Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Hai sa va zic cum e cu barbatii.

Eu cand sunt bolnav, sufar de ceva, ma doare ceva, as vrea sa fiu singur, intr-un colt. Sa bolesc cum vreau eu, sa-mi gasesc pozitia mea, sa vorbesc singur, sa ma jelesc singur. Ma ajuta tare mult sa fiu lasat in pace. De aceea imi vine greu sa ma duc la doctor, ma scoate din amaratul ala de confort, din echilibrul ala precar pe care mi l-am gasit cu greu. Asa ca, cel putin in prima faza, pana cand vad eu cu ochii mei si mintea mea poate sa proceseze, astept poate trece de la sine. Ca multe trec asa cum au venit, cu doua trei pastile si un repaus prelungit.

Daca vad ca-i groasa, de cele mai multe ori depasind termenul rezonabil, ma duc si la doctor, care ma cearta, nevasta pune si ea paie pe foc ca ea mi-a zis, apoi cand ma fac bine imi dau seama ca avea dreptate si oricum o perioada imi aminteste des partea asta [:D]

E normal? E logic?

Nu stiu...dar asa functionez. Eu si mai toti barbatii pe care-i cunosc.

(mai putin faza cu singuratatea, ca unii se vaita si vor lume in jur, dar la doctor tot nu merg [:)] )

 

Prin analogie, si femeile pot prefera sa sufere singure. Macar o perioada, sa poata sa-si recapete echilibrul interior, zdruncinat de o problema grava. Cred ca atunci sprijinul celor din jur trebuie sa fie foarte discret si atent selectionat, ar valora infinit mai mult decat o prezenta obositoare. Nu ca nu te-ar vrea prin preajma...dar nu e in stare sa treaca de propriul invelis exterior, unde isi conserva energia si restabileste conexiuni spulberate intr-o clipita. Iar cand daunele interioare sunt cat de cat carpite, atunci deschide singura invelisul, sa intre aer proaspat.

Deabea atunci incepe vindecarea. Care cine stie cand (si daca) s-o termina vreodata...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi ploua de trei zile, mult, mult. Dar lumea jubilează, pt ca a crescut nivelul lacului din care primim apa, cu 5 cm! Nu inseamna mare lucru, dar la cat e de gravă situatia cu apa noi, orice picătura inseamna mult. Citesc in ziare numai laude, ca suntem foarte conștienți de problema, ca turiștii au fost si ei (au anuntat si pe vapor sa se economisească apa), ca in lunile astea de vara, a fost cu 25-30% mai mic consumul de apa fata de anul trecut. La noi ploaia e mana cereasca acum!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pozele sunt de la antrenamentul de ieri. Nu sunt făcute de mine. Duminica e concursul, s-a rezolvat, era licența pt cal ce proprietara nu o lăsase pt concurs, dar ieri era ok si s-a înscris Silvia. Dumincă am program :). N-am fost niciodata la concurs. :)

Succes la concurs. sunt curioasa ce o sa simti cand o vei vedea evoluand.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acuma m-am oprit putin din treaba.

Imi place vremea asta asa nici soare, nici ploaie.

 

Rufus are dreptate cu bolitul. Si eu sunt la fel.

Dar cel mai tare ma inchid in mine si vreau sa fiu singura cand am vreo suparare mare. Atunci nu vorbesc cu nimeni. Poate dura si o luna.

===

Silvi e la shopping. I-am dat cardul meu si sper sa nu faca prea multe daune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...