Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat costa constructia unei case (modeste) ?


Recommended Posts

Ma bate gandul sa cumpar un teren intr-o zona de dealuri, la cca 100 km de Bucuresti.

As vrea sa stiu, concret, cat ar costa in total sa ridic o casuta ? Ma refer la suma care include proiect, autorizatii si constructia,

 

M-am gandit pentru inceput la o camera mai mare, baie si bucatarie, cu posibilitate de extindere in viitor.

 

Cam la ce suma ar trebui sa ma gandesc ? Ca sa vad daca am posibilitatea financiara sau raman doar la stadiul de visat [:)]

 

Ingrid si Cristi 13 ani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai in primul rand trebuie sa răspunzi la urm. intrebari: 

Ce suprafata vrei sa aibă căsuța?

Din ce materiale vrei sa fie construita?

La cele spuse de tine trebuie sa iei in calcul costul utilităților, daca terenul le are deja, scapi mai ieftin, daca insa trebuie sa le aduci de la distanta, costa.

Vrei sa construiesti căsuța in regim propriu sau de catre o firma?

Zona respectiva e accesibila pentru transportul materialelor ? Altfel si asta e un cost suplimentar.

Deci sunt mai multe de luat in calcul.

In ceea ce priveste costul documentelor necesare, la proiect de exemplu se taxează inmultind suprafata desfasurata a casei cu tariful de proiectare a casei, tarif ce variază de la cativa euro/mp la zeci de euro/mp.

Costul constructiei depinde din ce materiale se face, daca vrei pretul la rosu sau pretul cu totul la cheie.

Dosarul pentru obtinerea autorizatiei de construire cuprinde multe alte avize si tot felul de documente, pentru care se plătesc taxe, nu foarte mari, insa se aduna. Plus ca trebuie sa stai bine la capitolul răbdare si nervi.

Mai ai varianta sa vb in zona, poate este cineva care tocmai si-a ridicat o căsuță cum iti doresti si te-ar ghida mai bine sau mergi la o firma unde sa ceri o oferta orientativa pentru căsuța dorita de tine si astfel ai un pret de plecare strict pentru constructie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important lucru e daca voi va pricepeti un pic sau daca ai rude prieteni care se pricep . Intreaba pe cineva din zona care si-a facut casa ce proiectant a folosit , cat a costat . Unii costa mai mult altii mai putin .

Eu am facut casa cu o companie in 2008 inainte de marele crash , cu preturile cele mai mari . Altii au facut 2 case cu banii pe care i-am avut eu , sau chiar mai mult .

 

Inainte sa incepi stabileste cu cine lucrezi , sunt oameni in zona poate , care se pricep foarte bine , trebuie sa stati cu ei unul din voi , ii coordonati si controlati lucrarea .

 

Cauta locul cu materialele cele mai ieftine , nu trebuie sa cumperi de la oras de la marii dealeri , sunt depozite mici si pe la tara , de fapt in fiecare sat , si vei fi mirata sa afli ca preturile difera , in plus pe la noi cei de la care cumperi iti ofera gratis transportul , ceea ce nu e de neglijat .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri ! Da, este o idee buna sa vorbesc cu cineva in zona.

 

Ma gandisem la 60-80 mp, casa din caramida, la cheie...si as prefera sa construiesc cu o firma. Utilitatile ar fi "la poarta".

 

Sant doar la nivel de cercetare deocamdata [:)]

 

Ingrid

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi surade ideea de casa-container

 

https://www.google.de/search?q=container+haus&biw=1680&bih=939&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjKrsaapNLOAhWDuRQKHSyEAn0QsAQIIw

 

 

din pacate in Germania din cate am citit pe net nu e nimeni care sa se ocupe de asa ceva. Nu stiu cum e in Romania.

Dar ideea mi se pare f buna.

Am vazut aici o casa in genul acesta, e chiar pe malul unui lac....arata superb.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi surade ideea de casa-container

 

https://www.google.de/search?q=container+haus&biw=1680&bih=939&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjKrsaapNLOAhWDuRQKHSyEAn0QsAQIIw

 

 

din pacate in Germania din cate am citit pe net nu e nimeni care sa se ocupe de asa ceva. Nu stiu cum e in Romania.

Dar ideea mi se pare f buna.

Am vazut aici o casa in genul acesta, e chiar pe malul unui lac....arata superb.

Stiu ca in Suedia sint firme care fac astfel de case, intr-o zi e ridicata. Si mie mi-ar place asa ceva. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Tocmai ce amvorbit cu soțul de case si mi a arătat o casa predata la cheie, din prefabricate, o firma din romania pe model german, costa cam 27.000 de euro. 2 dormitoare, living, buc si baie. Daca te interesează o sa caut si linkuk respectiv, dar cred ca mâine :) n

Eu in Timisoara am vazut la 35 mii €,frumusele foc! 

Depinde si de zona foarte mult. 

 

Cu utilitatile  cred ca e "razboiul "cel mare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...