Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Miha, ai spus de bani Mai putini, credeam ca te referi la cele 6 ore.

 

Si noi avem pauza de pranz dar nimeni nu o ia, ca nu e timp.

Mancam pe fuga (daca mancam) in fata calculatorului, scriind externari.

Si stam pana pe la ora 17-18 la spital.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se reduce si timpul de concediu?

 

Ioana,

 

depinde cum imparti timpul redus.

 

eu cand am redus numarul de ore am fost intrebata de persoana de la personal cum doresc repartitia lui pe zile.

in cazul meu nu am vrut o zi libera, pt ca nu stiam cand am nevoie  de orele in minus; deci lucrez in continuare 5 zile, dar numar redus.

 

Am colegi care lucreaza 3 zile pe sapt, 20 de ore, de luni pana miercuri. am alti colegi care lucreaza 20 de ore 5 zile pe sapt.

 

daca nu ai o zi libera, nu se reduc numarul zilelor de concediu

 

===============

 

nu stiu cum e in UK, un DE exista o lege prin care ai voie sa lucrezi 35 de ore si angajatorul nu iti poate impune nimic: daca firma are mai mult de 15 salariati si daca ai vechime mai mare de 6 luni. Asta eu nu stiam cand m-am angajat. La copii mei in clase, nici o mama nu lucreaza 40 de ore.

==================

 

Fleur,

 

te inteleg perfect. am si doi [:)] 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare oameni buni,

am lipsit motivat, ca sa zic asa, am fost in concediu in ultimele doua saptamani, dar v-am citit zilnic.

pentru ca mi-am anulat vacanta din turcia, ca sa nu am o vara ratata si sa nu-mi dezamagesc copila, am reusit sa mergem in sejur la marea noastra, la neptun.

big ,big mistake. [bang] [bang]

ma jur ca nu ma mai duc la noi pe litoral in sejur mai mare de 2-3 zile sau pana cand nu se face si la noi ceva similar resorturilor din bulgaria sau turcia, la preturi la fel de accesibile si servicii la aceleasi standarde.

cuvintele care ar descrie cel mai bine situatia din neptun (si statiunile invecinate) sunt mizerie, delasare, paragina, dezinteres, goana dupa profit cu orice pret, samd.

degeaba sunt ici-colo hoteluri noi sau renovate, care incearca sa atinga un standard acceptabil, asemanator cu cele din bulgaria sau turcia, daca statiunile sunt lasate in paragina, cu cladiri pustii si degradate, cu haite de caini, vegetatie crescuta cat omul, lipsa iluminat public pe strazi, cosuri de gunoi care se revarsa indiferent de zi sau ora, proasta educatie din partea multor conationali de-ai nostri si lista ar putea continua.

noroc ca am avut vreme frumoasa si apa marii a fost calda (ma rog, si plina de e-coli daca e sa ne luam dupa stirile aparute la tv exact in perioada in care am fost si noi la mare, dar e ceva normal la noi, toata lumea face pipi in apa marii, toaletele sunt rare si platesti pentru a le folosi), nu exista dusuri pe plaja sau macar robinete din acelea unde sa te speli de nisipul de pe picioare, sa nu te roada papucii cat mergi de la plaja pana unde esti cazat.

in fine, pentru mine a fost cel mai naspa si obositor/stresant concediu din ultimii 10-15 ani.

dupa ce ne-am intors de la mare, am stat pe-acasa cateva zile saptamana trecuta, apoi sambata am fost la sibiu la o ruda. in aceasta deplasare am vizitat herghelia de lipitani de la sambata de sus/jos si palatul bruckhental de la avrig.

tineam mortis sa vizitez acest palat, deoarece cu foarte multi ani in urma am visat acest loc, desi nu fusesem niciodata pe-acolo. dupa 6 luni de la visul respectiv, am fost intr-o delegatie la cugir, am trecut prin fata acestui palat, si abia la intoarcere mi-am dat seama ca eu am visat acel loc, acea intrare. si am regretat amarnic ca nu m-am oprit atunci, sa intru pe acea poarta, sa vad ce se intampla.

ei bine, sambata asta am avut ocazia sa constat ca visul meu corespundea realitatii, gradina, scarile, fantana - totul era ca in visul meu.

stiu, pare de domeniul paranormalului ce va povestesc, dar mi s-a intamplat de cateva ori chestia asta, sa visez locuri pe care ulterior sa constat ca exista in realitate, fie am ajuns sa le vizitez, fie le-am vazut la tv in documentare despre calatorii...

si am asa o lene acum, la birou, nici cafea nu mi-am facut, m-a lovit un somn...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi. Azi am de umblat si chef cam cu minus. E si o ploaie uricioasa care imi taie orice chef si elan.

 

Strumph, ziceai ca la voi e soare? Poate venim noi in vizita, ca dupa niste tevi taiate si gresie sparta numai musafirii lipsesc [:D]. Daca vrei sa iti iei lumea in cap pana repara la voi tevaraia, veniti aci la B & B Pospy. [:D]  

 

Pe un ton mai opimist, Miculina s-a mazgalit cu carioca pe fățucă si parca ar avea mustati (verzi) de berbant din anii '20. Si a inceput de vreo 2-3 saptamani sa 'danseze': da din maini si bâțâie din genunchi. E simpatica foc!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, Ioana, Miculina cu mustati danseaza! Eu abia astept sa vina ploaia aia uracioasa.

Nu stiu de ce, dar evoluez mai bine fizic si psihic pe ploaie. Dar nu mi-as dori o ploaie permanenta as intra in depresie.

 

Corinadani, habar nu am cum mai este acum in partea aia de litoral. Dar nici inainte si nici acum nu mi-as petrece acolo un concediu. Nu mi-au placut niciodata statiunile alea. ultima oara am fost in Neptun cand avea fii-mea 3 ani si atentie, am stat la una dintre vilele ce apartinusera  aparatului de stat al lui Ceausescu - si tot nu mi-a placut.

La mine  e ori Mamaia, ori nimic.

 

Nepoata mea e din nou gravida! Ii tin pumnii ca de data asta sa fie totul in regula!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

la noi nu ploua, inca, dar egri cerul si deja e santier in fata casei si galagie si praf, iar in casa acusi incepe santierul cu galagia si praful aferent. Me no like! [:D] 

 

Corina, imi pare rau ca nu ai avut un cincediu cum iti doreai. Cat despre vis, de multe ori mi se intampla si mie ce ti s-a intamplat tie cu visul. V-am mai povestit eu si cu premonitiile mele paranormale. 

 

Ioana, eu zic sa redenumesti B&B ul, sa-i spui Popsy ca vad ca Miculina deja e pe ritm!  [pk]

 

Viviana, tatal meu a fost roscat si cret, cu pielea alba si multi pistrui, dar dintre toate 4 nici una nu l-am mostenit. Doar ochii albastri ca cerul, 2 dintre surori si una, cea din Bucuresti, parul cret. 

 

Fug la povesti ca nu vrea mandra sa iasa din pat fara sa ii citesc eu vreo poveste. II e lene sa-si tina cartea in mana, ca e obosita, da?!! Abia s-a trezit!  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

viv, stiam cat de cat care e situatia in zona neptun-jupiter. pentru ca in fiecare an tragem o fuga-doua, in week-end.

dar acum, stand atatea zile, am tot inventariat plusurile si minusurile si mi-a dat rezultatul cu semnul minus.

am fost oarecum conditionati sa mergem in neptun, am stat in apartamentul unei rude, deoarece nu se mai gaseau locuri la hotelurile bune, sau, chiar daca se mai gaseau ici-colo, preturile erau ametitoare, deh - varf de sezon, fara reduceri de early-booking...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...