Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 793
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Cica se poate in urmatoarele conditii: sa fie prima transfuzie la pisica respectiva (ma gandesc ca e ceva similar cu RH - / + la mamici, care nu au o problema la prima sarcina, pana nu intra in contact sangele mamei cu al bebelusului) si ca pisica sa fie in pericol de moarte iminenta (in urmatoarea jumatate de ora) in lipsa transfuziei. Am mai aflat ca din cele 14 grupe sanguine de la catei, doar una nu e compatibila cu celelalte. Restul de 13 putand fi transfuzate una peste alta, fara preobleme.

 

Interesant, asta nu stiam. Eu as putea lucra in laborator veterinar, cu pregătirea mea. Am avut o colega ce a lucrat o vara la noi, venea dintr-un astfel de laborator. Atunci am aflat ceea ce stiu. Mi s-a părut foarte interesant sa aflu ca exista bănci de sange pt pisici si caini, donatori si cum sunt grupele lor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dis de dimineata!

 

Ce-a mai plouat...vijulie, bulbuci...acum e soare cu vantoase si zapuseala.

 

Ce pofta mi-ati facut cu langosile alea...drept urmare, diseara o sa fac turtite pe care o sa le servesc cu zahar si cu urda, yamiii...

 

Si toata familia a avut imaginari cam nashpa...pe DH l-am auzit cum se vaita in somn, eu trebuia sa dau dar la o nunta si nu aveam plic sa pun euroii [:)] , copila nu stiu ce a mai visat si ea,.. i-am spus sa se inchine si s-a culcat la loc.

 

Ooops saraca Sissy, sanatate, sa vina sangele cat mai repede...Si eu am avut emotii dimineata, n-am mai gasit puiutii la culcush...ii luase vecina in casa peste noapte. V-am spus ca-s 4, nu? Trei fete si un baiat...pe baiat il cheama Alex, fetele n-au nume, sunt toate negre...le strig Mitzy. Si i-am trecut la "diversificare", sug in paralel. Maica'sa Negrita e asa de slaba...

 

Si a venit timpul sa ma shuvitzez, o iau si pe mandruca la ajustari... 

 

Am tema de casa...sa-i gasesc rechizite cu tipa din "Soy Luna"...cica Violetta e "expirata"... [alcool] si are o groaza de lucruri cu Violetta...Si am gasit ceva pe schoolfriendly...da' nu stiu daca-i trustable... [fri]

 

Kari, mi-e drag sa te citesc [pup]!

 

Strumphitza, ce perioada grea mai aveti [batcap]. Imi aduc aminte de cand am fost si noi in curatenie... [alcool] Aveam cartierul general in sufragerie, serveam "sandevicuri" si mancare de la o firma de catering din apropiere.

 

In rest...cele normale si la locul lor... [:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am facut niciodata guacamole. Face sora mea frecvent, am gustat de la ea si nu-mi place.

Ce face bun-bun si ma abonez de fiecare data la o portie sunt paste cu scoici si creveti si sos de smantana. Mmmmm

 

Multumesc de aprecieri. [flo2] Da, copii seamana destul de mult cu mine, amandoi. Nu stiu daca neaparat mai mult Cristina decat Radu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mariana...Soy Luna... [:)]  Stiu, Cristina e fan infocat. Dar sunt al naibii de scumpe rechizitele aste cu diferite personaje de e Disney Channel [zirea]

 

Black...sa se faca bine pisicuta repede! Am mai aflat ceva nou cu ocazia asta [flo2]

 

Strumphy...rabdare multa iti doresc!

 

Kari, frumos povestesti tu! Mi-e drag tare sa te citesc. Sunteti o familie tare frumoasa! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, hai mai rezista putin. Iesi in gradina ta minunata, plina de culori, care sigur te va binedispune.

Kari, viata ta bate filmul. Deci ai "aranjat" si o casatorie. Ce tare. Iar acum prietena face parte din familie.

 

Eu le-am propus fetelor in Bucuresti sa le cumpar un strudel pentru desert. S-au strambat asa ca am luat unul cu mere si unul cu branza pentru mine. Nici nu cred ca am prins din ele ceva. Si uite asa a inceput o mare dragoste. In ultima zi de concediu ne-au spus ca ultima lor dorinta e sa mai luam strudele de toate felurile. Am colindat pe la doua Belforno si inca doua patiserii ca sa strangem suficiente pentru tot familionul. Da ce s-au smecherit ele. Dioscutau ca nu cer gogosi la desert ca si in No se gasesc gogosi. Dupa ce am ajuns aici si-au dat seama ca au uitat sa ia si ele o punga doua de pufuleti. Las' ca ramane si ceva pentru bunice sa aduca. Covrigi si pufuleti si gem de prune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata pinguini

 

Am vazut imagini din Italia, dimineata la stiri  [:(] cutremurul a fost de 6.2, s-a soldat din pacate cu morti.

 

Aseara am picat lata, dupa ce-am venit de la dentist cu mandra, am mancat, apoi am facut cam 3 ore lectii la mate  [zirea] are test luni...au terminat materia de anul trecut...dupa aceea incep materia de anul asta.

 

Vremea e frumoasa, vor fi 30°...la 5 avem party la job, cu toata echipa (in jur de 100 de persoane) : gratar cu carnati si bere  [:D] eu m-am ocupat de organizare, asa ca merg mai devreme sa vad daca este totul ok...este o cladire nu departe de a noastra (acolo lucreaza 7mii de angajati)...am rezervat terasa...mare noroc avem cu vremea.

In Germania vor fi zilele astea 36°.

 

Sambata suntem invitati la ziua de nastere a unei prietene (cea cu care mergem in Sicilia), vor fi 32°  [pk] dimineata vreau sa merg sa ma tund, mi-a crescut parul destul de mult din aprilie.

 

Aseara mandra mi-a spus ca am sprancene frumoase si ca-mi sta bine cu tunsoarea pe care o am acum  [ph34r] acelasi lucru i l-a spus si prietena ei (vecina noastra) despre mine...pfuu, nu stiu ce-o fi patit  [:D] si nu mi-a cerut nimic dupa aia. 

 

O zi faina va doresc! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

.......

Aseara mandra mi-a spus ca am sprancene frumoase si ca-mi sta bine cu tunsoarea pe care o am acum  [ph34r] acelasi lucru i l-a spus si prietena ei (vecina noastra) despre mine...pfuu, nu stiu ce-o fi patit  [:D] si nu mi-a cerut nimic dupa aia. 

 

O zi faina va doresc! 

Si-atunci de ce te tunzi?? Lasa-l asa,un pic mai lungut daca iti sta bine. [:)]

[:-)))] Poate iti cere azi [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...