Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Ioana,

 

ar trebui sa te grabesti sa il faci prin ambasada pt ca dureaza si acolo pana la 3 luni.

 

ach so, in Germania, poti lua 2 zile pe an, in caz de evenimente in Familie ( de ex nunta : pe baza invitatiei scoala iti elibereaza o dovada oficiala. De obicei rectorul scolii.

Normal ca poti suna la scoala ca e bolnav, nu iti cere nimeni nimic, dar politia de frontiera din Aeroport nu te lasa sa zbori fara aceea dovada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ach Viviana, mi-a placut filmul recomandat de tine. descrie exact unele societati de azi: cand toate valorile sunt relative; nimeni nu isi pune intrebari sa nu deranjeze, ignoranta totala.

 

am avut o surpiza sa nu o recunosc pe Rene, ma tot intrebam cand apare si ea in film.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi la voi nici cu cerere nu se poate scoate copilul de la scoala?

 

Da, se poate dar doar in cazuri exceptionale legate de familie, nu de vacanta. Plus ca ramane la latitudinea scolii daca iti aproba sau nu. In general resping toate zilele astea de sunt inainte sau dupa sarbatori/vacante, pentru ca nu e corect fata de restul colegilor/profilor. Toti am vrea bilete de avion/vacante mai ieftine ca desigur in perd. vacantelor e totul mai mult decat dublu. 

 

La noi la scoala mai inchid ochii la astia mici de Nursery sau Reception, desi noi cand am plecat in Norvegia in vacanta prin ianurarie la sfarsit, Sophia atunci era in Gradinita!!! si inca era scoala, nu vacanta intre semestre, mi-a venit scrisoare acasa, desi facusem cerere, ca sa nu o mai scot, ca pierde copilul din procesul invatarii, ca bla bla... Acum din sept pentru ca incepe Year 1 e Big NO NO vacanta cat inca e scoala. Dar cum ziceam depinde de scoala/head teacher daca e mai lax si aproba, sau te da pe mana consiliului local si iti vine amenda acasa sau poate sa puna si protectia sociala pe urmele tale, depinde de caz. In general o scoala buna cu scor Ofsted bun sau foarte bun nu aproba vacante de astea pentru ca isi pierd din ratingul Ofsted. 

 

Si eu ma tot invart si nu stiu daca o sa pot merge la anul la o nunta in Ro. pentru ca nu pot sa o scot pe Sophia si as avea nevoie de doar o zi. Ma mai gandesc, mai vedem... mai e pana la anu`. Sanatosi sa fim. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ioana, eu nu as risca. Nici cu pasaportul si nici cu scoala. Cu pasaportul poti intra in Ro dar in Ro cat stai sa poti sa ii faci alt pasaport? Sa ai in vedere ca e perioada sarbatorilor si multi vin in tara si o sa fie si aglomerat si nu cred ca lucreaza program intreg. Eu una i l-as face in UK prin ambasada. Chiar asa, voi nu aveti pasapoarte cu domiciliul in UK? Ori poate ca nu, ca voi mai aveti proprietati in Ro. Oricum, sa te gandesti si la asta. In al 2 lea rand, scoala dupa cate stiu eu se termina pe 21-22 dec, depinde de scoala, a noastra se termina pe 21 anul asta. Dar aici nu poti sa scoti copilul ca in Ro, cand vrei tu, sa fii pregatita ca va trebui sa plesti amenda daca o scoti de pe 16. Cata amenda nu mai stiu ca depinde de council. La noi e 120 lire parca, nu stiu sigur ca nu am platit niciodata. Scoala incepe pe 3 ian la noi, deci fix imediat dupa Revelion, nici nu ai timp sa te dezmeticesti ca deja incepe munca si scoala [:D]

 

Scoala se termina pe 16 decembrie si incepe pe 8 ianuarie.

 

Programare ca sa ii fac pasaport la ambasada am primit pe 25 octombrie si termenul de solutionare aka cand imi dau pasaportul este de 90 de zile lucratoare (cam 4 luni). 

 

Mai repede cred ca rezolv totusi in Ro.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad unde e necorectitudinea fata de alti copii in cazul in care poti lua copilul de la scoala. Nu sunt exceptii, TOTI pot. Faptul ca il iei de la scoala nu il scutește de lecții si ore. De fiecare data cand am fost plecați, fetele au avut capitole de invatat, lecții de facut. Se face cerere la rector daca e pt mai mult de 10 zile lipsa, altfel e ok daca vb cu profesorii. Ei pregătesc si spun copilului ce are de invatat si ce lecții sa faca. Si in India si in Thailanda stateam serile 2-3 ore sa isi faca fetele lecțiile, sa citească ce li se preda in clasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scoala se termina pe 16 decembrie si incepe pe 8 ianuarie.

 

Programare ca sa ii fac pasaport la ambasada am primit pe 25 octombrie si termenul de solutionare aka cand imi dau pasaportul este de 90 de zile lucratoare (cam 4 luni). 

 

Mai repede cred ca rezolv totusi in Ro.

 

ahh vreau si eu la scoala voastra! [:D] 

 

ce scoala e ? nu e normala de asta asta de stat?

 

e privata? sau Montessori ori genul asta ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad unde e necorectitudinea fata de alti copii in cazul in care poti lua copilul de la scoala. Nu sunt exceptii, TOTI pot. Faptul ca il iei de la scoala nu il scutește de lecții si ore. De fiecare data cand am fost plecați, fetele au avut capitole de invatat, lecții de facut. Se face cerere la rector daca e pt mai mult de 10 zile lipsa, altfel e ok daca vb cu profesorii. Ei pregătesc si spun copilului ce are de invatat si ce lecții sa faca. Si in India si in Thailanda stateam serile 2-3 ore sa isi faca fetele lecțiile, sa citească ce li se preda in clasa.

 

Mihaela, da corect! Toti pot pleca, hai sa plece si profu` si dam scoala cu untura s-o manance cainii!  [:-)))]  [:-)))]  Nu, nu ai sa vezi asa ceva in UK!  Poate la scoli private sau de astea MOntesori sau genul asta mai relaxate, dar la astea de stat care-s sub jurisdictia Min. Educatiei nu ai sa vezi asa ceva. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In fine, pt ca la noi se poate mi se pare corect, nimeni nu a contestat, caci ar fi fost schimbate regulile de atația ani. In schimb in anii cu teste naționale, se spune de la inceput ca nu se accepta sa lipsească copilul decat daca e bolnav. Așa a fost anul trecut la Silvia, ne-am conformat si noi in timpul vacantelor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu nu inteleg neam rationamentul asta cu pasaportul, conditiile astea cu "sa fie valabil min 6 luni (sau 3 sau cate vrea tara nu stiu care) inaintea expirarii??" Practic asta iti taie din valabilitatea pasaportului, nu mai e valabil 3 ani, ci doar 2 ani jumatate... Care e logica? Ca nu inteleg neam. Adica de ex. dupa logica mea, daca un pasaport expira in data de 18 dec, atunci acesta poate fi utilizat pana pe 18 dec inclusiv. E o problema data de 19 dec. Ca la cartea de identitate, permis de conducere si alte acte. La ce mai foloseste data de expirare, daca oricum nu te poti ghida dupa ea?!

 

mda, inteleg sa nu te lase sa iesi cu 4-5 zile inainte, ca na, sa te mai si intorci cu el. Stiu, reguli tembele ale statului roman!!! Multe prevederi subt facute plecand de la premisa ca cetatenii vor sa faca nelegiuri si ei se dublu-asigura ca nu se poate. Cica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...