Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Relatie paralela


Recommended Posts

Nu poti ajuta pe cineva care nu vrea sa fie ajutat.

Pana nu se trezeste ea insasi, n-o sa inteleaga si nici n-o sa fie de acord cu nimic din ceea ce-i spui. Va trebuie sa dea cu capul rau de ceva, vorba lui Black, are nevoie de un declick. Ai rabdare sa astepti pana cand/daca se intampla asta ?

Ai dreptate. Si tu cu Cat. Ei bine exact asta incerc sa aflu din raspunsurile voastre... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 268
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

kerniz, relatia voastra actuala s-ar putea descrie printr-o expresie : colegi de apartament.

asa cum ai descris tu situatia, mi se pare ca partenera ta nu te mai iubeste, respecta si apreciaza ca la inceputurile relatiei voastre.

e atat de absorbita de cariera, incat nu-si da seama nici ca nu-i va ridica nimeni statuie pentru ceea ce face, nici ca mai devreme sau mai tarziu va ramane singura.

partenera ta e dependenta de munca. nu degeaba exista termenul "workaholic". urmeaza etapa stresului (deja primele simptome au aparut), apoi a sindromului de burn-out. se va autodistruge daca nu realizeaza faptul ca are o dependenta si ca are nevoie de ajutor pentru a-si redefini prioritatile in viata, pentru a pune putin frana avantului asta pe care eu una nu-l pot intelege.

ce stii despre familia ei, despre mediul in care a crescut ? a avut o copilarie si adolescenta normale sau pline de lipsuri, greutati ?

tot incerc sa-mi dau seama care ar fi acel domeniu in care "facerea de bine" ii aduce satisfactia suprema. in tara asta, in vremurile pe care le traim, cui si cum face ea acest bine ? daca vrei sa dezvalui, desigur, poate in acest fel intelegem mai bine cum s-a ajuns la aceasta dependenta de munca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kerniz, eu sunt mai directa . ce cariera e aia in "binele" cui de lucreaza non stop?  ca doar nu vrea sa salveze planeta?   adica exista limite in orice cariera  iti propui ,  asa ca ori e instabila profesional  ori ceea  ce ai trait a fost din pacate doar o poveste de dragoste.

si povestile traiesc doar in carti sau in mintea noastra  nu si in realitate.

Nu salveaza planeta. Salveaza oameni. Din pacate doar pe unii... Este domeniul oncologic. Radioterapie si nucleara. Am spus-o pentru a evita speculatiile. Ca si cum nu ar ajunge ca munceste atit de mult preia energiile negative de acolo si empateaza peste masura. De multe ori ma afecteaza si pe mine pentru ca imi povesteste incontinuu. Pe de alta parte cit ti-ai dori sa afli lucruri de genul asta zilnic ? Vrei sa stii cum e sa scanezi un copil de 7 ani cu metastaze osoase ??? Nu cred.... Nu este instabila profesional nicidecum. Asta a fost o jignire. Este doar la inceput si este foarte clar ca face maxim ce poate evident cu depasirea oricaror limite (de oboseala, surmenaj etc) inclusiv lipsa atentiei in ceea ce ma priveste...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu ai cum sa contrabalansezi o pasiune atât de mare. Cunosc multi oameni dedicati/pasionati/absorbiti de munca lor, e pe locul întâi , apoi vine familia, undva la coada si propria persoană. Ai răbdare să aștepți să se mai potolească focul? Dar îți asumi si posibilitatea ca asta să dureze foarte mult, poate chiar... totdeauna? Situația nu are legătură cu tine, nu ai ce sa schimbi la tine, o privește doar pe partenera ta cu pasiunea ei. Nu prea cred că o să mai fie relația cum a fost, în general asa e si normal. Dacă nu ti convine prezentul, nu ai decât varianta sa te îndepărtezi, nu prea pare să se schimbe prea curând. Si daca se schimbă forțat, tot o să apară o frustrare care erodează relația în final.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu salveaza planeta. Salveaza oameni. Din pacate doar pe unii... Este domeniul oncologic. Radioterapie si nucleara. Am spus-o pentru a evita speculatiile. Ca si cum nu ar ajunge ca munceste atit de mult preia energiile negative de acolo si empateaza peste masura. De multe ori ma afecteaza si pe mine pentru ca imi povesteste incontinuu. Pe de alta parte cit ti-ai dori sa afli lucruri de genul asta zilnic ? Vrei sa stii cum e sa scanezi un copil de 7 ani cu metastaze osoase ??? Nu cred.... Nu este instabila profesional nicidecum. Asta a fost o jignire. Este doar la inceput si este foarte clar ca face maxim ce poate evident cu depasirea oricaror limite (de oboseala, surmenaj etc) inclusiv lipsa atentiei in ceea ce ma priveste...

imi cer scuze daca ai interpretat ce am spus  eu ca o jignire.  

 

pana la urma si tu judeci tot dupa prejudecati.  

 

si nu , nu va salva pe nimeni lucrand non stop, eventual se va imbolnavi ea foarte de tanara . daca tu esti de acord cu ea , e doar problema voastra dar nu inteleg de ce vrei sa afli de la altii ca e ok ce traiesti tu acum.   

 

poate si tie ti-ar trebui o lovitura chiar virtuala ca sa nu mai gasesti scuze .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu tot nu inteleg, cum  adica e abia la inceput ?  mai pe la sfarsit ce va face, nu va incerca sa salveze tot un alt copil de nu stiu cati ani? sau va afla o cura ca sa nu mai iradieze "nuclear" ?  apropos intr-o astfel de meserie iti faci meseria nu empatizezi  cu cel pe care il irradiezi.  

 

si tu ce faci in acest timp , cauti un leac pentru cancer?  stiu ca suna ironic dar stai un pic si realizeaza ce vrei tu de fapt, nu ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kerniz si ca o agony aunt ce sint  [:-)))] ,  as mai vrea sa-ti spun in completare la ce am spus deja, ca e numai o chestiune de timp pina o sa vrea copii. Deci nu "daca" ci "cind" se pune problema ca v-a vrea copii. Stai sa ajunga la 35 si ani si mai vorbim atunci, daca desigur mai rezisti linga ea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...