Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Carti/filme despre Holocaust


pacino

Recommended Posts

Sper sa nu sune morbid dar ma fascineaza subiectul,in special sa citesc biografiile celor ce au supravietuit.Ce imi recomandati in materie de carti si filme legate de acest subiect?Cunoasteti site-uri unde as putea sa citesc gratis in romana,germana sau engleza?

 

 

Carti citite pana acum

 

-Noaptea-Elie Wiesel

-Am supravietuit lagarului mortii-Eva Mozes Kor

-Omul in cautarea sensului vietii-Viktor Frankl

-Despagubirea-Peter Herzog

-Un baiat pe lista lui Schindler-Leon Leyson

-A garden of eden in hell-the life of Alice Herz-Sommer

 

 

Filme vazute

 

-La vita e bella

-Pianistul

-Schindler`s list

-Jakob the liar

-The reader

-Sophie`s choice

-Auschwitz the final solution

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Gasesti pe youtube marturii ale supravietuitorilor. Am vizionat zeci de asemenea documentare. Sunt filmate acum cca 20 de ani, cat inca mai erau in viata. Victimele isi prezinta viata de dinainte de holocaust si in timpul holocaustului. Marturiile sunt cutremuratoare.

 

Si eu sunt fascinata de acest subiect, ma face sa apreciez mai mult fiecare zi pe care o traiesc.

 

Un exemplu:

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In afara de "5 ani la Auschwitz" am mai citit "Am fost medic la Auschwitz" dar nu-mi amintesc acum autorul. Il googalesc si revin. Am citit cam tot ce mi-a intrat in mana legat de Holocaust, si da, si eu sunt fascinata de subiect. Am urmarit si documentarele de pe net, cele care incearca sa minimalizeze evenimentele petrecute atunci. De asemenea am urmarit documentare despre Treblinka, Belzec si Sobibor, niste lagare mai putin cunoscute dar care au niste povesti... mama-mama....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult!Mi-am adus aminte de 2 documentare vazute.Unul se numeste Inheritance,l-am vizionat pe youtube,despre fiica lui Amon Goeth care se intalneste cu o supravietuitoare care a lucrat ca menajera la ei in casa.

 

 

Al doilea l-am urmarit pe un site israelian,m-a costat 4$,se numeste Numbered.Despre supravietuitori care traiesc in Israel si numerele de pe brat.M-a impresionat o doamna care zicea ca are multe haine de iarna,doar gandul ca ii va fi frig din nou,o face sa mearga la shopping.

 

 

Apoi pe youtube am urmarit mai demult despre copiii nazistilor,nu mai stiu cum se numea dar tin minte ca 2 frati au decis sa se sterilizeze ca sa nu mai duca mai departe numele acela blestemat.Multi copii au ramas cu un sentiment pregnant de vinovatie.

 

 

Mai era tot pe youtube un documentar cu Elie Wiesel care s-a intors la Auschwitz impreuna cu Oprah.

 

 

Revin cand imi mai amintesc ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si despre gulag dar mai putin,nu e vorba de a uita,ci doar ca holocaustul ma fascineaza,atat.

 

 

La editura meteorpress,la sectia istorie,se gasesc cateva biografii ale personajelor naziste:Himmler,Goering,Goebbels cat si alte carti pe acest subiect.Foarte interesante!Si cand am mai mult timp,vreau sa ma apuc de Al treilea Reich al lui Richard Evans,sunt 3 volume groase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...