc? Cum o repar?

 

Ma uit mai bine si vad ca de sub palmute se iveau doua felii de sunca. Fie-mea continua sa ma priveasca blanc. Si atunci am inteles! Se mozolise cu sunca pe TOT corpul...

Am intrebat-o... In loc sa-mi raspunda duce una dintre felii la gura. M-am razvratit!

 

-In nici un caz nu mananci aia!

 

Ochii ei s-au marit, si curiozitatea a invins!

-De ce?

-Pentru ca nu ai facut dus cand ai venit din parc. Alea merg la Maya! 

 

I-am luat feliile de sunca si cand ma pregateam sa i le dau catelului, m-am pomenit apostrofata cu un MIIIAAAAUUUU revoltat. 

 

-Ok, ok, iti dau si tie una. Am impartit frateste sunca intre Maya si Sissy (raportata la kilocorp, desigur). 

Si ca sa ma razbun pe acest copil profund tulburat, i-am zis:

-Acum n-am ce sa-ti fac. O sa o las pe Maya sa te manance. Mirosi a mancare.

-Nu vreau sa ma manance Maya, zice Vivi moale.

-Pai nici eu nu vreau, dar acum nu te mai pot salva...

 

Se pare ca Maya s-a saturat cu o felie jumate, asa ca nu a atentat la Vivi, dar eu am ramas intrebandu-ma: De ce? De ce?!?!? Ce am gresit? E adevarat ca nu i-am spus niciodata ca noi nu ne mozolim cu mancare. (exceptand ciocolata sau frisca in anumite... hm... momente [:D]... dar asta e alta discutie)... De ce?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...