Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Relatie paralela


Recommended Posts

  • Răspunsuri 268
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lumea ar putea ignora total acest subiect atunci, nu? Oricum multe nu mai sint de spus, avind in vedere informatiile date.

 

Sorry Kerniz, asa "suna" de la mine.

Lumea asta e vasta.

Fiecare dintre noi se expune  atat cat isi doreste, in ritmul pe care il considera potrivit. Si corect este sa nu-i fie imputat acest lucru.

 

Si da, ai dreptate, cine nu se poate multumi doar cu atat, poate sa ignore, sau pur si simplu sa intrebe direct fara a face scenarii.

 

Altfel se transforma totul in sueta din fata portii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce e asa greu de inteles? Daca vrei sa " sari", sa fortezi, dintr o situatie dificila, te impotmolesti si mai mult si nu mai e cale de iesire/ intoarcere. Daca procedezi cu pasi marunti ( ca miscarile soarecelui), iesi la liman.

 

Modul cum se aplica parabola la situatia de fatza e desigur interpretabil. Eu inteleg ca broasca sau soarecele ar fi cele doua moduri posibile de a actiona ale lui Kerniz, sa forteze o rezolvare sau sa fie rabdator, sa o convinga pas cu pas sa faca loc tot mai mult relatiei lor, sa reechilibreze balanta cariera- familie.

 

Iar in legatura cu detaliile cerute de unii, exact ce meserie are fata, care e nivelul minim de radiatii, etc.,chiar nu e cazul. Adica nu sunt relevante, cred eu. Partenera lui Kerniz e absorbita de meserie, una speciala intr adevar, dar problema nu e meseria. Problema e ca partenerii sunt " on different pages" si au prioritati diferite in viata, in acest moment.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ea are mare nevoie de un psiholog. Si parca medicii au psiholog la spital, oare tehnicienii nu ?

Implicarea asta exagerata nu face bine nimanui, un medic/asistent/etc ar trebui sa-si pastreze capul cat de cat limpede.

Chiar sapt trecuta am auzit un medic si o asistenta povestind despre 2 dintre pacientii lor: o fetita care face insulina la 12ani si un tanar cu scleroza in placi. Asistenta empatiza cu fetita, medicul cu tanarul. Dar discutia s-a depanat fara pasiune. Sunt convinsa ca nu erau chiar indiferenti, dar trebuie sa se desprinda cumva de cazurile astea, mai ales de cele extreme pe care nu le pot ajuta prea mult.

Eu cred ca ea va claca fizic cat de curand. Sper doar ca cineva, oricine va fi acolo s-o ajute.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Corina, te lasi usor indusa in eroare. Radiatiile in ziua de azi sunt minime. Unde ai vazut tu medic cu halat de plumb? In plus nu medicul face manipularile asta, el interpreteaza rezultatul. Apropierea de pacientii injectati e nociva. Giiiz Asta ca sa ma leg numai de primul paragraf al ultimului post.
Nu-i halat, e sortz. Unele proceduri le face medicul, nu tehnicianul. Nu era vorba de pacienti injectati, ci de pacienti iradiati. Care, vrei sau nu sa crezi, tu si alta lume de aici, emit o oarecare doza de iradiere cat timp sunt in tratament si chiar si dupa asta. PS. Sunt radioterapeut. Nu mai practic, ca nu mi-am dat seama la timp ca asta era calea prin care puteam salva lumea [:)] (Nu mi-a venit sa cred ca e medic pentru ca pe undeva se mentionase si de castiguri foarte bune, ori eu n-as fi zis asta. Poate la o clinica particulara, habar n-am cat castiga medicii angajati acolo. Dar daca e intr-un spital, castigurile licite nu se prea impaca cu descrierea de mai sus, iar cele ilicite nu s-ar pupa cu dedicarea...)

 

 

Intre timp am citit ca e fizician. Tot cu virgula imi da - la castigul bun ma refer. 

 

Si, sincer, ma face sa zambesc ideea ca fizicianul salveaza lumea  [:)]  sorry.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A trecut ceva vreme decand am vrut sa postez un subiect de discutie...

Nu, nu eu sunt in cauza si asta o sa vedeti in curand.

Este cazul unui prieten bun, ne stim de ani de zile si chiar daca nu petrecem mult timp impreuna, ne simtim bine sa ne spunem pasul si sa ne spunem parerea.

De data asta ar vrea sa cunoasca si parerea altora, mai ales de sex feminin. Asta inseamna ca, asa cum l-am avertizat, accepta pareri de orice tip si intelege ca, poate, nu-i va fi moale. [:)]

Context general: Omul asta are vreo 48 de ani, a fost casatorit, insa e divortat de...nici eu nu stiu de cand. Multi ani. Are si un baiat, care a terminat acum facultatea. Relatia cu fosta sotie este una foarte buna, atat cat poate fi cu o fosta nevasta, iar pe copil l-a avut, mai ales de la liceu, sub aripa sa cu multe...foarte multe.

Mie mi se pare un tip ok, in orice caz este corect, de cuvant. A fost intotdeauna peste media veniturilor noastre comune, in unele perioade as zice chiar bine peste media asta. Un tip chipes, vesel, plimbaret, dornic de distractie, etc.

Dupa divort a avut cateva relatii. Eu nu stiu decat de 4 in total...in vreo 15 ani. Pentru ca este un tip asezat, fidel...Partenerele lui au fost intotdeauna foarte tinere. Intotdeauna 20 si ceva. N-am insistat foarte tare asupra preferintelor astea, dar nu m-am sfiit sa-i spun ca o fata de varsta asta are la un moment dat niste asteptari, pe care el nu este dispus sa le dea curs. Nu doreste o casatorie, sau vreun copil...

Ultima lui relatie este o fata tot sub 30 (dar pe-acolo...). Se cunosc mai demult, au lucrat impreuna candva, insa acum sunt cuplati temeinic. Ea s-a mutat la el, au o viata comuna.

Sau aproape comuna....

Tipa are un job care-i place, ba mai nou mai are unul, in acelasi domeniu. E apreciata, bine platita, avanseaza rapid, planurile ei par sa includa mai mult viata profesionala. Viata de cuplu...mai putin, asa. Sta mult la servicii, merge si in we, nu prea poate pleca in calatorii, iar cand e acasa e rupta de oboseala, nu are chef (putere) sa iasa.

El are timp cat vrea, afacerile lui si le face cand doreste. Lui ii place sa iasa, sa se intalneasca cu prieteni, sa calatoreasca. Dimineata se scoala ii face cafeaua si senvisul, seara o asteapta, o sustine, o sfatuieste. Rezolva treburile casei, curatenia o face o menajera.

Dar nu gasesc o punte temeinica unul spre celalalt.

Omul e derutat. Iubeste, la nivel declarativ e iubit, au tot ce le trebuie...dar nu sunt fericiti. Se cearta, ea se simte agasata, cam tot ce-i rau se intampla din vina lui, chiar daca nu exista o explicatie. De cateva ori si-a luat lucrurile si a plecat de la el, acasa la ea. A revenit. Iar a plecat.

Ce-i reproseaza el ei: ca nu au timp de petrecut impreuna, este ca si inexistenta

Ce-i reproseaza ea lui: ca nu o intelege ca ea trebuie sa se afirme profesional si o bate la cap.

E chiar asa mare diferenta asta de varsta, de generatii, de scop in viata?

Chiar nu sunt sanse  sa existe o astfel de relatie?

Prea multe pagini de citit.

Deci, domnul ce sfat vrea de fapt? Sa ramina  cu domnisoara sau sa o schimbe ca nu se merita?

 Iar la 48 de ani cauta sfat pe forum  [:-)))] bun subiect. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...