Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

 

 

ahh vreau si eu la scoala voastra! [:D] ce scoala e ? nu e normala de asta asta de stat? e privata? sau Montessori ori genul asta ?

 

Este privata, da. Pentru perioada in care nu am dus-o pe Patri la gradi am completat declaratie ca fac homeschooling cu ea si a fost ok. [:D] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimi. A iesti soarele, asa ca fug sa bag cateva masini de rufe. Ieri i-am luat si mamei bilet sa vina 9-23 oct la noi. Suntem incurcati rau cu pasaportul Patriciei, care expira pe 18 dec anul asta. Eu stiu ca nu mai poate iesi din Romania cu 6 luni inainte sa ii expire, dar de intrat in Romania se poate. Corect? Adica, nu e nevoie de pasaport nou sa plec cu ea in Ro pe 16 decembrie de exemplu.

Ioana, in UE, pasaportul si cartea de identitate trebuie sa fie valabile pana in ziua reintoarcerii in tara. Nu mai e chestia aia cu 6 luni.

Treaba asta cu numarul de luni e stabilita de fapt de tara in care se calatoreste.

 

eu zic ca nu e nevoie de pasaport nou.

 

Daca vrei sa intri cu ea in tara dupa expirarea pasaportului se poate lua un titlu de calatorie care e valabil doar pentru reintarcerea in Romania si are valabilitate 30 de zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mda, inteleg sa nu te lase sa iesi cu 4-5 zile inainte, ca na, sa te mai si intorci cu el. Stiu, reguli tembele ale statului roman!!! Multe prevederi subt facute plecand de la premisa ca cetatenii vor sa faca nelegiuri si ei se dublu-asigura ca nu se poate. Cica.

Da.... daca isi pune mintea cineva sa faca ilegalitati, crede-ma ca le face si imediat dupa ce si-a facut pasaportul. :)) 

Ma rog.

Iar intoarcerea, sa aiba politistii de frontiera garantia ca te intorci, ar fi sa arati o dovada: bilet avion intors, voucher hotel etc. Desi, iarasi zic, daca isi pune unul mintea sa face ceva rau, se descurca...

Deci da, o tampenie chestia asta cu 6 luni pana la termenu de expirare. Sa spuna atunci ca pasapoartele sunt valabile pana la data fixa doar 2 ani jumatate, nu 3. Asa, si incaseaza bani cu o frecventa sporita :((

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana,

 

iar cu tine..mda daca daca-i teme. [fum]

 

nu iti surade deloc ideea de "auPair". am o colega din Bulgaria care a venit asa in DE.a invatat Limba si apoi a facut facultatea aici.

Nu neaparat prin sistemul clasic, sa gaseste o copila care vrea sa vina o perioada la voi.Bunicile ar fi doar rezerva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este privata, da. Pentru perioada in care nu am dus-o pe Patri la gradi am completat declaratie ca fac homeschooling cu ea si a fost ok. [:D] 

 

eh atunci mister rezolvat! [:D] mergi linistita in Ro ca ai timp pana pe 8 ian, de pe 16 dec,  sa ii faci pasaport, cu tot cu zilele libere de la sarbatori. eu ma gandeam ca trebuie sa plecati imediat pe 1-2 ian ca pe 3 incep scolile in UK, dar nu si asta a voastra care e privata. deci tre` sa castig la loto sa trec si eu mandra la privat  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mda, inteleg sa nu te lase sa iesi cu 4-5 zile inainte, ca na, sa te mai si intorci cu el. Stiu, reguli tembele ale statului roman!!! Multe prevederi subt facute plecand de la premisa ca cetatenii vor sa faca nelegiuri si ei se dublu-asigura ca nu se poate. Cica.

 

 

dar eu ti-am scris ca la pasapoartele copiilor nu este aceeasi regula, pentru ca am confirmat eu cu consulatul in aprilie.

la fel cum aceasta "regula" cu valabilitate 6 luni nu este o regula propriu-zisa - sunt anumite tari care specifica clar acest lucru - cum ca doresc ca valabilitatea documentului de identitate sa aiba o anumita perioada obligatorie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu întrebasem daca Ioana poate sau nu poate sa o scoată pe Patri cateva zile libere, nu daca e corect sau nu. :) Tari diferite, reguli diferite, atâta tot.

 

mda , subiectul a mai fost dezbatut de cateva zeci de ori pe ghetar/forum si deja stiam ce si cum e cu dreptatea si corectitudinea. ne obosim tastele degeaba [doh] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...